1 tabletka zawiera 10 mg torasemidu.
Tabletki stosowane są w leczeniu obrzęków:
- spowodowanych zastoinową niewydolnością serca
- płuc
- pochodzenia wątrobowego i nerkowego.
Jest to lek z grupy diuretyków pętlowych. W małych dawkach profil farmakodynamiczny preparatu podobny jest do diuretyków tiazydowych, biorąc pod uwagę nasilenie i czas trwania diurezy. Natomiast w większych dawkach torasemid wywołuje szybką diurezę zależną od zastosowanej dawki i charakteryzuje go wysoka efektywność działania. Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko i prawie całkowicie, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 1-2 h. Ponad 99% leku wiąże się z białkami osocza, jest metabolizowany do 3 metabolitów na drodze oksydacji i hydroksylacji pierścienia aromatycznego. Około 80% podanej dawki wydalane jest w postaci niezmienionej i jako metabolity w wyniku wydzielania kanalikowego.
Obrzęki: zazwyczaj dawka dobowa to 5 mg (dawki 5 mg nie można uzyskać za pomocą leku o mocy 20 mg – należy stosować inne preparaty o odpowiedniej mocy). W razie konieczności dawkę można stopniowo zwiększyć do 20 mg raz na dobę. W indywidualnych, wyjątkowych przypadkach stosowano dawkę 40 mg na dobę. Podczas leczenia torasemidem należy obserwować pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, z powodu ryzyka zwiększenia stężenia torasemidu we krwi.
Tabletki należy przyjmować rano, popijając niewielką ilością płynu, niezależnie od posiłku. Tabletki są podzielne.
Nie należy stosować leku w przypadku:
- nadwrażliwości na torasemid, inne pochodne sulfonylomocznika lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- zaburzeń czynności nerek z bezmoczem
- śpiączki wątrobowej i stanów przedśpiączkowych
- niedociśnienie tętniczego
- zaburzeń rytmu serca
- ciąży i okresu karmienia piersią
- jednoczesnego stosowania z antybiotykami z grupy aminoglikozydów oraz cefalosporyn.
Działania niepożądane:
Często: zwiększenie stężenia kwasu moczowego, glukozy, triglicerydów i cholesterolu we krwi, hipokalemia, w zależności od dawki i długości leczenia mogą pojawić się objawy utraty elektrolitów i płynów, a w szczególności oligemia, hipokalemia i (lub) hiponatremia; zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi, ból i zawroty głowy, znużenie, osłabienie, zaostrzenie objawów kwasicy metabolicznej, kurcze mięśniowe, zmniejszenie apetytu, ból żołądka, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia.
Niezbyt często: suchość w jamie ustnej, zwiększenie stężenie mocznika i kreatyniny we krwi, parestezje.
Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby erytrocytów, leukocytów i płytek krwi, zaburzenia widzenia, szumy uszne, utrata słuchu, zapalenie trzustki, powikłania zakrzepowe spowodowane zagęszczeniem krwi, dezorientacja, zaburzenia krążenia sercowego i OUN, reakcje alergiczne, ciężkie reakcje skórne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl