Zespół suchego oka - objawy i leczenie: pieczenia, świądu i kłucia oczu

Zespół suchego oka - objawy i leczenie: pieczenia, świądu i kłucia oczu - zdjęcie

Kiedy pojawia się uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie i zaczerwienie, wiele osób sięga po sztuczne łzy, czyli krople do oczu dostępne w aptece. Łagodzą one objawy Zespołu Suchego Oka umożliwiając normalne funkcjonowanie. Schorzenie to jest niezwykle przykrą dolegliwością, która dotyka coraz więcej ludzi młodych, głównie przez wzgląd na wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera, ale także osoby starsze i narażone na działanie niekorzystnych czynników.

Z naszego artykułu dowiesz się: 

  • czym jest Zespół Suchego Oka, 
  • jakie są jego przyczyny i objawy, 
  • jak diagnozuje się ZSO, 
  • jakie są dostępne metody leczenia,
  • jak zmniejszyć dolegliwości ZSO, 
  • czym kierować się przy wyborze kropli do oczu. 

Zobacz także nasz inny artykuł: Soczewki kontaktowe czy okulary - co wybrać?

Zespół Suchego Oka - czym jest (ZSO) i czym spowodowane jest zaburzenie filmu łzowego?

Zespół Suchego Oka, w skrócie ZSO, to zaburzenie powierzchni oka, które bardzo powszechnie występuje wśród społeczeństwa. Najczęściej spowodowane jest ono nadmiernym parowaniem filmu łzowego, jednak spotyka się również przypadki ZSO powstałego na skutek niedoborów wodnej składowej w filmie łzowym oka. ZSO jest chorobą przewlekłą o łagodnym początku, jednak objawy narastają wraz z rozwojem schorzenia i mogą prowadzić do zaburzeń widzenia i uszkodzeń powierzchni oka, a także zapalenia spojówek. Co istotne, na schorzenie narażone są najbardziej osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy i wszyscy, którzy na co dzień dużo pracują przy komputerze. Zespół Suchego Oka może być również objawem chorób autoimmunologicznych, np. Zespółu Sjögrena.

Objawy ZSO - uczucie piasku pod powiekami

Łzawienie jest naturalnym mechanizmem w oku. To właśnie ono odpowiada za oczyszczanie gałki ocznej i jej nawilżanie. Dodatkowo dzięki niemu możliwe jest prawidłowe widzenie. Kiedy poziom łez w oku spada lub w ich składzie pojawiają się nieprawidłowości, dochodzi do ZSO. Wśród wielu dolegliwości pacjenci najczęściej uskarżają się na:

  • podrażnienie oczu;
  • uczucie piasku pod powiekami;
  • widzenie przez mgłę;
  • swędzenie;
  • światłowstręt;
  • uczucie ciężkich powiek.

Co istotne, dolegliwości te są dużo bardziej odczuwalne w nocy. Związane jest to z dużo mniejszym wydzielaniem łez. Nasilenie objawów zdarza się również w sytuacji wielogodzinnej pracy przy komputerze, a także kiedy w pomieszczeniach znajduje się klimatyzacja, suche powietrze, dym papierosowy i kurz. 

Ból, zaczerwienienie, uczucie suchości i nieostre widzenie - diagnostyka suchego oka

Każda osoba, która obserwuje i odczuwa wyżej wymienione objawy, powinna zgłosić się do okulisty, który wykona podstawowe badania. Jednym z nich jest test Schirmera, w którym badana jest szybkość produkcji łez. Kiedy w ciągu 5 minut oko nasączy bibułkę umieszczoną pod dolną powieką do poziomu 15 mm, oznacza to, że oko jest odpowiednio nawilżone. Kiedy jednak wynik jest niższy niż 5 mm, diagnozuje się Zespół Suchego Oka. U okulisty przeprowadzany jest również test jakości łez. Sprawdzany zostaje czas utrzymywania się łzy na powierzchni oka poprzez wpuszczenie barwnika. Kiedy spłynie on z oka przed upływem 10 sekund, diagnozuje się ZSO.

Wiele osób myśląc o laserowej korekcji wzroku musi wiedzieć, iż stwierdzone ZSO jest przeciwskazaniem do zabiegu. Związane jest to z możliwością nasilenia objawów suchości oczu, a także trudnością w gojeniu się gałki ocznej w sytuacji braku filmu łzowego. 

Dlaczego zimą borykamy się z zespołem suchego oka najbardziej?

Nie bez powodu zimę nazywa się sezonem na Zespół Suchego Oka. To schorzenie nasila się szczególnie w miesiącach zimowych, co spowodowane jest panowaniem niekorzystnych warunków dla oka. Na poziom filmu łzowego ogromny wpływ ma wilgotność powietrza. Zimą rozpoczyna się sezon grzewczy, przez co powietrze staje się suche i dokuczliwe dla oka. Dlatego nasilają się objawy Zespołu Suchego Oka. Dodatkowo dużo więcej czasu spędzamy w domach przy komputerach czy czytaniu książek, co obciąża oko, nasilając problemy. Warto wtedy zdecydować się na krople do oczu na zespół suchego oka.

2 metody leczenia ZSO - higiena i terapia

Nieleczone ZSO może znacznie utrudnić życie, gdyż wiąże się z ciągle odczuwanym dyskomfortem. Jak leczyć Zespół Suchego Oka? W leczeniu najczęściej zalecana jest odpowiednia higiena brzegów powiek. Możliwe jest to poprzez ich mycie, wygrzewanie i masowanie. Koniecznie jest także stosowanie kropli do oczu nawilżających i przeciwzapalnych. Czasami może okazać się konieczne leczenie w gabinetach okulistycznych. Zaleca się także odpoczynek od monitora komputera i dbałość o powietrze w domu. Warto jest je nawilżać, szczególnie w sezonie grzewczym, a także usuwać kurz i unikać dymu papierosowego. 

W medycynie naturalnej natomiast wykorzystywane są zioła na zespół suchego oka w postaci kompresów. Nie przyczyniają się do zlikwidowania schorzenia, jednak mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Są to np. świetlik, nagietek oraz rumianek. Wiele z nich działa przeciwzapalnie i ściągająco, łagodząc podrażnienia oczu. Wystarczy zaparzyć wybrane ziółko i namoczyć miękki oraz czysty materiał. Następnie należy przyłożyć go do zamkniętych powiek na około 10 minut. 

Jak zmniejszyć dolegliwości związane z suchym okiem? 

W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z zespołem suchego oka konieczne jest wprowadzenie zasad higieny, a także unikanie suchego powietrza. Najczęściej dolegliwości nasilają się zimą, kiedy pojawia się suche powietrze związane z ogrzewaniem. Dlatego koniecznie należy nawilżać powietrze w domu. Latem warto unikać klimatyzowanych pomieszczeń. W sytuacji wystąpienia problemów, warto skonsultować się z okulistą i stosować krople do oczu bez konserwantów. 

6 skutecznych sposobów na zespół suchego oka

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości zespołu suchego oka, a wśród nich wyróżnić można:

  • wprowadzenie do diety witamin i minerałów, a także kwasów omega-3, które pozwalają na zwiększenie produkcji łez;
  • częste mruganie, dzięki któremu film łzowy może być równomiernie rozprowadzany;
  • dbałość o higienę oka;
  • stosowanie nawilżaczy powietrza i częste sprzątanie kurzu;
  • unikanie dymu papierosowego;
  • odpowiednie ustawienie monitora komputera. 

Czym kierować się przy wyborze sztucznych łez na objawy suchego oka?

W aptece dostępnych jest wiele różnorodnych kropli do oczu nazywanych często suchymi łzami. Wielokrotnie można spotkać się z pytaniem co pomaga na zespół suchego oka. Otóż możliwości jest wiele. Na początek warto wybrać dobre krople do oczu. Wybierając sztuczne łzy, nie należy kierować się ceną i firmą, a składem produktu, który nie powinien zawierać sztucznych konserwantów. Ich nadmiar może wzmagać chorobę i problemy z widzeniem. Warto również zwrócić uwagę na długą datę ważności od otwarcia. 

Jak wybrać odpowiednie krople do nawilżania oczu?

Wybierając skuteczne krople na zespół suchego oka warto zwrócić uwagę na skład produktu. Te, które zawierają kwas hialuronowy świetnie nawilżają, jednak kiedy ich gęstość jest dość duża, mogą powodować problemy z widzeniem. Kiedy okulista stwierdzi dodatkowo stan zapalny, warto zwrócić uwagę na krople z ektoiną. Tak samo w przypadku alergii. Kiedy osoba cierpiąca na ZSO dodatkowo posiada inne uszkodzenia powierzchni oka, można postawić na krople z substancjami regenerującymi np. z dekspantenolem.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem