Infekcja gardła u dziecka - co może być przyczyną w okresie zimowym?
Jeżeli widzimy zaczerwienione gardło u dziecka, a maluch uskarża się na ból, trudności z przełykaniem, kłucie, swędzenie w gardle i ogólne osłabienie, lepiej nie lekceważyć takich objawów. Dobrym pomysłem będzie szybkie wybranie się do lekarza pediatry lub rodzinnego, bo stany zapalne mogą mieć różne nasilenie. Czasem coś, co wygląda na lekką infekcję może być pierwszym etapem poważniejszej choroby.
Co wywołuje ból i dyskomfort? Jedną z przyczyn może być zapalenie błony śluzowej gardła. Zapaleniu mogą również ulec migdałki podniebne, a to za sprawą wirusów, a czasem także bakterii. W przypadku wirusowego zapalenia gardła, mamy do czynienia z chorobą przeziębieniową, której przebieg jest zazwyczaj łagodny. Występuje wówczas ból gardła u dziecka bez gorączki. Zdarza się jednak, że wirusy spowodują stan zapalny o cięższym przebiegu. Najczęstszym patogenem bakteryjnym są paciorkowce β-hemolizujące typu A.
Zapalenie gardła może być objawem choroby zakaźnej, a czasem powodują je ropnie, które pojawiają się w gardle i jego okolicach. Zdarza się również, że ból występujący w okolicy gardła jest tak naprawdę objawem choroby w innej części ciała.
Zapalenie gardła u dziecka - objawy, które pojawiają się najczęściej
Jak wspominaliśmy, będą to przede wszystkim:
- Widocznie zaczerwienione gardło u dziecka
- Ból, trudności przy przełykaniu, a nawet oddychaniu
- „Kluskowata mowa“
- U małych dzieci może występować nadmierny ślinotok
- Stan gorączkowy
Jeżeli bólowi gardła u dziecka towarzyszą również takie objawy, jak niemożność przełknięcia śliny, duszności, obrzęk szyi lub trudność z otworzeniem ust, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc.
Ból gardła u dziecka - co podać?
Jeżeli to infekcja wirusowa, dziecko powinno przyjmować dużą ilość płynów, oraz jeść pokarmy, które nie będą podrażniać gardła, a więc nie są pikantne, kwaśne oraz twarde. Można również podać środki przeciwbólowe, na przykład paracetamol lub ibuprofen. Co na ból gardła u dziecka, które ma więcej niż pięć lat? Dobrą opcją są tabletki do ssania, które działają miejscowo i pomagają szybciej zwalczyć infekcję, a przede wszystkim - załagodzić objawy. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie podawania środków, leki na bol gardla u dzieci powinien przepisać specjalista.
Pamiętajmy również o odpowiednim nawilżeniu powietrza, na przykład za pomocą dyfuzora. Jeżeli chodzi o domowe sposoby, pomogą letnie płyny, ewentualnie świeży czosnek, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Nie zaszkodzi także domowy syrop z cebuli oraz herbata z miodem (który ma podobne działanie, jak czosnek, ale uwaga! Nie należy zalewać go wrzątkiem).
Trzeba jednak pamiętać, że te metody będą jedynie wspierać w dojściu do zdrowia, ale nie zastąpią leków.
Zapalenie gardła u dziecka - jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?
Jak już wspominaliśmy, infekcja wirusowa ma łagodny przebieg i ustępuje w kilka dni. Najczęściej nie towarzyszy jej gorączka.
Jeżeli jednak za stan zapalny odpowiadają bakterie, sytuacja może rozwinąć się bardzo gwałtownie, pojawia się również stan gorączkowy. Warto sprawdzić, czy na migdałkach pojawił się biały nalot. W przypadku tych objawów, wskazany jest kontakt ze specjalistą, który po rozpoznaniu choroby, najprawdopodobniej przepisze antybiotyk.
Odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej ma znaczenie, bo infekcja gardla u dzieci będzie wymagała odpowiednio dobranego leczenia.
Co zrobić, by infekcja gardła u dzieci nie wystąpiła w okresie zimowym?
Zdrowe ferie to podstawa! Jak o nie zadbać? Istnieje kilka prostych zasad, o których warto pamiętać przez cały rok.
- Ubierajmy dzieci odpowiednio do temperatury i pogody. Szczególnie niebezpieczne będzie przegrzanie organizmu. Świetną opcją jest ubieranie warstwami, na tak zwaną cebulkę, aby móc łatwo reagować na zmiany temperatury.
- Należy unikać zbyt mocnego nagrzewania pomieszczeń w zimie. Wówczas gwałtowna zmiana temperatury, na przykład przy wyjściu na zewnątrz, może sprzyjać infekcji.
- Zaczerwienione gardło u dziecka może pojawić się nawet wówczas, gdy zbyt długo nie zdejmujemy odzieży wierzchniej - na przykład w podczas zakupów w sklepie. Zwracajmy na to uwagę.
- Warto inwestować w przewiewne, wysokiej jakości tkaniny, które dobrze odprowadzają pot. Świetnie sprawdzi się wełna, która ma właściwości termoregulacyjne. Dzieci, które mają w szkole zajęcia sportowe, warto zaopatrzyć w odzież termalną. Można ją kupić w każdym sklepie sportowym.
- Wietrzymy pomieszczenia - również zimą.
- Dbajmy o odporność dziecka poprzez zdrową dietę, pełną warzyw i owoców oraz aktywność fizyczną. Ta zasada obowiązuje przez cały rok.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.