1 tabletka powlekana zawiera 25 mg spironolaktonu. Lek zawiera również laktozę.
Preparat stosowany jest w leczeniu:
- przewlekłej skurczowej niewydolności serca (grupa III-IV NYHA) jako uzupełnienie standardowego leczenia
- obrzęków spowodowanych zespołem nerczycowym, gdy inne sposoby leczenia obrzęków nie przyniosły skutku, w szczególności w przypadku podejrzenia hiperaldosteronizmu
- puchliny brzusznej i obrzęków związanych z niewyrównaną marskością wątroby lub nadciśnieniem wrotnym i innymi chorobami wątroby, gdy inne sposoby leczenia obrzęków nie przyniosły skutku, w szczególności w przypadku podejrzenia hiperaldosteronizmu
- nadciśnienia jako lek dodatkowy u pacjentów niereagujących dostatecznie na inne leki przeciwnadciśnieniowe
- pierwotnego hiperaldosteronizmu.
Substancja czynna zawarta w preparacie wiąże się w sposób kompetycyjny z receptorami w kanalikach dystalnych nerki, zapobiegając syntezie białka kluczowego dla transportu jonów K+ i Na+. Spironolakton wywiera działanie moczopędne i oszczędzające potas, zwiększa wydalanie sodu i wody, zatrzymując jednocześnie potas i magnez. Hamuje również w korze nadnerczy biosyntezę aldosteronu u pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem. Efekt działania spironolaktonu zależy od aldosteronu, ponieważ im wyższe stężenie aldosteronu w organizmie, tym skuteczniejsza jest odpowiedź na spironolakton. Spironolakton jest dobrze wchłaniany (70-80%) z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność jest większa po posiłku niż na czczo. Maksymalne stężenie osiągane jest średnio w ciągu 1-2 h po podaniu. Spironolakton metabolizowany jest do kanrenonu, 7-α-tiometylo-spironolaktonu oraz innych, częściowo aktywnych metabolitów. Spironolakton wydalany jest głównie z moczem, a także w pewnym stopniu z kałem (w żółci), głównie w postaci metabolitów. Działanie moczopędne spironolaktonu jest zazwyczaj uzyskiwane w ciągu 2-3 dni od rozpoczęcia leczenia i utrzymuje się przez kolejne 2-3 dni po zakończeniu leczenia.
Dorośli:
Przewlekła niewydolność serca (NYHA klasa III do IV): wstępna dawka u pacjentów z ciężką niewydolnością serca (NYHA III do IV), stężeniem potasu ≤5 mmol/l i kreatyniny w surowicy ≤220 µmol/l wynosi zazwyczaj 25 mg/dobę, w połączeniu ze standardowym leczeniem. Jeśli retencja płynów narasta lub utrzymuje się przez 8 tygodni po rozpoczęciu leczenia a stężenie potasu nadal będzie wynosiło <5 mmol/l, dawka spironolaktonu może zostać zwiększona do 50 mg raz na dobę. Jeśli stężenie potasu wzrośnie do 5,5 mmol/l lub stężenie kreatyniny wzrośnie do 220 µmol/l, dawka preparatu musi zostać zmniejszona do 25 mg co 2. dzień lub należy przerwać stosowanie leku.
Obrzęki: zazwyczaj stosowana dawka to 25 mg do 100 mg na dobę. W ciężkich przypadkach dawkę można zwiększyć do 200 mg na dobę (np. w przebiegu marskości wątroby, może być wskazane krótkotrwałe podawanie od 200 do 400 mg na dobę).
Leczenie nadciśnienia: zazwyczaj stosowana dawka to 50 do 100 mg na dobę. Efekt terapeutyczny jest zwykle uzyskiwany w ciągu ok. 2 tyg, co należy uwzględnić podczas zmiany dawki.
Leczenie hiperaldosteronizmu pierwotnego: 100 do 400 mg na dobę przed operacją. Jeśli zabieg operacyjny nie będzie wykonywany, dawka leku powinna być zmniejszona do najniższej skutecznej dawki.
Dzieci:
Dawka początkowa wynosi 3 mg/kg/dobę. Długotrwałe leczenie w skojarzeniu z innymi lekami moczopędnymi: 1 do 2 mg/kg/dobę.
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany dawkowania, o ile u pacjenta nie występuje niewydolność nerek lub wątroby.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (CCr 30-50 ml/min).
Leku nie należy podawać chorym z ciężką niewydolnością nerek (CCr <30 ml/min).
W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby modyfikacja dawki początkowej nie jest wymagana.
Tabletki powinny być przyjmowane z posiłkiem (w celu lepszego wchłaniania). Można je podzielić na równe dawki.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na spironolakton lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych
- hiperkaliemii
- hiponatremi
- przełomu nadnerczowego
- ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, klirensu kreatyniny poniżej 30 ml/min
- bezmoczu
- porfirii.
Działania niepożądane:
Często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość skóry, ginekomastia, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, impotencja, senność, ból głowy, nudności, biegunka, wymioty.
Niezbyt często: splątanie, parestezje, skurcze mięśni, zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy, zwiększenie stężenia reniny, zaburzenia równowagi elektrolitowej (hiperkaliemia, hiponatremia), wysypka, świąd, pokrzywka.
Rzadko: leukopenia, agranulocytoza, zmiany libido, zawroty głowy, ostra niewydolność nerek, trombocytopenia, odwodnienie, apatia.
Bardzo rzadko: zaburzenia czynności wątroby, łysienie, hipertrichoza, łagodne guzy piersi.
Częstość nieznana: pemfigoid.
Na początku leczenia oraz po zmianie dawki mogą pojawić się zawroty głowy lub zmęczenie co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Należy unikać stosowania leku w trakcie ciąży.
Preparat zawiera laktozę, dlatego też nie powienien być przyjmowany przez pacjentów z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl