Zgaga i niestrawność u kobiet w ciąży stanowią powszechne schorzenie. Wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych objawów palenia w gardle i przełyku mają zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety. Nawracająca zgaga jest przyczyną dolegliwości bólowych, które mogą przerodzić się w przewlekły problem. Choroba refluksowa wpływa na obniżenie komfortu i samopoczucia ciężarnych kobiet. Od czego zatem jest zgaga w ciąży? Jak leczyć zgagę u ciężarnych? Co pomaga na zgagę, jak ją zwalczyć w ciąży? Jak zapobiec dolegliwościom, jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny zgagi w ciąży
Nieprzyjemne dolegliwości związane z uczuciem pieczenia, palenia w gardle i bólem w klatce piersiowej (w okolicy zamostkowej) pojawiają się pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej. W czasie ciąży zwiększa się produkcja progesteronu i relaksyny, wykazujących działanie rozluźniające na mięśnie gładkie, z których zbudowany jest przełyk oraz przewód pokarmowy. Wynikiem tego jest refluks żołądkowo-przełykowy, który polega na cofaniu się pokarmu i kwaśnych soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Kwas żołądkowy działa drażniąco na delikatną śluzówkę, wywołując nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia. Zgaga w ciąży pojawić się może również w wyniku przejedzenia oraz u kobiet, które lubią tłuste, ostre potrawy, słodycze oraz gazowane napoje. Dolegliwości związane ze zgagą mogą się nasilać wraz z rozwojem dziecka i powiększaniem się macicy, która w coraz większym stopniu uciska żołądek i jelita. Warto również wskazać, że pod koniec ciąży zgaga może być wynikiem nerwowości, zmęczenia, a także stresu związanego z porodem.
Objawy zgagi w ciąży
Zgaga objawia się uczuciem pieczenia, palenia w przełyku i gardle. Nieprzyjemnym dolegliwościom może towarzyszyć ból brzucha oraz boleści w okolicach klatki piersiowej, za mostkiem, które nasilają się przy pochylaniu, dźwiganiu, a także po posiłkach i w pozycji leżącej. Ponadto, może występować kwaśne odbijanie oraz specyficzny kwaśno-gorzki smak w ustach. U niektórych kobiet dodatkowo pojawia się dysfagia, czyli utrudnione połykanie oraz uporczywa czkawka. Warto podkreślić, że nieprzyjemne objawy mogą nasilać się w nocy i towarzyszyć porannym mdłościom.
Kiedy pojawia się zgaga w ciąży?
Zgaga i niestrawność może pojawić się w trakcie trwania całej ciąży. We wczesnej ciąży niestrawność związana jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety i często stanowi jeden z pierwszych objawów ciąży. W II i III trymestrze natomiast, nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilać, gdyż dyskomfort potęgowany jest dodatkowo powiększającą się macicą.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Niestrawności w ciąży niestety nie da się uniknąć, można natomiast zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Kobiety w ciąży, u których występują dolegliwości związane ze zgagą powinny wprowadzić zmiany w diecie. Dlatego też, warto wiedzieć, które produkty wywołują zgagę. W tym znaczeniu, wskazane jest unikanie owoców cytrusowych, kwaśnych jabłek, które zakwaszają soki żołądkowe powodując ich nadkwaśność, a także słodyczy, napojów gazowanych i używek w postaci kawy czy herbaty. Ponadto, warto jeść posiłki w mniejszych porcjach, lecz z większą częstotliwością. W sytuacji natomiast wystąpienia zgagi warto zastosować naturalne sposoby. Należą do nich wypicie szklanki ciepłego mleka z dodatkiem miodu, zjedzenie papai bądź migdałów lub zastosowanie naparu z siemienia lnianego. Ponadto, ryzyko pojawienia się zgagi może być minimalizowane poprzez spanie z głową uniesioną powyżej żołądka oraz unikanie pochylania się.
Leczenie zgagi w ciąży
W niektórych przypadkach domowe sposoby na zgagę są niewystarczające. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego umożliwia przepisanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Zazwyczaj na problemy niestrawności wystarczające są leki zobojętniające kwas solny (tabletki do ssania bądź płyny). Natomiast w silnej, ciągłej zgadze i odbijaniu, wysoką skutecznością charakteryzują się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszających produkcję soku żołądkowego.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.