Woda jest podstawowym elementem budulcowym naszego organizmu – występuje we wszystkich tkankach, narządach i płynach ustrojowych. Jest także niezbędna w procesach metabolicznych oraz transporcie tlenu i składników odżywczych. Nic zatem dziwnego, że odwodnienie organizmu może mieć wiele groźnych konsekwencji dla naszego zdrowia.
Objawy odwodnienia
Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Długotrwały stan odwodnienia zagraża naszemu życiu i jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. W zależności od stopnia niedoboru wody w organizmie, odwodnienie dzielimy na:
- Lekkie (wzmożone pragnienie, bóle i zawroty głowy, osłabienie)
- Umiarkowane (suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, ospałość, mniejsze wydalanie moczu)
- Ostre (skrajne pragnienie, szybki oddech, zmiana stanu psychicznego)
Przyczyny odwodnienia
Przeciętne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok.2-2,5 litra dziennie. Pamiętajmy jednak, że im młodszy organizm, tym zapotrzebowanie to będzie większe. Już 2% ubytku wody powoduje pierwsze objawy odwodnienia. Do najczęstszych przyczyn należą:
- Biegunka i wymioty
- Wysoka gorączka
- Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów (np. przy niedożywieniu)
- Spożywanie zbyt dużej ilości soli i środków o działaniu odwadniającym (np. kofeiny, alkoholu)
- Długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny
Odwodnienie - rozpoznanie i leczenie
Nieleczone odwodnienie może prowadzić do śmierci – organizm ludzki może przeżyć bez wody zaledwie ok.4-7 dni, dlatego niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie tego stanu i uzupełnienie niedoboru. W tym celu najlepiej pić czystą wodę mineralną, herbatki ziołowe oraz rozcieńczone soki. W przypadku ostrego odwodnienia niezbędna jest hospitalizacja, w czasie której pacjentom podawana jest kroplówka. Niezbędne jest także podawanie elektrolitów oraz specjalnych suplementów diety, takich jak Hydrolit. Wskazane jest również spożywanie pokarmów w postaci płynnej (zupy, ugotowane na wodzie płatki śniadaniowe) oraz niewielkich słonych przekąsek (krakersy, chipsy) w celu uzupełnienia strat sodu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.