Zgorzele wargi, zęba, miazgi i inne. Czym jest zgorzel, a w szczególności Zgorzel Fourniera?

Zgorzele wargi, zęba, miazgi - zdjęcie

Martwica, gangrena, zgorzel. Słowa, które mimo rozwoju medycyny, do dziś powodują uczucie strachu. Kojarzą się głównie z opowieściami z wojennych frontów, zainfekowanymi ranami żołnierzy. Nie wolno jednak zapominać, że wiele przewlekłych chorób oraz infekcji również może skutkować rozwojem martwicy.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • czym są zgorzele i jak je rozpoznać
  • jakie są ich rodzaje i objawy
  • gdzie mogą się pojawić
  • w jaki sposób im zapobiegać i w razie konieczności leczyć
  • jakie powszechnie występujące choroby zwiększają ryzyko powstania zgorzeli

Przeczytaj również artykuł: Dieta cukrzycowa - co powinien jeść cukrzyk?

Co to jest zgorzel? Rodzaje zgorzeli

Zgorzel, często nazywana również gangreną, to martwica tkanek spowodowana zakażeniem przez bakterie. Produkowane przez nie toksyny wywołują procesy gnilne w zainfekowanych tkankach, co skutkuje powstaniem obrzęku, zmianą koloru skóry na czarno-brunatny kolor oraz bólem (lub, jeżeli martwica dotyka tkanek głębokich, utratą czucia). Na zgorzeli tworzą się rany i owrzodzenia, z których sączy się płyn o nieprzyjemnym, gnilnym zapachu. Zgorzele dzielą się na kilka rodzajów:

  • Zgorzel sucha, zwana również rzekomą, ze względu na to że nie dochodzi w jej przypadku do zakażenia bakteryjnego, powstaje na skutek braku dopływu krwi do tkanek. Jej najczęstszymi przyczynami są cukrzyca i miażdżyca, ale może wystąpić również wskutek urazu, odmrożenia czy zakrzepu. W przypadku zgorzeli suchej tkanki nie gniją, lecz wysychają, ulegając mumifikacji. W przypadku braku interwencji lekarskiej, może dojść do zakażenia bakteryjnego i rozwoju zgorzeli do postaci wilgotnej.
  • Zgorzel wilgotna, czyli właściwa, jest procesem gnicia tkanek wywołanym przez bakterie. Ich namnażanie się w martwiczej tkance może wywołać wstrząs septyczny, dlatego w przypadku zgorzeli wilgotnej bardzo ważna jest szybka interwencja lekarska. Jej szczególną odmianą jest zgorzel gazowa, wywoływana przez bakterie z rodzaju Clostridium.
  • Zgorzel Fourniera to martwicze zakażenie okolic krocza. Najczęściej występuje u mężczyzn cierpiących na cukrzycę lub chorobę alkoholową.

Zgorzele najczęściej zdarzają się w tkankach najbardziej narażonych na niedokrwienie (kończyny górne i dolne), a także w tkankach narażonych na kontakt ze światem zewnętrznym, takich jak płuca czy jelita. Panujące tam wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Gangrena organów wewnętrznych jest szczególnie niebezpieczna.

Zgorzel zęba - objawy

Inną tkanką narażoną na powstanie zgorzeli jest miazga zęba. Dzieje się to najczęściej na skutek zaawansowanej próchnicy, która doprowadza do martwicy wewnątrz zęba. Gdy w martwej tkance rozwinie się zakażenie bakteryjne, dochodzi do rozpadu gnilnego i powstania zgorzeli.

Zgorzel zęba dzieli się na dwie podstawowe postaci: zamkniętą i otwartą. W przypadku tej pierwszej powstające w wyniku działania bakterii produkty uboczne procesów gnilnych nie znajdują ujścia z komory zęba. Wewnątrz rośnie ciśnienie, co powoduje ból, często promieniujący do skroni i ucha. W przypadku zgorzeli otwartej, kiedy powstałe podczas procesu gnicia gazy znajdują ujście, ból samoistny jest mniejszy, ząb jest natomiast bardziej wrażliwy na gryzienie. Obu typom zgorzeli miazgi towarzyszy brzydki zapach z ust oraz nieprzyjemny posmak utrzymujący się wewnątrz jamy ustnej.

Dzięki rozwojowi stomatologii zgorzel zęba nie zawsze musi skutkować jego usunięciem. Przy odpowiednio szybkiej interwencji dentystycznej, martwą tkankę można usunąć poprzez leczenie kanałowe. Nie wolno jednak zwlekać, ponieważ zgorzel miazgi może zająć również tkanki otaczające zęba, w tym kości szczęki. Ponadto powstające podczas procesów gnilnych związki są toksyczne dla całego organizmu.

Zgorzel gazowa - objawy. Czy zgorzel gazowa jest zaraźliwa?

Zgorzel gazowa to odmiana zgorzeli wilgotnej, która powstaje w przypadku zakażeniem bakteriami z rodzaju Clostridium (zwłaszcza Clostridium perfringens, pol. laseczka zgorzeli gazowej). Są to beztlenowce naturalnie występujące w glebie, wnikają w tkanki przez otwarte rany. Podczas namnażania produkują gaz, który jest w stanie zainfekować zdrowe tkanki. Z tego powodu zgorzel gazowa uważana jest za najgroźniejszy rodzaj gangreny. Objawia się silną opuchlizną zainfekowanej części ciała. Skóra zmienia barwę w siną, powstają pod nią czarne, martwicze pęcherze. Pod wpływem dotyku można usłyszeć charakterystyczne trzeszczenie, wywoływane pękaniem pęcherzyków gazu. Nieleczona zgorzel gazowa często jest śmiertelna ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia wstrząsu septycznego.

Choć zgorzelami gazowymi w medycynie zajmują się specjaliści chorób zakaźnych, to nie przenosi się ona z człowieka na człowieka. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zakażenia rany, dlatego bardzo ważna jest dokładna higiena i dbanie o czystość wszelkich skaleczeń czy urazów. Jeżeli okolice zranionej skóry wykazują objawy infekcji - są zaczerwienione, ciepłe, opuchnięte - należy zgłosić się do lekarza, aby nie dopuścić do rozwoju martwicy.

Zgorzel Fourniera - dlaczego jest groźna?

Zgorzel Fourniera to jeden z rodzajów martwiczego zakażenia powięzi. Jest szczególnie groźna dla mężczyzn, którzy stanowią znaczną większość przypadków choroby. Zgorzel ta powstaje w wyniku zakażenia skóry patogenami bakteryjnymi, obejmuje mosznę i krocze, często przechodzi również na pośladki oraz narządy płciowe. Rozwija się bardzo szybko, nieleczona może prowadzić do śmierci. Pierwszymi objawami są ból, nieprzyjemny zapach i uczucie ciepła w okolicach krocza. Może wystąpić gorączka oraz dreszcze. Podczas dotykania zainfekowanych tkanek da się usłyszeć trzeszczenie podskórne, które świadczy o namnażaniu się bakterii.

Głównym czynnikiem ryzyka powstania zgorzeli Fourniera jest cukrzyca, szczególnie niekontrolowana. Diabetycy powinni zwracać uwagę na poziom glukozy, wykonywać zalecenia lekarza, suplementować organizm, wspomagać leczenie odpowiednią dietą. Do rozwoju zgorzeli Fourniera doprowadzić mogą również nadużywanie alkoholu i otyłość. Ćwiczenia fizyczne oraz dbałość o higienę są bardzo ważnymi czynnikami powstrzymującymi rozwój schorzenia.

Zgorzel wargi i policzka

Rak wodny, albo noma, to szczególny rodzaj zgorzeli. Dotyka osób niedożywionych, bez dostępu do czystej wody pitnej, zakażonych wirusem HIV. Jest to infekcja bakteryjna, która atakuje śluzówki jamy ustnej, powodując nieodwracalne zniszczenia warg i policzków. Dzięki rozwojowi higieny w Europie obecnie nie występuje, przypadki obserwowano w obozach koncentracyjnych w czasach II wojny światowej. Postęp choroby można zahamować antybiotykami i wdrożeniem procedur higienicznych.

Jak leczyć zgorzele?

Każdy przypadek zgorzeli wymaga interwencji lekarskiej lub stomatologicznej. Wcześnie podjęte leczenie powstrzymuje gangrenę przed zajęciem innych tkanek, co często może skutkować koniecznością amputacji lub śmiercią. Leczenie zgorzeli przebiega w warunkach szpitalnych, często wymaga chirurgicznego usunięcia martwych tkanek, terapii antybiotykowej oraz wdrożenia leków przeciwbólowych i poprawiających krążenie krwi. Przy odpowiednio wcześnie podjętym leczeniu, zwłaszcza w przypadku zgorzeli suchej, rokowania są dobre.

Zgorzele - czy można im zapobiegać? Profilaktyka

Podstawowym czynnikiem zapobiegającym tworzeniu się zgorzeli jest higiena. Dotyczy ona przede wszystkim ran. W przypadku zranienia skóry należy jak najszybciej przemyć ją środkiem antyseptycznym i dbać o częstą zmianę opatrunków. W przypadku mężczyzn, zwłaszcza cierpiących na cukrzycę i otyłych, bardzo ważne jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Dopuszczenie do rozwoju bakterii w okolicach krocza może mieć przykre skutki, łącznie z utworzeniem się zgorzeli Fourniera.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka są choroby układu krwionośnego, jak miażdżyca. Dotyka ona często osób starszych, bez odpowiedniego leczenia, a także diety i suplementacji, może mieć zgubny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ważne jest zatem, żeby niezależnie od wieku wspierać swoje zdrowie, również poprzez ćwiczenia fizyczne. Nawet piętnaście minut ruchu dziennie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego ciała.

Wspomniana wyżej cukrzyca również może skutkować niedokrwistością kończyn dolnych, która może spowodować rozwój zgorzeli suchej (tzw. stopa cukrzycowa). Diabetycy zatem, oprócz częstego sprawdzania poziomu glukozy i regulowania go poprzez leki oraz dietę, powinni dbać o odpowiednie działanie układu krwionośnego. Dobry przepływ krwi jest kluczowy dla zachowania pełnej sprawności kończyn.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Oczy, wady wzroku

Jak łagodzić objawy infekcyjnego zapalenia spojówek? Domowe sposoby na piekące i czerwone oczy
Infekcyjne zapalenie spojówek to częsty problem zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wdrożenie odpowiedniego postępowania już przy pierwszych objawach choroby pozwoli na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwo...

Kosmetyki i uroda

Niacynamid – czy Twoja skóra go pokocha? Działanie i polecane kosmetyki
Niacynamid, znany również jako witamina B3, zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry. Ten wszechstronny składnik jest ceniony za swoje działanie na r&oa...

Dieta i odchudzanie

Dieta w SIBO i IMO – jak radzić sobie z zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego?
SIBO oraz IMO to coraz częściej diagnozowane schorzenia, które mogą powodować szereg uciążliwych i nie zawsze specyficznych objawów. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze symptomy, przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju SIBO i IM...

Sport i fitness

Przepuklina kręgosłupa – objawy, diagnostyka i metody leczenia przepukliny
Przepuklina kręgosłupa to schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, powodujące szereg objawów, których nasilenie może być znaczne. W tym artykule wskazano najpowszechniejsze symptomy przepukliny oraz przyczyny jej występowania.&l...

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem