1 kapsułka zawiera 10 mg doksepiny w postaci chlorowodorku. Preparat zawiera również laktozę.
Kapsułki stosowane są w leczeniu:
- stanów depresyjnych z lękiem i niepokojem w przebiegu psychoz, w tym depresja inwolucyjna i faza depresyjna w chorobie afektywnej dwubiegunowej
- zaburzeń nerwicowych z objawami depresji lub lęku
- zespołu depresyjno-lękowego w przebiegu choroby alkoholowej
- depresji i stanów lękowych w przebiegu zaburzeń somatycznych oraz chorób organicznych
Doxepin to lek przeciwdepresyjny o trójpierścieniowej budowie. Substancja czynna doksepina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Ok. 55 - 87% podanej doustnie dawki podlega w wątrobie efektowi pierwszego przejścia, w wyniku którego powstaje główny metabolit - demetylodoksepina. Po 2-4 h od podania osiągane są maksymalne stężenia doksepiny w osocz, natomiast maksymalne stężenie demetylodoksepiny - po 2-10 h. W ok.76% lek wiąże się z białkami osocza. Przemiany metaboliczne doksepiny zachodzą na drodze demetylacji, N-oksydacji, hydroksylacji i sprzęganiu z kwasem glukuronowym. Doksepina wydalana jest głównie w moczu, w postaci metabolitów, w formie wolnej albo skoniugowanej.
W zależności od stanu klinicznego pacjenta i reakcji pacjenta oraz nasilenia choroby ustala się dawkowanie leku. Zwykle dawka doksepiny wynosi od 30 mg do 300 mg na dobę. Dawki do 100 mg na dobę mogą być podawane jednorazowo, albo w dawkach podzielonych. Natomiast dawki większe niż 100 mg na dobę należy podawać w 3 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 100 mg i podawana jest najczęściej przed snem. W przypadkach o umiarkowanym i ciężkim nasileniu leczenie rozpoczyna się zwykle od dawki 75 mg na dobę. W cięższych przypadkach można zwiększyć ją maksymalnie do dawki 300 mg na dobę, podawanej w dawkach podzielonych. Osoby, które cierpią na bezsenność powinny tak podzielić całkowitą dawkę dobową, aby jej największa część podawana była wieczorem. U pacjentów w podeszłym wieku na ogół zaleca się stosowanie mniejszych dawek. Gdy objawy są łagodne, zaleca się rozpoczynanie leczenia od dawki 10-50 mg na dobę. U chorych z zaburzeniami czynności wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki.
Preparatu nie należy podawać w przypadku:
- nadwrażliwości na trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, doksepinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
- jaskry
- skłonności do zatrzymania moczu
- manii
- ciężkiej choroby wątroby
- stosowania inhibitorów MAO jednocześnie lub w ciągu ostatnich 2 tyg.
- karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Bardzo często: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, senność.
Niezbyt często: uczucie drętwienia albo parestezje, drżenia. Podczas stosowania dużych dawek mogą wystąpić inne objawy pozapiramidowe, w tym dyskinezy późne; reakcje alergiczne, w tym wysypka skórna, obrzęk twarzy, pokrzywka, ból i zawroty głowy, bezsenność, koszmary nocne, splątanie, stany dezorientacji, pobudzenie, nadwrażliwość na światło, świąd.
Rzadko: biegunka, jadłowstręt, aftowe zapalenie jamy ustnej, zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego, ginekomastia, powiększenie piersi oraz mlekotok u kobiet, zatrzymanie moczu, żółtaczka, halucynacje, ataksja, drgawki, szumy uszne, niedociśnienie ortostatyczne, zaczerwienienie twarzy, zwiększone wydzielanie potu, eozynofilia i zaburzenia czynności szpiku kostnego, nudności, wymioty, niestrawność, zaburzenia smaku.
Bardzo rzadko: osłabienie, zwiększenie masy ciała, dreszcze, podwyższenie temperatury. Pojedyncze przypadki: zmniejszone lub zwiększone libido, obrzęk jąder, zwiększone lub zmniejszone stężenie glukozy we krwi, zaburzenia widzenia, tachykardia, zmiany w EKG, wypadanie włosów, zmęczenie.
Częstość nieznana: myśli samobójcze, zachowania samobójcze.
Podczas leczenia trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi zaostrzeniu mogą ulec objawy psychotyczne, w tym mania i urojenia paranoidalne, a także może dochodzić do zaostrzenia objawów astmy. Odstawienie leku (zwłaszcza nagłe) może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych: nadmierna potliwość, bezsenność, drażliwość. Objawy odstawienne u noworodków, których matki w III trymestrze ciąży zażywały leki przeciwdepresyjne, obejmują: drgawki i wzmożone odruchy, zaburzenia oddychania.
Osoby, u których występuje senność i wydłużenie czasu reakcji nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.
Lek zawiera laktozę, dlatego też nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zaburzonym wchłanianiem glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl