Połączenie wody, imbiru, cytryny i miodu stanowi leczniczą miksturę, która jest niezawodnym środkiem na odchudzanie. Mieszanina taka zawiera wiele korzystnych dla zdrowia i urody substancji. Dlatego też, regularne jej stosowanie ma wiele zalet. Jakie właściwości ma zatem woda z imbirem i cytryną? Jak przygotować prozdrowotną mieszaninę? Co daje i na co pomaga imbir i cytryna?
Właściwości wody z cytryną i imbirem
Imbir ma wiele właściwości leczniczych. Orientalna przyprawa działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i rozgrzewająco. Jest przeciwutleniaczem, wykorzystywanym jako naturalny antybiotyk na wiele schorzeń i dolegliwości, między innymi w chorobie lokomocyjnej i leczeniu artretyzmu. Ponadto, poprawia krążenie krwi oraz łagodzi nudności. Imbir stymuluje również przemianę materii, dzięki czemu wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, zgromadzonej wokół ud, bioder i talii. Przyprawa jest bogatym źródłem witamin – C, E i B, hamuje rozwój komórek nowotworowych i neutralizuje stany zapalne. Cytryna z kolei, ma właściwości detoksykacyjne, dzięki czemu skutecznie oczyszcza organizm. Ponadto, poprawia odporność organizmu oraz usprawnia pracę układu pokarmowego, wspierając procesy odchudzania i redukcji wagi.
Woda z cytryną i imbirem na odchudzanie
Woda z cytryną i imbirem stanowi powszechną miksturę, która stosowana jest na odchudzanie. Imbir jest źródłem związków fenolowych – gingerolu, zinferonu i shogaolu, które nadają przyprawie nieco ostry, palący smak. Substancje te, aktywują proces termogenezy, który odpowiedzialny jest za spalenie tłuszczów. Spożywanie imbiru wpływa na zwiększenie wydatkowania kalorii, co ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Regularne stosowanie wody z imbirem i cytryną korzystnie wpływa na uzyskanie płaskiego brzucha i redukcję tkanki tłuszczowej z jego dolnych partii. Imbir bowiem pobudza wydzielanie śliny, żółci i soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwia trawienie. Przyprawa ta działając rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodzi objawy wzdęć i zespołu jelita drażliwego. Warto również podkreślić, że w imbirze zawarte są substancje bioaktywne, przyczyniające się do ustabilizowania we krwi poziomu leptyny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za uczucie sytości.
Ponadto, picie wody z cytryną i imbirem wpływa na przyspieszenie metabolizmu i stymulację organizmu do samooczyszczania się z toksyn. Regularne stosowanie mikstury stanowi skuteczną metodę odchudzania, a także przeciwdziałania nadwadze. Warto jednak podkreślić, że najlepsze efekty można uzyskać pijąc napój, nie zapominając jednocześnie o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie.
Efekty stosowania wody z sokiem z cytryny i imbirem
Stosowanie wody z dodatkiem imbiru, cytryny oraz opcjonalnie miodu i cynamonu, przynosi wiele prozdrowotnych korzyści. Warto jednak podkreślić, że w celu uzyskania zadowalających efektów miksturę należy pić regularnie. Zalecane jest spożywanie napoju rano, na czczo, celem pobudzenia układu trawiennego do pracy. Pierwsze efekty stosowania mikstury zauważalne są już po dwóch tygodniach.
Jak zrobić wodę z cytryną, miodem i imbirem?
Przepis przygotowania wody z imbirem, cytryną i miodem jest bardzo prosty. Do szklanki z gotowaną, ciepłą wodą należy dodać imbir oraz sok z połowy cytryny. Innym sposobem jest zmieszanie wody, imbiru i cytryny, którą następnie należy doprowadzić do wrzenia, po czym konieczne jest gotowanie mikstury przez 15 minut. Do przyrządzenia mieszaniny można użyć zarówno świeży – starty lub pokrojony korzeń a także suszony imbir. Do mikstury wody, imbiru i cytryny można dodatkowo dodać łyżkę miodu i cynamon, aby wzmocnić właściwości lecznicze napoju. Tak przygotowany napój gotowy jest do spożycia.
Bibliografia:
Heidbohmer E., Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z, Białystok, Vital, 2016
Hahn-Hubner M., Imbir – najstarszy środek przeciwbólowy świata, Sulejówek, Wiedza i Praktyka, 2017
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.