W chwili złapania przeziębienia czy grypy w pierwszej kolejności sięgamy najczęściej po różnego rodzaju leki. Zapomnieliśmy o starych i sprawdzonych sposobach na tego typu choroby. A są one skuteczniejsze, niż nam się wydaje.Najwyższa pora, by sobie o nich przypomnieć i do walki z infekcjami wykorzystać bańki!
Stawianie baniek jest naturalną terapią medyczną stosowaną od tysięcy lat zarówno w medycynie arabskiej, jak i chińskiej. W Polsce metoda ta spotykana była już w XVI wieku. Co sprawia, że jest ona skuteczna?
W chwili wessania skóry do pozbawionej tlenu bańki powstają w niej mikrouszkodzenia, przez które niewielka ilość krwi przedostaje się do warstw skóry (powstaje siniak lub zaczerwienienie). W ten sposób zostaje pobudzony do działania układ immunologiczny organizmu, który reaguje na uwolnioną krew, jak na ciało obce. Reakcja obronna przy okazji zwalcza również stan zapalny spowodowany infekcją. Dodatkowo bańki pobudzają krążenie i receptory nerwowe w skórze, co również jest niezwykle korzystne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Bańki bezogniowe
Jeśli budzi w nas przerażenie samo wspomnienie babcinych baniek, których stawianie przypominało cyrkową sztuczkę z ogniem w roli głównej, z pewnością ucieszy nas fakt, że istnieje dla nich bezpieczna alternatywa. Dzisiaj w każdej aptece dostępne są bańki bezogniowe – sprawdź produkty,które także działają na zasadzie próżniowej, ale są zupełnie inaczej stawiane.Kiedyś tlen wyciągano z bańki za pomocą ognia, dzisiaj robi to specjalna pompka, dołączona do zestawu lekarskich baniek próżniowych.
Chińskie bańki w akcji
Alternatywą dla szklanych baniek mogą być tzw. gumowe bańki chińskie, takie jak np. Bańka akupunkturowa bezogniowa. W takim zestawie znajdują się zazwyczaj 4 bańki o różnej wielkości. Nadają się one świetnie nie tylko do walki z infekcjami, ale przede wszystkim do masażu całego ciała, a także do miejscowej terapii w przypadku bólów mięśni, kręgosłupa czy ataku korzonków nerwowych.
Zanim jednak postawimy pierwszą bańkę,warto poznać kilka zasadach ich stosowania. Po pierwsze nie wolno baniek stawiać na podrażnionej skórze. Po drugie nie mogą być one umiejscowione bezpośrednio na kręgosłupie i łopatkach. Powinniśmy wybierać miejsca w obszarze pleców czy klatki piersiowej, które są dobrze umięśnione lub pokryte tkanką tłuszczową.
Bańki trzymamy na ciele ok. 15-20 minut. Natomiast masaż bańką przeprowadzamy zgodnie z kierunkiem przepływu płynów limfatycznych. Istnieją również przeciwwskazania do stawiania baniek,którymi są m. in.: choroby układu krążenia, ciąża, wysoka gorączka czy hemofilia.
Wapteka.pl – apteka internetowa oferuje wszystkie akcesoria niezbędne do przeprowadzenia zabiegu stawiania baniek bezogniowych.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.