1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg ketoprofenu. Preparat zawiera również sacharozę.
Preparat stosowany jest w objawowym leczeniu:
- przewlekłych zapalnych chorób reumatycznych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów
- ciężkich zmian zwyrodnieniowych stawów.
Febrofen to niesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest to pochodna kwasu fenylopropionowego. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu cyklooksygenazy, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Substancja czynna zawarta w preparacie hamuje syntezę leukotrienów, zmniejsza agregację płytek krwi, wywiera stabilizujący wpływ na błony otaczające lizosomy. Jest również antagonistą bradykininy. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po 7h maksymalne stężenie we krwi. Pokarm nie wpływa na biodostępność ketoprofenu, jednak zmniejsza jego szybkość wchłaniania i stężenie maksymalne we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza. Przenika do płynu maziowego, płynu mózgowo-rdzeniowego, przestrzeni stawowych (torebka stawowa, błona maziowa, tkanki ścięgniste) oraz przez barierę łożyska. Jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym i w niewielkim stopniu przez hydroksylację. Wydalany jest głównie z moczem (80%) w postaci metabolitów.
W przypadku dorosłych dawka dobowa to 200mg (jest to również dawka maksymalna).
Lek powinno się przyjmować podczas posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody.
W przypadku łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, można zastosować leki neutralizujące lub osłaniające błonę śluzową żołądka (związki glinu o działaniu neutralizującym nie zmniejszają wchłaniania ketoprofenu).
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na ketoprofen lub pozostałe składniki preparatu
- nadwrażliwości na inne NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy (z powodu ryzyka wystąpienia napadów astmy aspirynowej lub innych alergicznych reakcji nadwrażliwości)
- czynnej choroby wrzodowej lub krwawień z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji w wywiadzie.
- ciężkiej niewydolności serca
- ciężkiej niewydolności wątroby
- skazy krwotocznej
- ciężkiej niewydolności nerek
- kobiet w III trymestrze ciąży
- dzieci <15 lat.
Działania niepożądane:
Często: niestrawność, nudności, ból brzucha, wymioty.
Niezbyt często: senność, zaparcia, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka, świąd, uczucie zmęczenia, obrzęki, ból i zawroty głowy, wzdęcia, wysypka.
Rzadko: leukopenia z możliwą agranulocytozą, reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), parestezje, zaburzenia widzenia t.j. niewyraźne widzenie, szumy uszne, astma oskrzelowa, napady astmatyczne, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, zwiększenie aktywności aminotransferaz, zwiększenie stężenia bilirubiny w surowicy związane z zapaleniem wątroby, zwiększenie masy ciała, anemia krwotoczna, anemia spowodowana krwawieniem, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie wątroby.
Bardzo rzadko: zapalenie trzustki.
Częstość nieznana: zahamowanie czynności szpiku, neutropenia, zaburzenia nastroju, depresja, splątanie, halucynacje, zaburzenia smaku, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, niewydolność serca, skurcz oskrzeli, duszność, niespecyficzne reakcje alergiczne, krwawienie z przewodu pokarmowego i jego perforacja, ból brzucha, zgaga, smołowate stolce, krwawe wymioty, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka, zaczerwienienie, nadwrażliwość na światło, wypadanie włosów, pokrzywka, wykwity pęcherzowe skóry, złuszczające i pęcherzowe choroby skórne, plamica, obrzęk naczynioruchowy, złe samopoczucie, nieżyt nosa, hiperkaliemia, agranulocytoza, trombocytopenia, zapalenie nerwu wzrokowego, drgawki, aseptyczne zapalenie opon mózgowych z objawami takimi jak nudności, wymioty, gorączka lub uczucie dezorientacji, sztywność karku, ból głowy; zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna, ostra niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, nieprawidłowe wyniki badań czynności nerek.
Lek może powodować zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ze względu na obecność sacharozy, preparatu nie powinno przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl