Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Emanera kaps.dojel.twarde 0,04 g 56 kaps.


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 kapsułka dojelitowa zawiera 40 mg esomeprazolu w postaci dwuwodnej soli magnezowej. Lek zawiera także sacharozę.

Wskazania

Preparat  przepisywany jest:

Dorośli

- przedłużone leczenie po podaniu esomeprazolu we wlewie dożylnym rozpoczynającym leczenie zapobiegające ponownemu krwawieniu z wrzodów trawiennych.

- choroba refluksowa przełyku (GERD): długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom, leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku, leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku.

- leczenie pacjentów, u których konieczne jest stosowanie długotrwałego leczenia NLPZ: leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem NLPZ, zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy, związanym z leczeniem NLPZ, u pacjentów z grupy ryzyka.

- eradykacja Helicobacter pylori w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbakteryjnym: leczenie wrzodów dwunastnicy współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori, zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną zakażeniem Helicobacter pylori.

- leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.


Młodzież ≥12 lat

- choroba refluksowa przełyku: objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku, leczenie erozyjnego, refluksowego zapalenia przełyku, długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom.

- w skojarzeniu z antybiotykami leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej przez Helicobacter pylori.

Działanie

Lek ten to S-izomer omeprazolu. Jest specyficznym inhibitorem pompy protonowej (H+/K+ ATP-azy) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Oba izomery omeprazolu (R i S) mają podobne działanie farmakodynamiczne. Esomeprazol jest nietrwały w środowisku kwaśnym i dlatego też podawany jest w postaci peletek, które  odporne są na działanie kwasu. Wchłanianie esomeprazolu jest szybkie, ok.1-2h po podaniu występuje maksymalne stężenie. Całkowita biodostępność wynosi 64% po podaniu pojedynczej dawki 40 mg, a po wielokrotnym dawkowaniu raz na dobę zwiększa się do 89%. W 97% wiąże się z białkami osocza. Esomeprazol jest całkowicie metabolizowany przez cytochrom P450. Główną rolę w metabolizmie esomeprazolu odgrywa polimorficzny izoenzym CYP2C19, który odpowiedzialny jest  za powstawanie hydroksylowych i demetylowych metabolitów esomeprazolu. Pozostała część leku jest metabolizowana z udziałem izoenzymu CYP3A4, który odpowiada za powstawanie sulfonu esomeprazolu - głównego metabolitu obecnego we krwi. Prawie 80% dawki esomeprazolu wydalane jest w postaci metabolitów w moczu, a pozostała część z kałem.

Dawkowanie

Dorośli

Przedłużone leczenie po podaniu dożylnym esomeprazolu rozpoczynającym leczenie zapobiegające ponownemu krwawieniu z wrzodów trawiennych40 mg raz na dobę przez 4 tyg. po dożylnym leczeniu.

Choroba refluksowa przełyku:

Długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom - 20 mg raz na dobę.

Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku - 20 mg raz na dobę u pacjentów bez zapalenia przełyku.

Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku - 40 mg raz na dobę przez 4 tyg. (w przypadku pacjentów, u których zapalenie przełyku nie zostało wyleczone lub u których utrzymują się objawy, zaleca się kontynuowanie leczenia przez następne 4 tyg.).

U pacjentów, którzy wymagają ciągłego leczenia NLPZ:

Leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem NLPZ - 20 mg raz na dobę przez 4-8 tyg.

Zapobieganie chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy związanej z leczeniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka - 20 mg raz na dobę. 

Leczenie skojarzone z odpowiednimi lekami przeciwbakteryjnymi w celu eradykacji Helicobacter pylori: (także leczenie wrzodu dwunastnicy związanego z zakażeniem H. pylori oraz zapobieganie nawrotom wrzodów trawiennych u pacjentów z chorobą wrzodową związaną z zakażeniem H. pylori): 20 mg esomeprazolu oraz 1 g amoksycyliny i 500 mg klarytromycyny (wszystkie leki należy podawać 2 razy na dobę przez 7 dni).

Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona:

Zalecana dawka początkowa wynosi 40 mg 2 razy na dobę. Dawkę tę należy następnie dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta i kontynuować leczenie tak długo, jak istnieją wskazania kliniczne.


Młodzież w wieku ≥12 lat

Choroba refluksowa przełyku:

Leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku - 20 mg raz na dobę u pacjentów bez zapalenia przełyku.

Długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom - 20 mg raz na dobę.

Leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku - 40 mg raz na dobę przez 4 tyg. (u pacjentów, u których zapalenie przełyku nie zostało wyleczone lub u których utrzymują się objawy, zaleca się kontynuowanie leczenia przez następne 4 tyg.).

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej przez H. pylori:

Przebieg terapii powinien nadzorować specjalista. Masa ciała 30-40 kg: 20 mg esomeprazolu oraz 750 mg amoksycyliny i 7,5 mg/kg mc. klarytromycyny (wszystkie leki należy podawać 2 razy na dobę przez tydzień); mc. > 40 kg: 20 mg esomeprazolu oraz 1 g amoksycyliny i 500 mg klarytromycyny (wszystkie leki należy podawać 2 razy na dobę przez tydzień).

