1 g maści zawiera 0,25 mg acetonidu fluocynolonu i 5 mg siarczanu neomycyny. Preparat zawiera również glikol propylenowy i lanolinę.
Preparat wskazany jest:
- w miejscowym leczeniu suchych stanów zapalnych skóry, zwłaszcza o podłożu alergicznym, powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomycynę i przebiegających z nadmiernym rogowaceniem oraz uporczywym swędzeniem, zwłaszcza w: atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, łojotokowym zapaleniu skóry, rumieniu wielopostaciowym, liszaju płaskim, wyprysku kontaktowym alergicznym, toczniu rumieniowatym, łuszczycy zadawnionej.
Preparat zawiera dwie substancje czynne:
Acetonid fluocynolonu jest syntetycznym glikokortykosteroidem, wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Ma właściwości lipofilne i łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, gdzie ulega kumulacji. Wchłanianie fluocynolonu acetonidu do organizmu zwiększa się po zastosowaniu opatrunku okluzyjnego oraz po posmarowaniu maścią delikatnej skóry (np. w okolicy fałdów lub na skórę twarzy), skóry uszkodzonej procesem zapalnym lub z uszkodzonym naskórkiem (wchłanianie przez skórę u dzieci jest większe niż u dorosłych). Po wchłonięciu do organizmu acetonid fluocynolonu jest metabolizowany głównie w wątrobie. Wydalany jest z moczem i w mniejszej ilości z żółcią - głównie w postaci połączeń z kwasem glukuronowym i w niewielkiej ilości w postaci niezmienionej.
Siarczan neomycyny jest antybiotykiem aminoglikozydowym, który ze względu na swoją toksyczność przeznaczony jest głównie do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne na tlenowe bakterie Gram-ujemne i niektóre bakterie Gram-dodatnie. Nie jest metabolizowany w organizmie. Siarczan neomycyny jest wydalany z moczem głównie w postaci niezmienionej (jest to niebezpieczne w niewydolności nerek).
Na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry należy nałożyć cienką warstwą preparatu, nie częściej niż raz do 2 razy w ciągu doby. Terapia nie może trwać bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Nie należy stosować maści pod opatrunkiem okluzyjnym. Leku nie powinno sie stosować na skórę twarzy dłużej niż 1 tydz.
W przypadku dzieci powyżej 2 lat maść należy stosować bardzo ostrożnie, tylko w przypadku bezwzględnej konieczności - raz na dobę, na niewielką powierzchnię skóry (u dzieci nie stosować na skórę twarzy).
Nie powinno się stosować leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Nie należy stosować leku w przypadku:
- nadwrażliwości na acetonid fluocynolonu, inne glikokortykosteroidy, siarczan neomycyny lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- bakteryjnego zakażenia skóry (np. gruźlica)
- wirusowego (np. ospa wietrzna) lub grzybiczego zakażenia skóry
- pieluszkowego zapalenia skóry
- trądziku zwykłego i różowatego
- zapalenia skóry dookoła ust (dermatitis perioralis)
- po szczepieniach ochronnych
- rozległych zmian skórnych (zwłaszcza przebiegające z ubytkiem skóry, np. w oparzeniach)
- nowotworów skóry
- dzieci poniżej 2 lat.
Działania niepożądane:
Częstość nieznana: plamica posteroidowa, zahamowanie wzrostu naskórka, pieczenie, świąd, podrażnienie, wysypka, zaniki tkanki podskórnej, suchość skóry, odbarwienie lub przebarwienie skóry, teleangiektazje, stan zapalny skóry dookoła ust, zapalenie mieszków włosowych skóry, wtórne zakażenia, miejscowe reakcje skórne, nieostre widzenie, zmiany trądzikopodobne, zanik i rozstępy skóry, nadmierne owłosienie lub łysienie.
W przypadku stosowania maści na skórę powiek, może wystąpić jaskra lub zaćma.
W wyniku wchłaniania acetonidu fluocynolonu do krwi, mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów m.in.: zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, zmniejszenie odporności, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, obrzęki, nadciśnienie.
Ze względu na obecność neomycyny, może pojawić się miejscowe podrażnienie skóry i reakcje alergiczne.
Jeśli preparat zostanie zastosowany na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę lub pod opatrunkiem zamkniętym, może wywołać działanie ototoksyczne, uszkodzić słuch i nerki.
Maść może być stosowana przez kobiety w ciąży tylko, jeżeli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu (bezwzględnie nie można stosować żelu w I trymestrze ciąży).
Preparat zawiera:
- glikol propylenowy, który może podrażniać skórę
- lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl