1 g kremu zawiera 1 mg furoinianu mometazonu. Preparat zawiera również p-hydroksybenzoesany metylu i propylu.
Preparat stosowany jest w:
- łagodzeniu świądu i objawów zapalnych dermatoz reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Jest to syntetyczny glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Wchłanianie ogólne miejscowo podawanych kortykosteroidów jest zależne od wielu czynników, m.in.: rodzaju użytego podłoża, ciągłości skóry i ewentualnego zastosowania opatrunku okluzyjnego. Metabolizm kortykosteroidów stosowanych zewnętrznie jest taki sam jak w przypadku podawania ogólnego: wiążą się z białkami osocza, są metabolizowane w wątrobie i wydalane z moczem i żółcią.
Należy cienką warstwę kremu nałożyć na zmienione chorobowo miejsca na skórze raz na dobę. Leczenie powinno się zakończyć po ustąpieniu objawów chorobowych. Jeżeli po 2 tyg. stosowania leku nie następuje wyraźna poprawa, konieczne jest zweryfikowanie diagnozy.
Nie należy stosować leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- dzieci w wieku poniżej 2 lat
- trądziku różowatego i trądziku pospolitego
- zmian zanikowych skóry
- zapalenia skóry wokół ust (dermatitis perioralis)
- świądu w okolicy odbytu i narządów płciowych
- pieluszkowego zapalenia skóry
- zakażenia skóry bakteryjnego (np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowego (np. opryszczka zwykła, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny), pasożytniczego oraz grzybiczego (np. wywołane przez drożdżaki i dermatofity)
- zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca
- gruźlicy, kiły lub odczynów poszczepiennych
- ran lub owrzodzonej skóry.
Działania niepożądane:
Bardzo rzadko: uczucie pieczenia, świąd, zapalenie mieszków włosowych.
Częstość nieznana: niedobór barwnika skóry, nadmierne owłosienie, zanik skóry, ból w miejscu stosowania, reakcje w miejscu stosowania, nieostre widzenie, zakażenia, czyraki, parestezje, kontaktowe zapalenie skóry, rozstępy, zmiany trądzikopodobne.
Podczas miejscowego stosowania glikokortykosteroidów rzadko obserwowano miejscowe reakcje niepożądane obejmujące: zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, suchość skóry, podrażnienie skóry, macerację skóry, potówki i teleangiektazje.
Ze względu na większy współczynnik pola powierzchni skóry do masy ciała, dzieci i młodzież mogą wykazywać większą, w porównaniu do osób dorosłych, podatność na zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i występowanie zespołu Cushinga.
Długotrwała terapia glikokortykosteroidami może zaburzać również wzrost i rozwój dzieci.
Preparat należy stosować u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści z leczenia uzasadniają ryzyko dla matki lub płodu.
Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, lek może powodować reakcje alergiczne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl