10 ml roztworu doustnego zawiera 1 g kwasu traneksamowego.
Preparat stosowany jest w przypadku krwawienia:
- spowodowanego pierwotną uogólnioną fibrynolizą
- związanego ze stosowaniem leków o działaniu fibrynolitycznym
- związanego z miejscową fibrynolizą w przypadku: krwawień z dróg rodnych
- z przewodu pokarmowego, krwiomoczu z dolnych dróg moczowych (spowodowanego nowotworami złośliwymi gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, gruczolakiem gruczołu krokowego, kamicą nerkową lub krwawieniami z dróg moczowych po zabiegach chirurgicznych gruczołu krokowego i układu moczowego), krwawień związanych z zabiegami otolaryngologicznymi (np. wycięcie migdałków).
Preparat hamuje fibrynolityczną aktywność plazminy. Substancja czynna zawarta w leku tworzy kompleks z plazminogenem i pozostaje w tym połączeniu po przekształceniu plazminogenu w plazminę. Plazmina związana z kwasem traneksamowym wykazuje zmniejszone działanie na fibrynę, w porównaniu z wolną plazminą. W dużych dawkach kwas traneksamowy hamuje aktywację układu dopełniacza. Lek podany doustnie w dawce 20 mg/kg mc. szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne po podaniu doustnym osiągane jest po 2-3 h. Jest wydalany w 90% w postaci niezmienionej z moczem w ciągu 12 h. Przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego (z niewielkim opóźnieniem) i do łożyska.
Dorośli: 2-4 g/dobę w 2-3 dawkach podzielonych (tj. 4-8 tabl./dobę lub 2-4 amp./dobę). Dzieci: 20 mg/kg mc./dobę.
W przypadku niewydolności nerek, z powodu ryzyka kumulacji leku, dawkę kwasu traneksamowego należy zmniejszyć odpowiednio do stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Jeżeli stężenie kreatyniny wynosi 120-250 µmol/l - dawka leku to 10 mg/kg mc. 2 razy na dobę; 250-500 µmol/l - 10 mg/kg mc. raz na dobę (co 24 h); powyżej 500 µmol/l - 5 mg/kg mc. raz na dobę (co 24 h).
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Nie należy stosować leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- ostrej zakrzepicy żył (zakrzepica żył głębokich, zator płuc)
- ostrej zakrzepicy tętnic (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu)
- stanów fibrynolitycznych wtórnych do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia
- ciężkich zaburzeń czynności nerek (ryzyko kumulacji leku)
- drgawek w wywiadzie.
Działania niepożądane:
Często: wymioty, biegunka, nudności.
Niezbyt często: skórne reakcje alergiczne.
Częstość nieznana: drgawki (zwłaszcza w przypadku występowania czynników ryzyka lub drgawek w wywiadzie, lub także w przypadku niewłaściwego zastosowania leku); złe samopoczucie z niedociśnieniem tętniczym, z zaburzeniami świadomości lub bez (zwykle po zbyt szybkim wstrzyknięciu dożylnym, wyjątkowo po podaniu doustnym), zakrzepica żył lub tętnic w różnych częściach ciała, reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne; zaburzenia widzenia, w tym zaburzenia widzenia barw.
Podczas stosowania preparatu mogą wystąpić zawroty głowy i złe samopoczucie. Nie należy wówczas prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn.
Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży albo karmiące piersią.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl