1 kapsułka zawiera 25 mg doksepiny w postaci chlorowodorku. Preparat zawiera także laktozę.
Preparat stosowany jest w leczeniu:
- stanów depresyjnych z lękiem i niepokojem w przebiegu psychoz, w tym depresja inwolucyjna i faza depresyjna w chorobie afektywnej dwubiegunowej
- depresji i stanów lękowych w przebiegu zaburzeń somatycznych oraz chorób organicznych
- zespołu depresyjno-lękowego w przebiegu choroby alkoholowej
- zaburzeń nerwicowych z objawami depresji lub lęku.
Jest to lek przeciwdepresyjny o trójpierścieniowej budowie. Doksepina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Ok. 55 - 87% podanej doustnie dawki podlega w wątrobie efektowi pierwszego przejścia, w wyniku którego powstaje główny metabolit - demetylodoksepina. Maksymalne stężenia doksepiny w osoczu osiągane są po 2-4 h po podaniu, natomiast maksymalne stężenia demetylodoksepiny - po 2-10 h. Lek wiąże się z białkami osocza w ok. 76%. Przemiany metaboliczne doksepiny zachodzą na drodze demetylacji, N-oksydacji, hydroksylacji i sprzęganiu z kwasem glukuronowym. Doksepina wydalana jest głównie w moczu, w postaci metabolitów, w formie wolnej lub skoniugowanej.
W zależności od nasilenia choroby, stanu klinicznego pacjenta i reakcji pacjenta zmienia się dawkowanie leku. Zwykle dawka doksepiny wynosi od 30 mg do 300 mg na dobę. Dawki do 100 mg na dobę mogą być podawane jednorazowo, albo w dawkach podzielonych. Natomiast dawki większe niż 100 mg na dobę należy podawać w 3 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 100 mg i podawana jest zwykle przed snem. W przypadkach o umiarkowanym i ciężkim nasileniu leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 75 mg na dobę. W cięższych przypadkach można zwiększyć ją maksymalnie do dawki 300 mg na dobę, podawanej w dawkach podzielonych. Osoby cierpiące na bezsenność powinny tak podzielić całkowitą dawkę dobową, aby jej największa część podawana była wieczorem. U pacjentów w podeszłym wieku na ogół zaleca się stosowanie mniejszych dawek. Gdy objawy są łagodne, zaleca się rozpoczynanie leczenia od dawki 10-50 mg na dobę. U chorych z zaburzeniami czynności wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki.
Leku nie należy podawać w przypadku:
- nadwrażliwości na trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, doksepinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
- manii
- ciężkiej choroby wątroby
- karmienia piersią
- jaskry
- skłonności do zatrzymania moczu
- stosowania inhibitorów MAO jednocześnie lub w ciągu ostatnich 2 tyg.
Działania niepożądane:
Bardzo często: senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia.
Niezbyt często: uczucie drętwienia albo parestezje, drżenia. Podczas stosowania dużych dawek mogą wystąpić inne objawy pozapiramidowe, w tym dyskinezy późne; reakcje alergiczne, w tym wysypka skórna, obrzęk twarzy, nadwrażliwość na światło, świąd, pokrzywka, ból i zawroty głowy, bezsenność, koszmary nocne, splątanie, stany dezorientacji, pobudzenie.
Rzadko: zwiększone wydzielanie potu, eozynofilia i zaburzenia czynności szpiku kostnego, nudności, wymioty, niestrawność, zaburzenia smaku, biegunka, jadłowstręt, aftowe zapalenie jamy ustnej, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego, ginekomastia, powiększenie piersi oraz mlekotok u kobiet, zatrzymanie moczu, żółtaczka, halucynacje, ataksja, drgawki, szumy uszne, niedociśnienie ortostatyczne, zaczerwienienie twarzy.
Bardzo rzadko: osłabienie, zwiększenie masy ciała, dreszcze, podwyższenie temperatury. Pojedyncze przypadki: zmniejszone lub zwiększone libido, obrzęk jąder, zwiększone lub zmniejszone stężenie glukozy we krwi, zaburzenia widzenia, tachykardia, zmiany w EKG, wypadanie włosów, zmęczenie.
Częstość nieznana: myśli samobójcze, zachowania samobójcze.
Podczas leczenia trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi zaostrzeniu mogą ulec objawy psychotyczne, w tym mania i urojenia paranoidalne, a także może dochodzić do zaostrzenia objawów astmy. Odstawienie leku (zwłaszcza nagłe) może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych: bezsenność, drażliwość, nadmierna potliwość. Objawy odstawienne u noworodków, których matki w III trymestrze ciąży zażywały leki przeciwdepresyjne, obejmują: drgawki i wzmożone odruchy, zaburzenia oddychania.
Pacjenci, u których występuje senność i wydłużenie czasu reakcji nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.
Preparat zawiera laktozę, dlatego też nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zaburzonym wchłanianiem glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl