Problemy z potencją objawiają się spadkiem libido, zanikiem lub brakiem wzwodu, trudnościami w osiągnięciu orgazmu oraz przedwczesnym, opóźnionym bądź całkowitym brakiem ejakulacji. Przyczyny dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Najczęściej są wynikiem niezdrowego trybu życia, długotrwałego stresu, ale mogą pojawić się również z wiekiem. Problemy z potencją są wstydliwą dolegliwością, dlatego mężczyźni sięgają po leki, które dostępne są w aptece na receptę lub bez recepty. Należy jednak wskazać, że przed zastosowaniem środków farmakologicznych, warto wypróbować naturalne sposoby na poprawę erekcji. Pozytywne efekty przynosi włączenie do codziennej diety ziół, które wykazują korzystne działanie, umożliwiające pozbycie się problemu. Jakie zatem zioła stosować na zaburzenia erekcji u mężczyzn?
Jakie zioła na potencje?
Zioła na potencję stanowią sposób naturalnej terapii, umożliwiającej wyeliminowanie problemów z erekcją. Należy jednak wskazać, że nie ma wyodrębnionej grupy ziół, które wykazują działanie ukierunkowane wyłącznie na potencję. Każde ziele charakteryzuje się właściwościami, wywierającymi pozytywny wpływ na różne funkcje i układy. Niemniej jednak zioła korzystnie wpływające na potencję, określane są afrodyzjakami. Działają one pobudzająco na organizm. Można je dostać w postaci suplementów diety – tabletek, ale również w formie herbat i mieszanek do przygotowywania naparów. Należy również pamiętać o ziołach wykorzystywanych jako przyprawy. Co ważne, ziołoterapia może być stosowana profilaktycznie, jeszcze przed pojawieniem się problemów z potencją.
Żeń-szeń na potencję
Korzeń żeń-szenia wpływa na wzmożenie popędu seksualnego u mężczyzn. Wykazuje właściwości przeciwstresowe i działa pobudzająco. Co ważne, żeń-szeń poprawia czynność nie tylko gruczołów wydzielających hormony, ale również wszystkich organów wewnętrznych. Zwiększa syntezę tlenku azotu, który jest niezbędny w procesie erekcji, gdyż wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych w ciałach jamistych członka, umożliwiając tym samym zwiększenie napływu krwi do prącia. Należy wskazać, że preparatów zawierających żeń-szeń nie powinni stosować mężczyźni z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową serca i zaburzeniami rytmu serca. Ponadto, ziół tych nie należy stosować dłużej niż przez dwa miesiące, gdyż wykazują działanie pobudzające. Warto podkreślić, że najważniejszymi substancjami czynnymi, znajdującymi się w żeń-szeniu są ginsenozydy.
Maca na potencję
Maca wykazuje działanie wzmacniające libido, poprawiające nastrój oraz dodające energii i wigoru. Ponadto, stosowanie ziół poprawia płodność, gdyż wpływa na zwiększenie ilości plemników i poprawę ich ruchliwości. Maca zwiększa również libido, umożliwia utrzymanie prostaty w dobrej kondycji, zmniejsza zaburzenia erekcji. Co więcej, wzmacnia wytrzymałość fizyczną organizmu i spowalnia procesy starzenia. W korzeniu maca znajdują się sterole, aminokwasy oraz witaminy z grupy B (tiamina, niacyna i ryboflawina), witamina C i E, minerały, takie jak wapń i magnez, a także naturalna arginina, która wpływa na zwiększenie popędu seksualnego. Korzeń maca dostępny jest w aptekach w formie tabletek. Warto podkreślić, że suplementacja macą zalecana jest również kobietom, gdyż zwiększa libido i reguluje gospodarkę hormonalną.
Lukrecja na potencję
Korzeń lukrecji zawiera witaminy E i B, minerały oraz biotynę i lecytynę. Substancje te, mają korzystny wpływ na procesy związane z przemianą materii. Ponadto, lukrecja wspomaga eliminację stresu i nerwic, co ma pozytywny wpływ na wzrost libido u mężczyzn. Z tego powodu jej stosowanie może przynieść zadowalające efekty.
Buzdyganek naziemny na potencję
Buzdyganek naziemny określany jest jako naturalny hormon na potencję, gdyż zawiera protodioscynę, będącą pochodną testosteronu. Z tego względu, przypisuje się mu właściwości naturalnego afrodyzjaku. Stosowanie buzdyganka naziemnego wzmacnia potencję i pożądanie, a także intensyfikuje doznania seksualne. Ponadto, buzdyganek naziemny może pozytywnie wpływać na wzrost testosteronu we krwi.
Miłorząb japoński na potencję
Miłorząb jest ziołem bogatym we flawonoidy, wzmacniające erekcję i popęd płciowy. Wyciąg z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu, wpływa na zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych, przyczyniając się tym samym do pojawienia się i utrzymania erekcji oraz orgazmu. Dodatkowo, umożliwia rozluźnienie naczyń mięśni gładkich, zwiększając szanse na szybsze osiągnięcie męskiego wzwodu i jego wzmocnienie. Ponadto, poprawia intensyfikację doznań seksualnych.
Kozieradka na potencję
Nasiona kozieradki wykazują działanie obniżające poziom glukozy we krwi oraz korzystnie wpływają na regenerację tkanek. Kozieradka jest również bogatym źródłem selenu i żelaza, które podwyższają poziom testosteronu. Dzięki temu ziele podnosi libido i poprawia erekcję. Z tego względu określane jest naturalnym afrodyzjakiem.
Czy zioła na erekcję są skuteczne?
Ziołolecznictwo może być skutecznym panaceum na problemy z potencją i erekcją. Należy jednak podkreślić, że ich działanie nie jest natychmiastowe, tak jak w przypadku farmakologicznych środków – Viagry czy Sildenafilu. Konieczne jest regularne stosowanie naturalnych środków na potencję w formie herbat lub suplementów diety przez dłuższy czas. Warto wskazać, że pozytywne działanie na problemy z potencją wykazuje również palma sabałowa, imbir, damiana pustynna, yohimbina, nasiona guarany oraz polskie zioła, takie jak lubczyk, liść pokrzywy czy owies. Niemniej jednak w niektórych przypadkach zioła nie są wystarczające, aby pozbyć się wstydliwego schorzenia. Przyczyną zaburzeń erekcji w takim przypadku są zazwyczaj choroby ogólnoustrojowe. Należy wówczas ustalić źródło problemów. Jeżeli zioła okażą się mało skuteczne, można sięgnąć po leki dostępne w aptekach i wdrożyć leczenie farmakologiczne. Niezbędna jest jednak konsultacja z lekarzem, który ustali, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania leków na potencję.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.