Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Dexamethasone Krka 0,02 g 20 tabletek (blistry)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład


1 tabletka zawiera 20 mg deksametazonu. Tabletki zawierają również laktozę.


Wskazania

Lek stosowany jest w leczeniu:

- chorób dermatologicznych: pęcherzyca zwykła

- zaburzeń autoimmunologicznych i chorób reumatycznych: zapalenie mięśni

- chorób hematologicznych: idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych

- chorób onkologicznych: przerzutowy ucisk rdzenia kręgowego

- wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną

- objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego (w połączeniu z innymi lekami).

Działanie

Działanie przeciwzapalne deksametazonu jest 7 razy silniejsze niż predizolonu, ponadto podobnie jak inne glikokortykosteroidy deksametazon wykazuje działanie antyalergiczne, immunosupresyjne i przeciwgorączkowe. W związku z tym, że nie zatrzymuje sodu w organizmie jest szczególnie użyteczny u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Deksametazon dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, w ok. 77% wiąże się z białkami osocza, głównie albuminami, jest szybko rozprowadzany do wszystkich tkanek ciała, metabolizowany głównie w wątrobie, częściowo w nerkach i wydalany z moczem.

Dawkowanie

Dawkę zawsze ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta i nasilenia choroby. Deksametazon jest zwykle podawany w dawkach 0,5-10 mg/dobę, a w cięższych stanach chorobowych >10 mg/dobę. 

Pęcherzyca: dawka początkowa 300 mg przez 3 dni, po czym powinno nastąpić zmniejszenie dawki zgodnie z potrzebami klinicznymi. 

Zapalenie mięśni: 40 mg przez 4 dni w cyklu. 

Idiopatyczna plamica małopłytkowa: 40 mg przez 4 dni w cyklach

Przerzutowy ucisk rdzenia kręgowego: w zależności od przyczyn i nasilenia choroby dawka początkowa i czas trwania leczenia jest różny.

Leczenie wymiotów: wymioty wywołane przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną (wraz z innymi lekami przeciwwymiotnymi) - 8-20 mg przed chemioterapią, a następnie 4-16 mg/dobę w 2. i 3. dniu terapii.

Leczenie objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego (w połączeniu z innymi lekami): 40 mg lub 20 mg raz na dobę. 

W przypadku długotrwałego leczenia kilku chorób, po terapii początkowej należy dokonać zmiany glikokortykosteroidu z deksametazonu na prednizon lub prednizolon, w celu ograniczenia hamującego wpływu na korę nadnerczy.

Leczenia nie należy przerywać nagle; dawkę glikokortykosteroidów należy stopniowo zmniejszać, aby uniknąć ostrej niedoczynności kory nadnerczy. 

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub po posiłku, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego. Unikać spożywania napojów zawierających alkohol lub kofeinę.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku:

- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- zakażenia układowego, chyba że zostanie zastosowana specyficzna terapia przeciwinfekcyjna
- owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy
Wykonywanie szczepień z użyciem szczepionek żywych jest przeciwwskazane w trakcie leczenia dużymi terapeutycznymi dawkami deksametazonu (i innych kortykosteroidów), ze względu na możliwość wystąpienia infekcji wirusowej.

Działania niepożądane
Podczas krótkiej terapii ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie, najczęściej występują: nietolerancja glukozy oraz przejściowa niedoczynność kory nadnerczy, przyrost masy ciała, zaburzenia psychiczne.
Długotrwałe leczenie deksametazonem zwykle powoduje otyłość brzuszną, zahamowanie wzrostu i długotrwałą niewydolność nadnerczy, wrażliwość skórną, atrofię mięśni, osteoporozę.
Częstość nieznana: zwiększona podatność na infekcje, zaburzenia krzepliwości, reakcje alergiczne, wtórna niewydolność nadnerczy i przysadki, zahamowanie wzrostu w okresie niemowlęcym, dzieciństwie i okresie dojrzewania, nieregularne miesiączki oraz brak miesiączki, hirsutyzm, przyrost masy ciała, ujemny bilans białkowy i wapniowy, zwiększony apetyt, zatrzymywanie sodu i wody w organizmie, utrata potasu, hipercholesterolemia, hipertrójglicerydemia, uzależnienie psychiczne, depresja, bezsenność, zaostrzona schizofrenia, choroba psychiczna, zwiększone ciśnienie śródczaszkowe z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego u dzieci, nasilenie wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych infekcji oka, nieostre widzenie, pęknięcie mięśnia sercowego po niedawno przebytym zawale, zastoinowa niewydolność serca u podatnych pacjentów, nadciśnienie, zapalenie naczyń, nasilona miażdżyca, ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, wzdęcia brzucha, wrzody żołądka z perforacją i krwawieniem, ostre zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej przełyku, drożdżyca przełyku, gazy jelitowe, nudności, wymioty, hipertrichoza, atrofia skóry, teleangiektazja, rozstępy, rumień, trądzik steroidowy, nadmierna potliwość, skłonność do powstawania siniaków, przedwczesne zamknięcie nasad kości, osteoporoza, złamania kręgosłupa i kości długich, aseptyczna martwica kości udowych i ramiennych, naderwania ścięgien, miopatia mięśni proksymalnych, osłabienie mięśni, utrata masy mięśniowej, impotencja, osłabiona reakcja na szczepienia i testy skórne, wolniejsze gojenie się ran, dyskomfort, złe samopoczucie.


To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Lek stosowany jest w leczeniu:- chorób dermatologicznych: pęcherzyca zwykła- zaburzeń autoimmunologicznych i chorób reumatycznych: zapalenie mięśni- chorób hematologicznych: idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych- chorób onkologicznych: przerzutowy ucisk rdzenia kręgowego- wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną- objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego (w połączeniu z innymi lekami).

Działanie

Działanie przeciwzapalne deksametazonu jest 7 razy silniejsze niż predizolonu, ponadto podobnie jak inne glikokortykosteroidy deksametazon wykazuje działanie antyalergiczne, immunosupresyjne i przeciwgorączkowe. W związku z tym, że nie zatrzymuje sodu w organizmie jest szczególnie użyteczny u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Deksametazon dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, w ok. 77% wiąże się z białkami osocza, głównie albuminami, jest szybko rozprowadzany do wszystkich tkanek ciała, metabolizowany głównie w wątrobie, częściowo w nerkach i wydalany z moczem.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem