Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych dotyczy osób w każdym wieku. Dochodzi do niego wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie uszkodzony. Jest ono zwykle powodowane przez bakterie Staphylococcus, drożdżaki, grzyby oraz wirusy. Zapaleniem mieszków włosowych wywołanych przez bakterie Staph możesz zarazić się przez kontakt fizyczny z zakażonym, poprzez kontakt z przedmiotami, takimi jak brzytwy, ręczniki lub odzież, na których występują owe drobnoustroje. Bakterie lub grzyby odpowiedzialne za zapalenie mieszków włosowych często są obecne na basenach lub spa, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.
Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych to:
- częste golenie, golenie pod nieodpowiednim kątem i w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów, zbyt rzadka wymiana maszynki;
- stosowanie doustnego antybiotyku przez długi czas;
- nadwaga lub otyłość;
- cukrzyca;
- niewystarczające oczyszczanie skóry po wykonywaniu czynności powodujących zwiększone pocenie się np. po siłowni, zajęcia w-fu;
- poddawanie się zabiegom w wannie z hydromasażem lub saunie, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.
Objawy zapalenia mieszków włosowych – jak wyglądają charakterystyczne grudki i krostki?
Typowe objawy tego problemu dermatologicznego to wysypka, swędzenie i krosty w okolicy mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Jeśli chodzi o miejsce występowania to krostki mogą pojawić się praktycznie na każdej owłosionej części ciała. Powszechny jest stan zapalny, który rozwija się w miejscach często golonych, spotykamy więc zapalenie mieszków włosowych pod pachą, zapalenie mieszków włosowych na nogach czy też zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i wówczas tworzą się skupiska krostek.
Najczęściej krostki są niewielkie, jednakże zarządzają się zmiany, których wielkość przekracza jeden centymetr i wtedy mamy do czynienia z czyrakiem. W okolicach w których mieszki włosowe położone są głęboko np. na twarzy, schorzenie może przyjąć charakter przewlekły - tzw. figówka. Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.
Zapalenie mieszków włosowych na głowie – jak leczyć i pielęgnować wrażliwą skórę?
Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest dość powszechnym typem schorzenia dermatologicznego. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa świąd skóry głowy, bolesność zmienionych okolic, zaczerwienienie, a często nawet nadmierne wypadanie włosów.
Najczęściej zapalenie mieszków włosowych na głowie dotyczy mężczyzn, którzy często golą skalp. Ze względu na niewielki stan nasilenia, który towarzyszy problemowi dermatologicznemu, jakim jest zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w większości przypadków wystarczające. Pomocne może się okazać:
- zastosowanie kilku tygodni przerwy w goleniu, a po ustąpieniu choroby zmiana sposobu lub narzędzia golenia;
- skórę głowy pomoże ukoić ciepły kompres stosowany kilka razy dziennie;
- mycie zmienionego miejsca mydłem antybakteryjnym;
- pomocne może być stosowanie szamponu przeciwłupieżowego zawierającego środki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol lub olejek z drzewa herbacianego.
Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?
Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.
Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym – co stosować i kiedy udać się do specjalisty?
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym, tak jak poprzednie najczęściej spowodowane jest przez nieumiejętną depilację. Oprócz oczywiście kremów przeciwzapalnych świetnie sprawdzi się także szałwia na zapalenie mieszków włosowych. Wykonywanie okładów z naparu tego zioła na podrażnione miejsce, skutecznie likwiduje ropne krostki. Zioło to można także stosować w formie olejku szałwiowego - wystarczy wtedy dodać kilka jego kropli do ulubionego balsamu czy kremu po goleniu. Stan zapalny w okolicy włosa powinien szybko minąć.
Niekiedy jednak zdarza się, że w obrębie zainfekowanego miejsca pojawia się czyrak. Warto wtedy zastosować tribiotic na zapalenie mieszków włosowych, który jest lekiem i znakomicie sprawdza się w przypadku tego rodzaju schorzenia. Przeciwdziała on rozwojowi zakażeń bakteryjnych w uszkodzonej skórze. Kiedy jednak bolesność utrzymuje się przez dłuższy czas, a stan zapalny nie znika, należy bezwzględnie udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem
W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.
W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.