1 tabletka zawiera 0,5 mg kabergoliny (oraz 75,9 mg laktozy).
Preparat stosowany jest w:
- zahamowaniu laktacji (zaraz po porodzie albo w celu przerwania wydzielania mleka)
- leczeniu zaburzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny, w tym zaburzeń miesiączkowania (brak, skąpe lub nieregularne miesiączki), braku owulacji, mlekotok - w leczeniu gruczolaka przysadki, idiopatycznej hiperprolaktynemii lub zespołu pustego siodła tureckiego, związanego z hiperprolaktynemią.
Lek ten to agonista receptorów dopaminergicznych D2 , pochodna ergoliny. Preparat silnie i długotrwale obniża stężenie prolaktyny. Działa szybko (w ciągu 3 h od podania) i trwałe (do 7-28 dni u zdrowych ochotników i pacjentek z hiperprolaktynemią oraz do 14-21 dni u kobiet w okresie połogu). Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 0,5-4 h od podania. Wiąże się z białkami osocza w 41-42%. Wydalany jest z moczem i kałem.
Zahamowanie laktacji - należy podać w jednej dawce 1 mg kabergoliny w pierwszym dniu po porodzie.
Przerwanie wydzielania mleka - należy podawać 0,25 mg (pół tabletki) co 12 h przez 2 dni.
Leczenie zaburzeń związanych z nadmierym wydzielaniem prolaktyny - zalecana dawka początkowa to 0,5 mg na tydzień podawana w jednej (1 tabl. 0,5 mg) lub dwóch dawkach (2 razy na tydzień po pół tabletki podawane np. w poniedziałek i czwartek). Dawka tygodniowa powinna być zwiększana stopniowo, najlepiej o 0,5 mg na tydzień w odstępach miesięcznych, aż do uzyskania optymalnego działania terapeutycznego. Dawka terapeutyczna wynosi od 0,25-2 mg na tydzień, średnio 1 mg na tydzień.
W okresie zwiększenia dawki pacjenci powinni być monitorowani w celu ustalenia najmniejszej skutecznej dawki. Po ustaleniu dawki terapeutycznej należy kontrolować stężenie prolaktyny we krwi. Normalizacja stężeń prolaktyny jest zazwyczaj osiągana w ciągu 2-4 tyg.
U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby należy rozważyć zmniejszenie dawki.
Zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłków.
Preparatu nie należy dodawać w przypadku:
- nadwrażliwości na kabergolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- nadwrażliwości na inne pochodne sporyszu
- zwłóknienia płuca, osierdzia i przestrzeni pozaotrzewnowej
- długotrwałego leczenia: stwierdzenie wady zastawkowej serca na podstawie echokardiografii wykonanej przed leczeniem.
Ogólne działania niepożądane:
Bardzo często: wady zastawkowe serca i zaburzenia powiązane.
Często: senność, ból piersi, depresja, niedociśnienie ortostatyczne.
Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości, przemijające niedowidzenie połowicze, omdlenie, parestezje, zwiększone libido, skurcz naczyniowy palców rąk, omdlenia, kurcze mięśni kończyn dolnych, świąd, u kobiet niemiesiączkujących zmniejszenie stężenia hemoglobiny w trakcie pierwszych kilku miesięcy po wznowieniu miesiączkowania, kołatanie serca, duszność, wysięk opłucnowy, włóknienie, krwawienie z nosa, obrzęk, obrzęk obwodowy, wysypka, łysienie.
Rzadko: ból nadbrzusza.
Bardzo rzadko: zwłóknienie płuc.
Częstość nieznana: zapalenie opłucne, ból w klatce piersiowej, napady nagłego zasypiania, drżenie, zaburzenia widzenia, agresywność, urojenia, hiperseksualność, objawy patologicznego hazardu, zaburzenia psychotyczne, halucynacje, zwiększenie stężenia fosfokinazy kreatynowej we krwi, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, dusznica bolesna, zaburzenia oddechu, niewydolność oddechowa, zaburzenia czynności wątroby.
Działania niepożądane związane z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny:
Bardzo często: niestrawność, nieżyt żołądka, nudności, osłabienie, zmęczenie, ból i zawroty głowy, ból brzucha.
Często: zaparcia, wymioty, bóle piersi, depresja, uderzenia gorąca.
Niezbyt często: napady nagłego zasypiania, parestezje, niepohamowana senność w ciągu dnia.
Działania niepożądane związane ze zmniejszeniem/zahamowaniem laktacji:
Często: ból i zawroty głowy, senność, ból brzucha, nudności, bezobjawowe obniżenie ciśnienia krwi.
Niezbyt często: omdlenie, kołatanie serca, krwawienie z nosa, wymioty, uderzenia gorąca, osłabienie, przemijające niedowidzenie połowicze.
Rzadko: ból w nadbrzuszu.
Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentek z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Przed podaniem kabergoliny należy wykluczyć ciążę, a po zakończeniu leczenia należy zapobiegać zajściu w ciążę przez przynajmniej jeden miesiąc.
Kobiety, u których laktacja nie została powstrzymana pod wpływem leczenia, nie powinny karmić piersią w trakcie terapii.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl