ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa
1 tabletka powlekana zawiera 160 mg walsartanu.
Diovan stosowany jest w leczeniu:
- u dorosłych pacjentów oraz u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat samoistnego nadciśnienia tętniczego
- osób z objawową niewydolnością serca, w przypadku braku tolerancji inhibitorów ACE lub u pacjentów nietolerujących ß-blokerów jako terapia dodana do inhibitorów ACE.
- pacjentów w stanie stabilnym klinicznie z objawową niewydolnością serca lub bezobjawową niewydolnością skurczową lewej komory po świeżo przebytym (12 h do 10 dni) zawale mięśnia sercowego
Lek ten to antagonista receptora angiotensyny II (typu AT1). Preparat selektywnie wiąże się z receptorem AT1 blokuje w ten sposób efekty działania angiotensyny II. Nie wykazuje aktywności agonistycznej w stosunku do receptora AT1, nie wiąże się i nie blokuje innych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych istotnych dla regulacji w układzie krążenia. Diovan nie jest również inhibitorem ACE (kininazy II), dzięki czemu nie nasila efektów działania zależnych od bradykininy. Początek działania przeciwnadciśnieniowego występuje w ciągu 2 h, a maksymalne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi jest osiągane w ciągu 4-6 h. Lek maksymalne stężenie osiąga 2-4 h po podaniu. W 94-97% wiąże się z białkami osocza, w niewielkim stopniu jest metabolizowany do nieczynnego farmakologicznie hydroksymetabolitu, wydalany jest głównie w postaci niezmienionej z kałem (83%) i moczem (13%)
U dorosłych:
Dawka dobowa początkowa w leczeniu nadciśnienia tętniczego wynosi 80mg. Działanie preparatu pojawia się w ciągu 2 tyg.. W przypadku pacjentów, u których ciśnienie tętnicze krwi nie jest kontrolowane, dawkę dobową można zwiększyć do 160 mg, a maksymalnie do 320 mg.
Zaraz po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego - leczenie można rozpocząć już po 12 h od rozpoznania zawału mięśnia sercowego. Dawka początkowa wynosi 20 mg 2 razy na dobę, następnie dawkę należy stopniowo zwiększać do 40 mg, 80 mg i 160 mg, podawanych 2 razy na dobę. Maksymalną dawką docelową jest 160 mg 2 razy na dobę.
Należy rozważyć zmniejszenie dawki jeśli pojawi się objawowe niedociśnienie tętnicze lub zaburzenie czynności nerek. Ocena stanu pacjenta po przebytym zawale mięśnia sercowego powinna zawsze obejmować ocenę czynności nerek.
Niewydolność serca dawka początkowa wynosi 40 mg 2 razy na dobę. Zwiększanie dawki kolejno do 80 mg i 160 mg podawanych 2 razy na dobę powinno być przeprowadzane w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do uzyskania największej dawki tolerowanej przez pacjenta.
U chorych z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby bez cholestazy, maksymalna dawka wynosi 80 mg na dobę.
U dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat;
Nadciśnienie tętnicze - dzieci o mc. <35 kg: dawka początkowa wynosi 40 mg raz na dobę; o mc. ≥35 kg: 80 mg raz na dobę. Dawkę preparatu należy dostosować w zależności od uzyskanego działania przeciwnadciśnieniowego. Maksymalna dawka dobowa w zależności od masy ciała wynosi: ≥18 kg do <35 kg - 80 mg;≥35 kg do <80 kg - 160 mg; ≥80 kg do ≤160 kg - 320 mg.
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby dawka nie może być większa niż 80 mg na dobę.
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku, z wodą. Linia podziału na tabletce służy jedynie do dogodnego przełamania, aby ułatwić przełykanie, a nie do podziału na równe dawki.
Nie należy podawać tabletek w przypadku:
- nadwrażliwości na walsartan lub jakąkolwiek substancję pomocniczą
- kobiet w II i III trymestrze ciąży
- gdy jednocześnie stosuje się leki z aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub z zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
- ciężkich zaburzeń czynności wątroby, marskości wątroby, cholestazy
Działania niepożądane:
Nadciśnienie tętnicze:
Niezbyt często: zmęczenie, kaszel, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, ból brzucha.
Częstość nieznana: wysypka, świąd, ból mięśni, zapalenie naczyń, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, obrzęk naczynioruchowy, pęcherzowe zapalenie skóry, zaburzenia czynności nerek i niewydolność nerek, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie wartości hematokrytu, neutropenia, trombocytopenia, nadwrażliwość, hiperkaliemia, hiponatremia.
W przypadku dzieci z wyjątkiem pojedynczych zaburzeń żołądka i jelit (ból brzucha, wymioty, nudności) oraz zawrotów głowy, nie stwierdzono istotnych różnic w działaniach niepożądanych jakie występują u osób dorosłych.
Stan po zawale mięśnia sercowego i (lub) niewydolność serca:
Często: zaburzenia czynności nerek i niewydolność nerek, niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, zawroty głowy związane z pozycją ciała.
Niezbyt często: niewydolność serca, kaszel, nudności, biegunka, osłabienie, zmęczenie, hiperkaliemia, omdlenie, ból głowy, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, , obrzęk naczynioruchowy, ostra niewydolność nerek, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi,.
Częstość nieznana: zapalenie naczyń, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, pęcherzowe zapalenie skóry, wysypka, świąd, ból mięśni, zwiększenie stężenia azotu mocznikowego we krwi, rombocytopenia, nadwrażliwość, hiperkaliemia, hiponatremia.
Podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zawrotów głowy i uczucia zmęczenia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl