Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Effortil krop.doustne 7,5 mg/ml 15 g (butelka)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 ml preparatu (około 15 kropli) zawiera 7,5 mg chlorowodorku etylefryny. Lek zawiera także parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu oraz pirosiarczyn sodu.

Wskazania

Preparat stosowany jest w leczeniu:

- niedociśnienia tętniczego objawowego lub ortostatycznego (w zależności od pozycji ciała), ogólnie związanego z objawami takimi jak rozmyte widzenie lub utrata widzenia, uczucie osłabienia, zawroty głowy, niewytłumaczalne uczucie zmęczenia.

Działanie

Effortil to lek sympatykomimetyczny o wysokim powinowactwie do receptorów αi β1. W wyższych dawkach może również aktywować receptory β2. Zwiększa kurczliwość mięśnia serca oraz jego pojemność minutową przez zwiększenie objętości wyrzutowej. Dodatkowo zwiększa tonus żylny i ośrodkowe ciśnienie żylne, prowadząc do wzrostu objętości krwi krążącej. Wykazuje dodatnie działanie inotropowe u pacjentów z prawidłową lub nieznacznie zaburzoną czynnością serca. Zwiększa skurczowe ciśnienie tętnicze w większej mierze niż ciśnienie rozkurczowe. U pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do złagodzenia objawów takich jak zawroty głowy, zmęczenie i tendencja do omdleń oraz stabilizacji parametrów hemodynamicznych. Na skutek efektu „pierwszego przejścia” biodostępność leku wynosi ok. 8%. Ok. 23% preparatu wiąże się z białkami osocza. Po podaniu doustnym pojedynczej dawki 10 mg stężenie maksymalne występuje po ok. 30 min. Eliminacja etylefryny odbywa się głównie drogą rozkładu metabolicznego. Podstawowy metabolit powstaje poprzez sprzężenie z resztą kwasu siarkowego. 75-80% leku wydalane jest w moczu.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 rż.: 10-20 kropli 3 razy na dobę.

Dzieci 2-6 rż.: 5-10 kropli 3 razy na dobę. 

Dzieci poniżej 2 rż.: 2-5 kropli 3 razy na dobę. 

Krople powinny być przyjmowane z płynem (najlepiej gdy lek podawany jest przed posiłkami).

Przeciwwskazania

Nie należy podawać leku w przypadku:

- nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą

- nadciśnienia tętniczego

- nadczynności tarczycy

- guza chromochłonnego nadnerczy (phaeochromocytoma)

- jaskry z wąskim kątem

- przerostu gruczołu krokowego z zaleganiem moczu

- choroby wieńcowej

- zdekompensowanej niewydolności serca

- kardiomiopatii przerostowej z zawężeniem drogi odpływu komory lewej

- zwężenia zastawek serca lub dużych tętnic

- I trymestru ciąży

- karmienie piersią.

Działania niepożądane:

Często: ból głowy.

Niezbyt często: niepokój ruchowy, zawroty głowy, kołatanie serca, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, nudności, niepokój, bezsenność, drżenie.

Częstość nieznana: wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne pocenie się, nadwrażliwość (reakcje alergiczne), dusznica bolesna.

Podczas przyjmowania preparatu należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.

Lek zawiera :

- parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego)

- pirosiarczyn sodu, który może rzadko powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat stosowany jest w leczeniu:- niedociśnienia tętniczego objawowego lub ortostatycznego (w zależności od pozycji ciała), ogólnie związanego z objawami takimi jak rozmyte widzenie lub utrata widzenia, uczucie osłabienia, zawroty głowy, niewytłumaczalne uczucie zmęczenia.

Działanie

Effortil to lek sympatykomimetyczny o wysokim powinowactwie do receptorów α1 i β1. W wyższych dawkach może również aktywować receptory β2. Zwiększa kurczliwość mięśnia serca oraz jego pojemność minutową przez zwiększenie objętości wyrzutowej. Dodatkowo zwiększa tonus żylny i ośrodkowe ciśnienie żylne, prowadząc do wzrostu objętości krwi krążącej. Wykazuje dodatnie działanie inotropowe u pacjentów z prawidłową lub nieznacznie zaburzoną czynnością serca. Zwiększa skurczowe ciśnienie tętnicze w większej mierze niż ciśnienie rozkurczowe. U pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi układu sercowo-naczyniowego może prowadzić do złagodzenia objawów takich jak zawroty głowy, zmęczenie i tendencja do omdleń oraz stabilizacji parametrów hemodynamicznych. Na skutek efektu „pierwszego przejścia” biodostępność leku wynosi ok. 8%. Ok. 23% preparatu wiąże się z białkami osocza. Po podaniu doustnym pojedynczej dawki 10 mg stężenie maksymalne występuje po ok. 30 min. Eliminacja etylefryny odbywa się głównie drogą rozkładu metabolicznego. Podstawowy metabolit powstaje poprzez sprzężenie z resztą kwasu siarkowego. 75-80% leku wydalane jest w moczu.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem