Skład
Substancja czynna: 1 ml wodnego roztworu doustnego zawiera 667 g laktulozy na 1000 ml., Substancje pomocnicze:, Woda oczyszczona., Duphalac może zawierać niewielkie ilości galaktozy i laktozy.
Działanie
W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te powodują obniżenie pH w świetle okrężnicy, a poprzez działanie osmotyczne – wzrost objętości treści okrężnicy. Działania te stymulują perystaltykę okrężnicy i prowadzą do przywrócenia prawidłowej konsystencji stolca. Dochodzi do ustąpienia zaparcia i przywrócenia fizjologicznego rytmu perystaltyki jelita grubego.
U osób z encefalopatią w przebiegu nadciśnienia wrotnego lub w stanie śpiączki wątrobowej czy w stanie przedśpiączkowym działanie leku przypisywano zahamowaniu bakterii proteolitycznych w wyniku wzrostu liczby bakterii acidofilnych (np. pałeczek kwasu mlekowego), stabilizacji amoniaku w postaci jonowej w wyniku zakwaszenia treści okrężnicy, przeczyszczeniu w wyniku niskiego pH w okrężnicy oraz efektowi osmotycznemu, jak również zmianom metabolizmu azotu bakteryjnego w wyniku stymulacji bakterii do wykorzystywania amoniaku do syntezy białek bakteryjnych. W tym kontekście należy jednak pamiętać o tym, że sama hiperamonemia nie wyjaśnia neuropsychicznych objawów encefalopatii wątrobowej.
Amoniak może jednak stanowić związek modelowy dla innych substancji zawierających azot.
Wskazania
Zaparcia: regulacja fizjologicznej czynności okrężnicy.
Przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu).
Encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką
dołączoną
do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku
wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.