1 tabletka, która ulaga rozpadowi w jamie ustnej zawiera 10 mg escytalopramu (w postaci szczawianu). Preparat zawiera również laktozę.
Preparat stosowany jest w leczeniu:
- dużych epizodów depresji
- zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii
- społecznego zaburzenia lękowego (fobii społecznej)
- uogólnionego zaburzenia lękowego
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.
Lek wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Jest to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny o dużym powinowactwie do pierwotnego miejsca wiązania. Wiąże się również z miejscem allosterycznym na transporterze serotoniny. Escytalopram nie ma powinowactwa lub ma małe powinowactwo do wielu receptorów (w tym receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2, receptorów α1-, α2- i β-adrenergicznych oraz receptorów histaminowych H1, receptorów benzodiazepinowych, receptorów opioidowych i cholinergicznych receptorów muskarynowych). Po podaniu doustnym lek wchłania się prawie całkowicie, osiągając maksymalne stężenie we krwi w ciągu 4 h. Lek jest metabolizowany w wątrobie, a wydalany z moczem.
Duże epizody depresji: dawka dobowa to 10 mg. Dawkę leku można zwiększyć do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Działanie przeciwdepresyjne uzyskuje się zazwyczaj po upływie 2-4 tyg. leczenia. Wymagana jest kontynuacja leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po ustąpieniu objawów.
Zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii: przez pierwszy tydzień zaleca się podawanie początkowej dawki 5 mg na dobę, a następnie zwiększenie dawki dobowej do 10 mg. Dawka może zostać zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Największą skuteczność osiąga się po ok. 3 miesiącach. Leczenie trwa kilka miesięcy.
Fobia społeczna: zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę. Zwykle poprawa następuje po 2-4 tyg. leczenia. Dawka dobowa może zostać zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Fobia społeczna jest chorobą o przewlekłym przebiegu, dlatego też zaleca się 12 tygodniowy okres terapii.
Uogólnione zaburzenie lękowe: dawka dobowa początkowa wynosi 10 mg, może ulec zwiększeniu do dawki maksymalnej, tj. 20 mg, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: dawka dobowa początkowa wynosi 10 mg. Dawka dobowa może zostać zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Ponieważ zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne jest chorobą przewlekłą, pacjenci powinni być leczeni do mementu aż objawy ustąpią.
U chorych w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) dawka początkowa wynosi 5 mg raz na dobę.
U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek modyfikacja dawkowania nie jest konieczna.
Natomiast u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby zaleca się dawkę początkową 5 mg na dobę przez pierwsze 2 tyg. terapii. Dawkę dobową można zwiększyć do 10 mg, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.
Tabletek nie należy przyjmować z posiłkiem.
Nie należy stosować leku w przypadku
- nadwrażliwości na escytalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- jednoczesnego leczenia nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego)
- jednoczesnego leczenia z odwracalnymi inhibitorami MAO-A (np. moklobemid) lub nieselektywnym, odwracalnym inhibitorem MAO - linezolidem (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego).
- pacjentów z rozpoznanym wydłużeniem odstępu QT lub z wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT. (leczenie skojarzone escytalopramem z innymi lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT).
Działania niepożądane:
Bardzo często: nudności, ból głowy.
Często: zmniejszenie popędu płciowego u kobiet i mężczyzn, brak orgazmu u kobiet, bezsenność, senność, zmniejszenie łaknienia, zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała, lęk, niepokój psychoruchowy, zawroty głowy, parestezje, drżenie, zapalenie zatok, ziewanie, suchość w jamie ustnej, zwiększone pocenie się, bóle stawów, bóle mięśni, zmęczenie, gorączka, biegunka, zaparcia, wymioty.
Niezbyt często: napady panicznego lęku, stany splątania, utrata masy ciała, pobudzenie, nerwowość, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, omdlenia, rozszerzenie źrenic, tachykardia, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia widzenia, szumy uszne, pokrzywka, łysienie, wysypka, świąd, obrzęk, kobiety: krwotok maciczny, krwotok miesiączkowy.
Rzadko: agresja, depersonalizacja, reakcja anafilaktyczna, omamy, zespół serotoninowy, bradykardia.
Częstość nieznana: nieprawidłowe wydzielanie hormonu antydiuretycznego, trombocytopenia, hiponatremia, jadłowstręt, mania, myśli samobójcze, zachowania samobójcze, zatrzymanie moczu, mlekotok, mężczyźni: priapizm, dyskineza, zaburzenia ruchowe, drgawki, niepokój psychoruchowy, niedociśnienie ortostatyczne, zapalenie wątroby, siniaki, obrzęki naczynioruchowe.
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne oraz jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści.
Należy unikać nagłego odstawienia leku (należy stopniowo zmniejszać dawkę leku).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl