1 tabletka powlekana zawiera 250 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny A.
Tabletki stosowane są w leczeniu:
- zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok, zapalenie gardła
- zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie płuc, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich: ropnie i czyraki, róża
- zakażenia przewodu pokarmowego wywołane przez Campylobacter spp.
- w stomatologii: zapalenia dziąseł, angina Vincenta
- inne zakażenia: płonica
Jest to antybiotyk makrolidowy, pochodna erytromycyny A.
Lek ten działa 2-krotnie silniej przeciwbakteryjnie niż erytromycyna, wykazuje znacznie większą trwałość w kwaśnym środowisku soku żołądkowego. Charakteryzuje się również lepszą wchłanialnością z przewodu pokarmowego oraz mniejszą toksycznością. W mniejszym stopniu wiąże się z białkami osocza, jest wolniej wydalany z organizmu.
Dorośli: dawka początkowa to 750 mg; następnie 500 mg co 12 h (a w zakażeniach o cięższym przebiegu można podawać 1 g co 12 h). Dzieci: dawka początkowa to 30 mg/kg mc., następnie podaje się 15 mg/kg mc co 12 h. Preparat w tabletkach można podawać dzieciom, które nie mają problemu z połykaniem (zwykle w wieku od 6 lat), dla młodszych dzieci przeznaczony jest granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.
Sposób podania. Tabletki należy połykać popijając dużą ilością wody, najlepiej na czczo (przynajmniej 1 h przed lub 2 h po posiłku). Lek należy podawać jeszcze 2-3 dni po ustąpieniu objawów klinicznych.
Nie należy podawać leku:
- w przypadku nadwrażliwości na makrolidy lub pozostałe składniki preparatu.
- u chorych z ciężką niewydolnością wątroby, nerek
- w czasie leczenia astemizolem, cyzaprydem, pimozydem, terfenadyną, ergotaminą lub dihydroergotaminą.
Działanie niepożądane:
Rzadko: rumień wielopostaciowy, pokrzywka, wysypki skórne, anafilaksja, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych we krwi, cholestatyczne zapalenie wątroby, niewydolność wątroby.
Bardzo rzadko: rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, śródmiąższowe zapalenie nerek, agranulocytoza, zapalenie trzustki, zawroty głowy, stany splątania, omamy, koszmary nocne.
Częstość nieznana: zakażenia niewrażliwymi na lek bakteriami lub grzybami, wymioty, biegunka, zaburzenia słuchu, arytmia, kołatanie serca, ból brzucha, nudności.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl