1 ml leku zawiera 150 mg klindamycyny (w postaci fosforanu); roztwór zawiera alkohol benzylowy.
Antybiotyk stosuje się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje, które wrażliwe są na klindamycynę, takich jak: zakażenia w obrębie miednicy i jamy brzusznej; zapalenie ucha środkowego, gardła, zatok; zakażenia zębów i jamy ustnej; zakażenia kości i stawów; zakażenia dolnych dróg oddechowych; zakażenia żeńskich narządów płciowych; zakażenia skóry i tkanek miękkich; płonica; posocznica; zapalenie wsierdzia.
Zawarta w antybiotyku substancja czynna - klindamycyna, działa bakteriostatycznie, a także bakteriobójczo w stopniu zależnym od stężenia w miejscu zakażenia i od wrażliwości drobnoustrojów.
W zależności od ciężkości zakażenia, stanu pacjenta i wrażliwości drobnoustroju powodującego zakażenia ustala się dawkowanie leku. Dorośli: w ciężkich zakażeniach 600-1200 mg/dobę, w 2, 3 lub 4 dawkach podzielonych; w zakażeniach o bardzo ciężkim przebiegu lub zakażeniach powikłanych oraz zakażeniach zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej: 1200-2700 mg/dobę, w 2, 3 lub 4 dawkach podzielonych. W przypadku zakażeń zagrażających życiu podaje się dożylnie do 4800 mg/dobę. Dzieci >1 mż.: 20-40 mg/kg mc./dobę, w 3-4 równych dawkach podzielonych.
Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki, gdy lek podaje się co 8 h. Natomiast u chorych z zaawansowaną niewydolnością wątroby należy monitorować stężenie klindamycyny we krwi (zależnie od wyników badań może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępów między dawkami).
Sposób podania. Lek można podawać we wstrzyknięciu domięśniowym lub, po rozcieńczeniu, we wlewie dożylnym trwającym co najmniej 10-60 min. Preparat można rozcieńczać za pomocą 0,9% roztworu NaCl, 5% roztworu glukozy lub płynu Ringera z mleczanami.Nie należy podawać dożylnie leku w szybkim wstrzyknięciu (bolus), w postaci nierozcieńczonej. Nie zaleca się podawania w jednorazowych domięśniowych wstrzyknięciach dawek >600 mg, a w dożylnej 1-godzinnej infuzji dawek >1200 mg. Stężenie klindamycyny w roztworze do infuzji nie powinno być większe niż 12 mg/ml, a szybkość infuzji - nie większa niż 30 mg/min.
Leku nie należy podawać:
- w przypadku nadwrażliwości na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Wcześniakom, noworodkom (ze względu na zwartość alkoholu benzylowego).
- podczas zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych ani do leczenia zakażeń dróg oddechowych wywołanych przez wirusy. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby; z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego; z chorobami żołądka i jelit; z nadwrażliwością na penicyliny.
Działania niepożądane:
Często: biegunka, wysypka, zapalenie jelit, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, zakrzepowe zapalenie żył.
Niezbyt często zaburzenia smaku, zatrzymanie akcji serca, wymioty, nudności, pokrzywka, ból lub ropień w miejscu podania, ból brzucha.
Rzadko: rumień wielopostaciowy, świąd.
Kobiety w ciąży bądź karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl