Zatrucie pokarmowe to przykra dolegliwość, która potrafi wykluczyć nasz organizm z prawidłowego funkcjonowania nawet na kilka dni – biegunka, wymioty i ogólne osłabienie nie tylko pogarszają samopoczucie, ale uniemożliwiają także wykonywanie najprostszych czynności. Jak sobie pomóc i szybko wrócić do formy?
Zatrucie pokarmowe – przyczyny i objawy
Zatrucie pokarmowe to zespół dolegliwości spowodowanych spożyciem pokarmu lub wody skażonej drobnoustrojami, najczęściej bakteriami, pierwotniakami lub wirusami. Przyczyną jest nieprawidłowe przygotowanie jedzenia, takie jak zbyt krótkie gotowanie, spożywanie nieumytych warzyw i owoców czy picie dużych ilości nieprzegotowanej wody. Objawy zatrucia pokarmowego przybierają różną postać oraz nasilenie, jednak do najczęściej występujących należą:
- Ból brzucha
- Wymioty i biegunka
- Osłabienie organizmu
- Odwodnienie
- Bóle głowy
Pierwsze dolegliwości pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia zakażonego pokarmu, jednak ustalenie dokładnej przyczyny zatrucia często bywa trudne. Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby leczenia zatrucia pokarmowego, które przynoszą ulgę.
Prawidłowa dieta przy zatruciu pokarmowym
Biegunka i wymioty powodują odwodnienie organizmu, dlatego niezwykle ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej sięgnąć po niegazowaną wodę mineralną lub niesłodzoną herbatę. Unikajmy wszelkich słodzonych napojów, ponieważ fermentujący cukier prowadzi do odwodnienia. Kiedy biegunka i wymioty się zmniejszą (najczęściej drugiego dnia), powinniśmy spróbować jeść ok.5-6 małych posiłków dziennie, zachowując między nimi odstęp ok.3 godzin. Na początek warto przyjmować kleiki na wodzie oraz jak najbardziej lekkostrawne dania. Dobrym wyborem będą:
- Kleiki z ryżu, kaszy mannej lub kukurydzianej
- Dietetyczne sucharki
- Naturalne chrupki kukurydziane
- Ugotowana marchewka
Unikajmy z kolei świeżych warzyw, owoców oraz przetworów mlecznych – te ostatnie zawierają cukier, która może nasilać objawy nietolerancji pokarmowej (biegunka wymywa bowiem z jelit m.in. enzymy trawiące laktozę). Aby złagodzić objawy i skutki zatrucia pokarmowego oraz wspomóc prawidłowe funkcjonowanie osłabionego układu pokarmowego, możemy sięgnąć po dostępne w aptekach środki bez recepty:
- Smecta – chroni przewód pokarmowy, ma działanie przeciwzapalne i absorbuje wirusy, bakterie i toksyny
- Węgiel leczniczy – wspomaga i reguluje pracę układu pokarmowego
- Probiotyki – uzupełniają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego
W zdecydowanej większości wypadków objawy zatrucia pokarmowego ustępują samoistnie, jednak pamiętajmy o stałej obserwacji naszego organizmu. Jeśli wymioty i biegunka nie ustępują lub nasilają się po 3-4 dniach, a w stolcu pojawia się krew lub śluz – musimy udać się do lekarza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.