1 kapsułka zawiera 250 mg chlorowodorku etambutolu.
Preparat stosowany jest w:
- skojarzeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi: gruźlica pozapłucna (kości i stawów, narządów moczowopłciowych, zwojów nerwowych, opon mózgowo-rdzeniowych), gruźlica płuc i opłucnej (zakażenia pierwotne i wtórne).
Lek może być stosowany tylko w leczeniu gruźlicy wywołanej przez drobnoustroje wrażliwe na etambutol.
Jest to chemioterapeutyk, który działa bakteriostatycznie na Mycobacterium tuberculosis. Preparat hamuje wzrost niektórych prątków atypowych, będących przyczyną mykobakterioz, np. Mycobacterium kansasii. Działa na postaci wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe prątków. Substancja czynna zawarta w leku dobrze przenika do wielu tkanek i narządów. W płucach może osiągać stężenia 5-9 razy większe niż w surowicy krwi. W stanie zapalnym opon mózgowo-rdzeniowych stężenia w płynie mózgowo-rdzeniowym wynoszą 10-50% stężenia leku w surowicy. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Biodostępność wynosi 80%. Po 2-4h osiąga maksymalne stężenie we krwi. Wiąże się z białkami osocza w 20-30%. Metabolizowany jest w wątrobie do pochodnych kwasu dikarboksylowego. Większość podanej dawki wydala się w ciągu 24 h z moczem w postaci niezmienionej, 20-22% z kałem w postaci niezmienionej a 8-15% w postaci nieczynnych metabolitów.
Dorośli i dzieci >13 lat
Leczenie początkowe: u chorych, którzy wcześniej nie byli leczeni lekami przeciwgruźliczymi 15-25 mg/kg mc./dobę w dawce pojedynczej, najczęściej w schemacie: etambutol + izoniazyd lub etambutol + izoniazyd + streptomycyna.
Leczenie powtórne: u osób, które były już leczone lekami przeciwgruźliczymi 20-25 mg/kg mc./dobę w dawce pojedynczej, w skojarzeniu przynajmniej z jednym lekiem tuberkulostatycznym, na który prątki wykazują wrażliwość in vitro, po 60 dniach dawkę należy zmniejszyć do 15 mg/kg mc. w dawce pojedynczej.
Leczenie przerywane: 50 mg/kg mc./dobę w pojedynczej dawce 1 lub 2 razy w tyg.
Etambutol można stosować jednocześnie z takimi lekami przeciwgruźliczymi, jak: pyrazynamid, wiomycyna, cykloseryna, etionamid.
W przypadku skojarzonej terapii wielolekowej można jednocześnie z etambutolem stosować również kwas aminosalicylowy, streptomycynę i izoniazyd.
Pełny okres leczenia powinien trwać przynajmniej 9 miesięcy.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: 25< GFR <50 ml/min dawka 15-25 mg/kg mc., przerwa między dawkami co 24-36 h; GFR 10-25 ml/min dawka 7,5-15 mg/kg mc., przerwa co 48 h; GFR <10 ml/min lub pacjenci dializowani dawka 5 mg/kg mc., przerwa co 48 h.
U chorych w podeszłym wieku terapię zwykle zaczyna się od najniższych dawek w dopuszczalnym zakresie stosowania.
Kapsułki można przyjmować niezależnie od posiłku, popijając szklanką wody.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- zapalenia nerwu wzrokowego
- ciężkiej niewydolności nerek
- pacjentów, od których nie można uzyskać informacji o występujących zaburzeniach widzenia (np. osoby nieprzytomne)
- dzieci poniżej 13 lat
- kobiet w ciąży.
Działania niepożądane:
Niezbyt często: splątanie, nudności, bóle brzucha, jadlowstręt, bóle i obrzęki stawów, ból i zawroty głowy, wymioty, biegunka.
Rzadko: wysypki skórne, świąd skóry, omamy, drętwienie i mrowienie kończyn spowodowane zapaleniem nerwów obwodowych, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jedno- lub obustronne - osłabienie ostrości widzenia, obecność mroczka centralnego lub obwodowego, ograniczenie pola widzenia, zaburzenia widzenia barw, dezorientacja, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.
Bardzo rzadko: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, pęcherzowe zapalenie skóry, dna moczanowa, hiperurykemia, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, reakcje nadwrażliwości na światło.
Częstość nieznana: reakcje anafilaktoidalne lub anafilaktyczne (w tym wstrząs), eozynofilia, nacieki tkanki płucnej z eozynofilią lub bez, trombocytopenia, leukopenia, neutropenia, powiększenie węzłów chłonnych, zwiększenie aktywności AspAT i AlAT, zapalenie wątroby, uszkodzenie wątroby (w tym przypadki śmiertelne), reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje skórne, alergiczne zapalenie wątroby, płuc, nerek, mięśnia sercowego i osierdzia), przemijające zaburzenia czynności wątroby (niekiedy z żółtaczką).
Ze względu na możliwość zaburzeń widzenia w trakcie leczenia nie należy kierować pojazdami mechanicznymi ani obsługiwać urządzeń w ruchu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl