Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Finlepsin 400 Retard tabl.o przedł.uwaln. 0,4 g 50 tabl. (5 blist.po 10 szt.)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 400 mg karbamazepiny.

Wskazania

Preparat wskazany jest w leczeniu:

- idiopatycznego nerwobólu nerwu trójdzielnego

- idiopatycznego nerwobólu nerwu językowo-gardłowego

- nerwobólu nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego

- bólu w przebiegu neuropatii cukrzycowej

- padaczki: napady częściowe proste i złożone, napady uogólnione toniczno-kloniczne (szczególnie wtórnie uogólnione), występujące w czasie snu oraz napady o postaciach mieszanych

Lek stosowany jest w profilaktyce zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów nie reagujących na leczenie litem.

Preparat zapobiega również napadom drgawek w alkoholowym zespole abstynencyjnym w warunkach szpitalnych. 

Działanie

Efekt terapeutyczny substancji czynnej zawartej w leku polega na blokowaniu przewodzenia synaptycznego i w ten sposób zmniejszeniu przewodzenia wyładowań drgawkowych. W większych stężeniach karbamazepina zmniejsza poskurczowe nasilenie reakcji na bodziec. Ograniczenie bólu w neuralgii nerwu trójdzielnego jest prawdopodobnie spowodowane zahamowaniem przewodzenia impulsów nerwowych w jądrach rdzeniowych nerwu trójdzielnego. Preparat działa zarówno przeciwdrgawkowo, jak i psychotropowo. Po podaniu doustnym karbamazepina wchłania się stosunkowo powoli i prawie całkowicie. Po 4-16 h osiągane jest maksymalne stężenie we krwi, u dzieci po 4-6 h od podania pojedynczej dawki doustnej. Po 2-8 dniach osiągany jest stan stacjonarny. W wątrobie karbamazepina jest utleniana, deaminowana, hydroksylowana i częściowo estryfikowana kwasem glukuronowym. Aktywnym metabolitem, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe jest 10,11-epoksyd karbamazepiny. Około 72% pojedynczej dawki doustnej wydalane jest z moczem w postaci metabolitów, 28% z kałem, częściowo w postaci nie zmienionej. Tylko 2-3% dawki wydalane jest z moczem jako nie zmieniona karbamazepin  (karbamazepina przenika przez barierę łożyska, dociera do płodu i jest wydzielana z mlekiem matki).

Dawkowanie

W zależności od stanu klinicznego pacjenta ustala się dawkowanie. Zwykle stosuje się dawki 400-1200 mg na dobę w 1, 2 lub kilku pojedynczych dawkach. Maksymalna dawka dobowa (w wyjątkowych przypadkach) nie powinna być większa niż 1600 mg, ze względu na znaczne nasilenie działań niepożądanych po większych dawkach.

Nerwoból nerwu trójdzielnego, nerwoból nerwu językowo-gardłowego: zwykle 200-400 mg na dobę, dawkę zwiększa się do ustąpienia bólu zwykle do 400-800 na dobę w 1 lub 2 dawkach podzielonych. Po ustąpieniu bólu należy stopniowo dawkę zmniejszać, a w razie powrotu bólu zastosować dawkę podtrzymującą.

U pacjentów szczególnie wrażliwych lub w podeszłym wieku zalecaną dawką początkową jest 100-200 mg na dobę. 

Nerwoból nerwu trójdzielnego w stwardnieniu rozsianym: zwykle 400-800 mg na dobę. 

Ból w neuropatii cukrzycowej: zwykle 600 mg na dobę, w wyjątkowych przypadkach 1200 mg na dobę. 

Padaczka:

Dorośli: dawka początkowa - 100-400 mg wieczorem, dawka podtrzymująca - 600-1200 mg na dobę.

Dzieci: dawka podtrzymująca 10-20 mg/kg mc./dobę; 6-10 lat - dawka początkowa 100 mg wieczorem, dawka podtrzymująca 400-600 mg na dobę; 11-15 lat - dawka początkowa 100 mg wieczorem, dawka podtrzymująca 600-1000 mg na dobę. 

Profilaktyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych: dawka początkowa to 200-400 mg na dobę, dawka podtrzymująca do 800 mg na dobę. U pacjentów z ciężką chorobą układu sercowo-naczyniowego, chorobami wątroby lub niewydolnością nerek oraz osób w podeszłym wieku może wystarczyć zmniejszona dawka.

Zapobieganie napadom drgawkowym w alkoholowym zespole abstynencyjnym w warunkach szpitalnych: zwykle 600 mg na dobę, w ciężkich przypadkach 1200 mg na dobę.

Nie zaleca się stosowania preparatu z lekami uspokajającymi i nasennymi.

W przypadku osób z ciężką chorobą układu sercowo-naczyniowego, chorobami wątroby lub niewydolnością nerek oraz u chorych w podeszłym wieku może wystarczyć zmniejszona dawka.

Tabletki można rozpuścić w wodzie.

Przeciwwskazania

Nie należy zażywać leku w przypadku:

- nadwrażliwości na karbamazepinę lub pozostałe składniki preparatu oraz na leki o podobnej budowie chemicznej (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne)

- zaburzeń czynności szpiku kostnego, supresji szpiku kostnego w wywiadzie

- jednoczesnego stosowania z worykonazolem

- jednoczesnego stosowania z inhibitorami MAO

- ostrej porfirii przerywanej

- bloku przedsionkowo-komórkowego.

Działania niepożądane:

Bardzo często: zawroty głowy, senność, ataksja, alergiczne zapalenie skóry, zwiększenie stężenia γ-glutamylotranspeptydazy, wymioty, leukopenia, pokrzywka, , złe samopoczucie

Często: ból głowy, zaburzenia akomodacji (nieostre widzenie), brak apetytu, podwójne widzenie, zwiększenie stężenia fosfatazy alkalicznej, hiponatremia, trombocytopenia, eozynofilia,  suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Niezbyt często: złuszczające zapalenie skóry, ruchy mimowolne (drżenia trzepoczące, dystonia, tiki), oczopląs, zwiększenie stężenia transaminaz, biegunka, zaparcie, erytrodermia.

Rzadko: depresja, fobia, zachowania agresywne, pobudzenie, choreoatetoza, zapalenie nerwów obwodowych, parestezje, leukocytoza, dezorientacja, zaburzenia myślenia, niedowład kończyn, ból brzucha, żółtaczka, toczeń rumieniowaty układowy, świąd, osłabienie mięśni, zaburzenia przewodnictwa, nadciśnienie, niedociśnienie, zaburzenia mowy, dyskineza ustno-twarzowa, zaburzenia ruchu gałek ocznych, omamy akustyczne i wizualne, limfadenopatia, cholestatyczne lub wątrobowokomórkowe lub typu mieszanego zapalenie wątroby, niedobór kwasu foliowego, nadwrażliwość typu późnego z gorączką, wysypką skórna, zapaleniem naczyń, obrzękiem węzłów chłonnych, bolesnością stawów (artralgią), zmianą liczby leukocytów, eozynofilią, powiększeniem wątroby i śledziony lub zmianami wyników testów wątrobowych, a także działanie na inne narządy tj. płuca, nerki, trzustkę, mięsień sercowy i okrężnicę.

Bardzo rzadko: porfiria, retikulocytoza, anemia hemolityczna, aseptyczne zapalenie opon mózgowych z drgawkami klonicznymi i eozynofilią, zwiększenie stężenia prolaktyny z objawami (lub bezobjawowo) mlekotoku, ginekomastii, uaktywnienie się utajonego zespołu psychotycznego, zaburzenia smaku, utrata przezroczystości soczewek, zapalenie spojówek, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zaburzenia słuchu, zapalenie trzustki, ziarniniakowe zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, nadwrażliwość na światło, zmiany w pigmentacji skóry, plamica, łysienie, obfite pocenie, trądzik, hirsutyzm, śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, białkomocz, krwiomocz, skąpomocz, zwiększenie stężenia azotu mocznikowego we krwi, częste oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, zaburzenia spermiogenezy, agranulocytoza, anemia aplastyczna, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia metabolizmu kostnego, osteoporoza/osteomalacja, złośliwy zespół neuroleptyczny, reakcje nadwrażliwości ze strony płuc z gorączką, dusznością, także zapalenia lub zwłóknienia płuc, pancytopenia, anemia, anemia megaloblastyczna, zwiększenie stężenia cholesterolu, HDL i trójglicerydów, blok przedsionkowo-komorowy niekiedy z utratą przytomności, zapaść, zastoinowa niewydolność serca, zaostrzenie choroby wieńcowej, zakrzepowe zapalenie żył, epizody zakrzepowo-zatorowe, bradykardia, arytmia, ból stawów, ból mięśni, skurcze mięśni, aplazja szpiku, zapalenie jamy ustnej, dziąseł, języka, zespół Stevens-Johnson'a, rumień wielopostaciowy i guzowaty, zaburzenia płodności u mężczyzn, zaburzenia libido, impotencja.

Pojedyncze przypadki: zmniejszenie stężenia witaminy B12,  stężenia kwasu foliowego i homocysteiny w surowicy krwi. 

Preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią tylko po dokładnym rozważeniu korzyści terapeutycznej wobec ryzyka. 

Leki przeciwpadaczkowe mogą prowadzić do niedoboru kwasu foliowego, dlatego też zaleca się podawanie kwasu foliowego zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie ciąży.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat wskazany jest w leczeniu:- idiopatycznego nerwobólu nerwu trójdzielnego- idiopatycznego nerwobólu nerwu językowo-gardłowego- nerwobólu nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego- bólu w przebiegu neuropatii cukrzycowej- padaczki: napady częściowe proste i złożone, napady uogólnione toniczno-kloniczne (szczególnie wtórnie uogólnione), występujące w czasie snu oraz napady o postaciach mieszanychLek stosowany jest w profilaktyce zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów nie reagujących na leczenie litem.Preparat zapobiega również napadom drgawek w alkoholowym zespole abstynencyjnym w warunkach szpitalnych. 

Działanie

Efekt terapeutyczny substancji czynnej zawartej w leku polega na blokowaniu przewodzenia synaptycznego i w ten sposób zmniejszeniu przewodzenia wyładowań drgawkowych. W większych stężeniach karbamazepina zmniejsza poskurczowe nasilenie reakcji na bodziec. Ograniczenie bólu w neuralgii nerwu trójdzielnego jest prawdopodobnie spowodowane zahamowaniem przewodzenia impulsów nerwowych w jądrach rdzeniowych nerwu trójdzielnego. Preparat działa zarówno przeciwdrgawkowo, jak i psychotropowo. Po podaniu doustnym karbamazepina wchłania się stosunkowo powoli i prawie całkowicie. Po 4-16 h osiągane jest maksymalne stężenie we krwi, u dzieci po 4-6 h od podania pojedynczej dawki doustnej. Po 2-8 dniach osiągany jest stan stacjonarny. W wątrobie karbamazepina jest utleniana, deaminowana, hydroksylowana i częściowo estryfikowana kwasem glukuronowym. Aktywnym metabolitem, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe jest 10,11-epoksyd karbamazepiny. Około 72% pojedynczej dawki doustnej wydalane jest z moczem w postaci metabolitów, 28% z kałem, częściowo w postaci nie zmienionej. Tylko 2-3% dawki wydalane jest z moczem jako nie zmieniona karbamazepin  (karbamazepina przenika przez barierę łożyska, dociera do płodu i jest wydzielana z mlekiem matki).
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem