1 g żelu zawiera 0,25 mg fluocynolonu acetonidu. Preparat zawiera również parahydroksybenzoesany propylu i metylu oraz glikol propylenowy.
Preparat stosowany jest:
- w miejscowym leczeniu ostrych i ciężkich, niezakażonych suchych stanów zapalnych skóry, reagujących na leczenie glikokortykosteroidami i przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem jak: atopowe zapalenie skóry, liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy, łuszczyca zadawniona, liszaj płaski, łuszczyca owłosionej skóry, łojotokowe zapalenie skóry, toczeń rumieniowaty
- w pierwszej fazie leczenia przed zastosowaniem leku w postaci maści
- u pacjentów źle tolerujących podłoże maści
Żel można rozprowadzić na większej powierzchni skóry (niż podczas stosowania preparatu w postaci maści) oraz zastosować na skórę owłosioną.
Preparat zalicza się do syntetycznych glikokortykosteroidów o silnym miejscowym działaniu obkurczającym naczynia krwionośne, przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Lek wykazuje właściwości lipofilne i łatwo przenika przez skórę do organizmu. Już po zastosowaniu 2 g żelu lub maści może zmniejszyć się wydzielanie przez przysadkę hormonu adrenokortykotropowego na skutek hamowania osi nadnerczowo-przysadkowej. Substancja czynna zawarta w preparacie łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, gdzie ulega kumulacji. Wchłanianie fluocynolonu acetonidu do organizmu zwiększa się po zastosowaniu opatrunku okluzyjnego oraz po posmarowaniu żelem delikatnej skóry (np. w okolicy fałdów lub na skórę twarzy), skóry z uszkodzonym naskórkiem lub uszkodzoną procesem zapalnym. Po wchłonięciu do organizmu acetonid fluocynolonu jest metabolizowany głównie w wątrobie, następnie wydalany z moczem i w mniejszej ilości z żółcią (głównie w postaci połączeń z kwasem glukuronowym) oraz w niewielkiej ilości w postaci niezmienionej.
Należy cienką warstwę żelu nałożyć na chorobowo zmienione miejsca na skórze początkowo 2-3 razy na dobę, a po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego nie częściej niż 1-2 razy na dobę.
Jeżeli konieczne jest założenie opatrunku okluzyjnego, należy zastosować opatrunek przepuszczający powietrze.
Terapia nie powinna trwać dłużej niż 2 tyg., a w przypadku skóry twarzy nie dłużej niż 1 tydz.
Preparatu nie można stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Natomiast u dzieci w wieku 2 lat i powyżej lek należy stosować bardzo ostrożnie (tylko w przypadku bezwzględnej konieczności - raz na dobę, na niewielką powierzchnię skóry, poza skórą twarzy).
Nie należy stosować leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- nadwrażliwości na glikokortykosteroidy
- bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego zakażenia skóry
- trądziku zwykłego i różowatego
- zapalenia skóry dookoła ust (dermatitis perioralis)
- po szczepieniach ochronnych
- dzieci w wieku poniżej 2 lat
- świądu odbytu i narządów płciowych
- pieluszkowego zapalenia skóry.
Działania niepożądane:
Częstość nieznana: plamica posteroidowa, zahamowanie wzrostu naskórka, pieczenie, świąd, podrażnienie, wysypka, suchość skóry, nadmierne owłosienie lub łysienie, odbarwienie lub przebarwienie skóry, zanik i rozstępy skóry, teleangiektazje, zapalenie mieszków włosowych skóry, wtórne zakażenia, miejscowe reakcje skórne, pokrzywka, wysypka plamisto-grudkowa, zaostrzenie istniejących zmian chorobowych; nieostre widzenie, zmiany trądzikopodobne, zaniki tkanki podskórnej, stan zapalny skóry dookoła ust.
W razie stosowania miejscowego na skórę powiek, może wystąpić jaskra lub zaćma.
Ogólnoustrojowe objawy niepożądane ( pojawiające się w przypadku długotrwałego stosowania, stosowania na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci): zespół Cushinga, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci.
Lek może być stosowany u kobiet w okresie ciąży tylko, jeżeli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu (bezwzględnie nie można stosować żelu w I trymestrze ciąży).
Żel zawiera:
- glikol propylenowy, który może podrażniać skórę
- parahydroksybenzoesany metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl