Zapalenie płuc to jedna z poważnych chorób, która może dotknąć właściwie każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia czy stylu życia.
Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się:
- jakie są objawy zapalenia płuc?
- jakie wyróżnia się rodzaje zapalenia płuc?
- jak leczyć zapalenie płuc?
- czy zapalenie płuc jest groźne?
- co z powikłaniami po zapaleniu płuc i jak wygląda rehabilitacja?
Jeśli interesujesz się tematyką medyczną, polecamy także inny z przygotowanych przez nas artykułów poradnikowych: Zapalenie oskrzeli – najczęstsze objawy i sposoby leczenia.
Miłej lektury!
Zapalenie płuc – objawy, których nie możesz lekceważyć
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są najczęściej występujące symptomy zapalenia płuc, objawy tej choroby znajdziesz poniżej. Zazwyczaj są to:
- silna gorączka,
- ostry ból w klatce piersiowej,
- kaszel z plwocinami (kaszel mokry),
- przejściowe duszności,
- dreszcze,
- uczucie zimna,
- pogarszające się samopoczucie.
Są to typowe objawy zapalenia płuc u osób dorosłych. U dzieci dodatkowo może wystąpić np. kaszel suchy. Zapalenie płuc jest szczególnie groźne w przypadku osób w podeszłym wieku oraz dzieci – nieleczone może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (czasem nawet zagrażających życiu chorego).
Niestety, objawy te są typowe także dla wielu innych chorób. Mogą one wystąpić w przypadku koronawirusa, grypy lub nawet silnego przeziębienia. To właśnie dlatego wielu z nas ignoruje symptomy. Podejrzenia zaczyna budzić dopiero sytuacja, w której objawy te utrzymują się przez dłuższy czas.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyżej wymienione symptomy to objawy, które MOGĄ, ale niekoniecznie muszą pojawić się u każdego chorego. Wręcz przeciwnie: czasem spotyka się także objawy o znacznie mniejszym natężeniu, a w niektórych przypadkach nawet bezobjawowe zapalenie płuc. Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości właśnie wariant bezobjawowy jest groźniejszy dla organizmu. Taki stan rzeczy wynika stąd, że zapalenie płuc, jeśli jest bezobjawowe, jest w wielu przypadkach niewykryte przez lekarzy. Jeżeli niezdiagnozowane schorzenie rozwija się w organizmie przez kilka miesięcy (a czasem nawet lat), może doprowadzić do poważnych zmian w układzie oddechowym.
Najczęstsze przyczyny zapalenia płuc u dorosłych
Zapalenie płuc to choroba typu wirusowego, bakteryjnego lub bakteryjno-wirusowego. To właśnie takie wirusy lub bakterie jak na przykład Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae oraz Streptococcus pneumoniae, wywołują tą groźną chorobę. Jeśli patogeny te dostaną się do ludzkiego organizmu, powstaje ryzyko zachorowania na zapalenie płuc. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że każdorazowe dostanie się wirusa/bakterii do płuc powoduje chorobę. Ryzyko zachorowania szczególnie wzrasta w przypadku występowania takich czynników jak między innymi:
- podeszły wiek,
- okres dziecięcy,
- występowanie chorób współistniejących, w tym na przykład cukrzycy czy schorzeń typowych dla układu krążenia (np. miażdżyca) oraz oddechowego,
- stosowanie niektórych leków (kwestie związane z zażywaniem wybranych medykamentów należy koniecznie przedyskutować z lekarzem),
- słaba odporność,
- palenie dużej ilości papierosów – nałogowe palenie jest uważane za jeden z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia zapalenia płuc.
Rodzaje zapalenia płuc: jak je rozróżnić i gdzie szukać pomocy?
Wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia płuc:
- płatowe (obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim obszar opłucnej),
- odoskrzelowe (powstaje wskutek drobnoustrojów pochodzących z oskrzeli),
- segmentalne (dotyczy pojedynczego segmentu płuca).
Jak długo trwa leczenie zapalenia płuc i jak przebiega?
Jak długo trwa leczenie zapalenia płuc? Optymalny czas to dwa tygodnie. Jeśli przebieg choroby nie jest poważny, wystarczy leczenie w warunkach domowych (poprzez podawanie doustnego antybiotyku). W trudniejszych przypadkach konieczny może okazać się pobyt w szpitalu – w większości przypadków trwa on kilkanaście dni.
Powikłania po zapaleniu płuc – jak skutecznie je leczyć, by przywrócić komfort życia?
Trzeba pamiętać, że groźna jest nie tylko sama choroba, ale także powikłania po zapaleniu płuc. Wśród powikłań, z którymi należy wówczas się zmagać, należą między innymi:
- ropień płucny,
- zapalenie wysiękowe opłucnej,
- trudności w oddychaniu.
Jeśli zastanawiasz się z kolei, Ile trwa osłabienie po zapaleniu płuc? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Generalnie jednak przyjmuje się, że okres osłabienia to – w zależności od organizmu – okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Taki stan rzeczy oznacza, że nawet po przebyciu zapalenia płuc konieczna jest dalsza opieka lekarska. Świadczeniem pomocy w tym zakresie zajmuje się lekarz pulmonolog, który poprzez np. badania spirometryczne potrafi ocenić stan układu oddechowego pacjenta.
Rehabilitacja pulmonologiczna i ćwiczenia oddechowe, czyli jak zadbać o płuca po przejściu zapalenia
Terapia to nie tylko podanie antybiotyku na zapalenie płuc, przeciwgorączkowych leków na zapalenie płuc itp. Po przejściu choroby należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także właściwą dietę i suplementację. Surowo zabronione jest przemęczanie organizmu wysiłkiem fizycznym. Konieczne są także ćwiczenia ruchowe – jest to tzw. rehabilitacja pulmonologiczna.
Czy można zapobiec zapaleniu płuc?
Jeśli obawiasz się zapalenia płuc, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość – jest to taka choroba, której można zapobiegać. Profilaktyka nie likwiduje wprawdzie zagrożenia związanego z pojawieniem się schorzenia, ale sprawia, że ryzyko to staje się znacznie niższe. Co należy zrobić, by móc uniknąć zapalenia płuc w przyszłości?
Nie istnieje jedna metoda, która całkowicie usuwa ryzyko. Mimo to można walczyć z tym zagrożeniem już w przypadku małych dzieci. Kluczowe w tym przypadku są szczepienia ochronne oraz karmienie niemowlęcia piersią
Oprócz powyższych metod działania zaleca się wdrożenie takich sposobów jak między innymi:
- prawidłowe przestrzeganie zasad higieny podczas wykonywania codziennych obowiązków – jest to jeden z najważniejszych rodzajów działań zapobiegawczych. Wynika to stąd, że dzięki regularnemu myciu dłoni itp. zmniejszamy prawdopodobieństwo dostania się dwoinek S. Pneumoniae do ludzkiego organizmu. Częsta dezynfekcja rąk, mycie naczyń w gorącej wodzie itp. to sprawdzone sposoby, które pomagają ustrzec się także innych rodzajów chorób;
- unikanie palenia papierosów, ale także dymu. Palenie papierosów kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc. Niestety, wystrzeganie się tytoniu niewiele pomoże, jeżeli w Twoim otoczeniu przebywają osoby nałogowo palące papierosy. Bycie „jedynie” biernym palaczem nie usuwa ryzyka zapadnięcia na chorobę płuc;
- aktywność fizyczna i częste przebywanie poza domem w ramach aktywności sportowych itp. To właśnie dlatego zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń, w tym na przykład sypialni czy biura-miejsca pracy. Dzięki temu Twoje płuca nie oddychają wciąż tym samym, „zatęchłym powietrzem”. Cyrkulacja powietrza zapewnia dostęp świeżego tlenu do płuc;
- regularne spożywanie minerałów oraz witamin. Suplementy i herbaty zawierające cenne składniki odżywcze można znaleźć w aptekach;
- unikanie kontaktu z osobą, która właśnie boryka się z tą groźną chorobą. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: zapalenie płuc to schorzenie, które przenosi się drogą kropelkową.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.