W przypadku osób w podeszłym wieku albo z zaburzeniami czynności nerek bądź z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby dostosowanie dawki nie jest wymagane.

U chorych z ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować dawki >20 mg/dobę.

Leku nie można podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Kapsułki powinno połykać się w całości i popijać płynem (nie można ich kruszyć ani żuć). Chorzy, którzy mają trudności z przełykaniem, mogą kapsułkę otworzyć i rozpuścić jej zawartość w połowie szklanki wody niegazowanej ( nie należy rozpuszczać zawartości kapsułek w żadnym innym płynie, ponieważ otoczka zabezpieczająca zawartość przed działaniem soku żołądkowego może zostać uszkodzona).

Przeciwwskazania

Nie należy zażywać preparatu w przypadku:

- nadwrażliwości na esomeprazol, pochodne benzoimidazolów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie można stosować preparatu w skojarzeniu z nelfinawirem.

Działania niepożądane:

Często: ból głowy, bóle brzucha, zaparcie, biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, polipy dna żołądka (łagodne).

Niezbyt często: obrzęki obwodowe, zapalenie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, parestezje, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, złamanie kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa, suchość w jamie ustnej, bezsenność, zawroty głowy.

Rzadko: złe samopoczucie, nasilone pocenie się, kandydoza przewodu pokarmowego, zapalenie wątroby z żółtaczką lub bez żółtaczki, leukopenia, trombocytopeniareakcje nadwrażliwości (np. gorączka, obrzęk naczynioruchowy i reakcja anafilaktyczna/wstrząs), splątanie, depresja, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, skurcz oskrzeli, zapalenie jamy ustnej, łysienie, nadwrażliwość na światło, hiponatremia, pobudzenie, bóle stawów, bóle mięśni.

Bardzo rzadko: niewydolność wątroby, encefalopatia u pacjentów z istniejącą wcześniej chorobą wątroby, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, pancytopenia, agresja, omamy, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, osłabienie siły mięśniowej, śródmiąższowe zapalenie nerek, ginekomastia, agranulocytoza.

Częstość nieznana: hipomagnezemia (ciężka hipomagnezemia może być związana z hipokalcemią, a także z hipokaliemią), mikroskopowe zapalenie okrężnicy, nieznana: podostra postać tocznia rumieniowatego.

Lek zawiera również sacharozę i dlatego też nie należy go stosować u chorych z rzadko występującymi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jeśli wystąpią takie działania niepożądane jak zawroty głowy czy niewyraźnie widzenie wówczas  pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania esomeprazolu kobietom w ciąży. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat  przepisywany jest:Dorośli- przedłużone leczenie po podaniu esomeprazolu we wlewie dożylnym rozpoczynającym leczenie zapobiegające ponownemu krwawieniu z wrzodów trawiennych.- choroba refluksowa przełyku (GERD): długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom, leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku, leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku.- leczenie pacjentów, u których konieczne jest stosowanie długotrwałego leczenia NLPZ: leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem NLPZ, zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy, związanym z leczeniem NLPZ, u pacjentów z grupy ryzyka.- eradykacja Helicobacter pylori w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbakteryjnym: leczenie wrzodów dwunastnicy współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori, zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną zakażeniem Helicobacter pylori.- leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.Młodzież ≥12 lat- choroba refluksowa przełyku: objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku, leczenie erozyjnego, refluksowego zapalenia przełyku, długotrwałe leczenie pacjentów z zaleczonym zapaleniem przełyku w celu zapobiegania nawrotom.- w skojarzeniu z antybiotykami leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej przez Helicobacter pylori.

Działanie

Lek ten to S-izomer omeprazolu. Jest specyficznym inhibitorem pompy protonowej (H+/K+ ATP-azy) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Oba izomery omeprazolu (R i S) mają podobne działanie farmakodynamiczne. Esomeprazol jest nietrwały w środowisku kwaśnym i dlatego też podawany jest w postaci peletek, które  odporne są na działanie kwasu. Wchłanianie esomeprazolu jest szybkie, ok.1-2h po podaniu występuje maksymalne stężenie. Całkowita biodostępność wynosi 64% po podaniu pojedynczej dawki 40 mg, a po wielokrotnym dawkowaniu raz na dobę zwiększa się do 89%. W 97% wiąże się z białkami osocza. Esomeprazol jest całkowicie metabolizowany przez cytochrom P450. Główną rolę w metabolizmie esomeprazolu odgrywa polimorficzny izoenzym CYP2C19, który odpowiedzialny jest  za powstawanie hydroksylowych i demetylowych metabolitów esomeprazolu. Pozostała część leku jest metabolizowana z udziałem izoenzymu CYP3A4, który odpowiada za powstawanie sulfonu esomeprazolu - głównego metabolitu obecnego we krwi. Prawie 80% dawki esomeprazolu wydalane jest w postaci metabolitów w moczu, a pozostała część z kałem.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem