1 tabletka zawiera 20 mg deksametazonu. Tabletki zawierają również laktozę.
Lek stosowany jest w leczeniu:
- chorób dermatologicznych: pęcherzyca zwykła
- zaburzeń autoimmunologicznych i chorób reumatycznych: zapalenie mięśni
- chorób hematologicznych: idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych
- chorób onkologicznych: przerzutowy ucisk rdzenia kręgowego
- wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną
- objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego (w połączeniu z innymi lekami).
Działanie przeciwzapalne deksametazonu jest 7 razy silniejsze niż predizolonu, ponadto podobnie jak inne glikokortykosteroidy deksametazon wykazuje działanie antyalergiczne, immunosupresyjne i przeciwgorączkowe. W związku z tym, że nie zatrzymuje sodu w organizmie jest szczególnie użyteczny u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Deksametazon dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, w ok. 77% wiąże się z białkami osocza, głównie albuminami, jest szybko rozprowadzany do wszystkich tkanek ciała, metabolizowany głównie w wątrobie, częściowo w nerkach i wydalany z moczem.
Dawkę zawsze ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta i nasilenia choroby. Deksametazon jest zwykle podawany w dawkach 0,5-10 mg/dobę, a w cięższych stanach chorobowych >10 mg/dobę.
Pęcherzyca: dawka początkowa 300 mg przez 3 dni, po czym powinno nastąpić zmniejszenie dawki zgodnie z potrzebami klinicznymi.
Zapalenie mięśni: 40 mg przez 4 dni w cyklu.
Idiopatyczna plamica małopłytkowa: 40 mg przez 4 dni w cyklach
Przerzutowy ucisk rdzenia kręgowego: w zależności od przyczyn i nasilenia choroby dawka początkowa i czas trwania leczenia jest różny.
Leczenie wymiotów: wymioty wywołane przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną (wraz z innymi lekami przeciwwymiotnymi) - 8-20 mg przed chemioterapią, a następnie 4-16 mg/dobę w 2. i 3. dniu terapii.
Leczenie objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego (w połączeniu z innymi lekami): 40 mg lub 20 mg raz na dobę.
W przypadku długotrwałego leczenia kilku chorób, po terapii początkowej należy dokonać zmiany glikokortykosteroidu z deksametazonu na prednizon lub prednizolon, w celu ograniczenia hamującego wpływu na korę nadnerczy.
Leczenia nie należy przerywać nagle; dawkę glikokortykosteroidów należy stopniowo zmniejszać, aby uniknąć ostrej niedoczynności kory nadnerczy.
Lek należy przyjmować z posiłkiem lub po posiłku, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego. Unikać spożywania napojów zawierających alkohol lub kofeinę.
Nie należy stosować leku w przypadku:
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl