Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Fluconazin syrop 5 mg/ml 150 ml (butelka)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 ml syropu zawiera 5 mg flukonazolu.

Wskazania

Preparat stosowany jest w leczeniu:

- kandydozy pochwy, jamy ustnej i przełyku

- kandydozy układowej, w tym kandydemii, kandydozy rozsianej i innej postaci kandydozy inwazyjnej (kandydoza płuc, otrzewnej, dróg moczowych)

- kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (także u chorych na AIDS)

- grzybicy skóry.

Lek podaje się również zapobiegawczo - profilaktyka kandydozy u pacjentów z grup zwiększonego ryzyka (pacjenci z nowotworami złośliwymi, poddawani chemio- lub radioterapii, po przeszczepach narządów).

Działanie

Jest to lek przeciwgrzybiczy, lochodna triazolu. Hamuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do syntezy błony komórkowej grzyba. Działa na Candida spp. (z wyjątkiem C. krusei i C. glabrata), Microsporum spp.Trichophyton spp.Epidermophyton spp.Blastomyces dermatitidisCryptococcus neoformans, Coccidioides immitisHistoplasma capsulatum. Flukonazol nie wywiera wpływu na stężenie testosteronu u mężczyzn ani na stężenie steroidów u kobiet. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność >90%). Wiązanie z białkami osocza wynosi 11-12%. Bardzo dobrze przenika do tkanek i płynów ustrojowych, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego. W skórze i naskórku lek osiąga znacznie większe stężenia niż we krwi. Jest w niewielkim stopniu metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci niezmienionej z moczem (około 80%).

Dawkowanie

Dorośli

- w kandydozie pochwy: 150 mg jednorazowo; w kandydozie jamy ustnej: zazwyczaj 50 mg raz na dobę przez 7-14 dni (w ciężkich przypadkach 100 mg raz na dobę); w kandydozie przełyku: zazwyczaj 50 mg raz na dobę przez 14-30 dni (w ciężkich przypadkach 100 mg raz na dobę)

- w kandydozach układowych: zazwyczaj 1. dnia - 400 mg, następnie 200 mg na dobę (w zależności od odpowiedzi klinicznej dawkę można zwiększyć do 400 mg)

- w kryptokokowym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych: 1. dnia - 400 mg, następnie 200-400 mg na dobę (zazwyczaj przez 6-8 tygodni)

- w grzybicy skóry: 50 mg raz na dobę przez 2-4 tygodnie (w grzybicy stóp - do 6 tygodni).

- w profilaktyce nawrotów kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u chorych na AIDS (po leczeniu wstępnym): 100-200 mg na dobę

- w profilaktyce kandydozy u pacjentów poddawanych radio- i chemioterapii: 50-400 mg raz na dobę (u pacjentów z ryzykiem wystąpienia długotrwałej neutropenii, np. w przypadku przeszczepu szpiku: 400 mg na dobę, rozpoczynając podawanie leku na kilka dni przed spodziewanym wystąpieniem neutropenii i kontynuując je przez 7 dni po osiągnięciu liczby neutrofilów we krwi >1000/mm3).

W leczeniu dawkami wielokrotnymi u pacjentów z niewydolnością nerek i klirensem kreatyniny poniżej 50 ml/min (z wyjątkiem leczenia kandydozy pochwy) podaje się 1. dnia dawkę wstępną 50-400 mg, a w pozostałych dniach - połowę zazwyczaj stosowanej dawki.

Dzieci od 2 rż. 

- w kandydozie jamy ustnej i przełyku: 1. dnia - 6 mg/kg mc., następnie 3 mg/kg mc. na dobę

- w kandydozach układowych i kryptokokowym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych: 6-12 mg/kg mc. na dobę

- w profilaktyce kandydoz u dzieci z dużym ryzykiem zakażenia (pacjenci ze zmniejszoną odpornością wskutek neutropenii po chemio- lub radioterapii): 3-12 mg/kg mc. na dobę.

Maksymalna dawka dobowa u dzieci wynosi 400 mg flukonazolu (tj. 80 ml syropu).

Przeciwwskazania

Nie należy podawać leku:

- w przypadku nadwrażliwości na flukonazol, inne pochodne azolowe lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu

- jednocześnie z terfenadyną, pimozydem, cyzaprydem lub astemizolem.

Działania niepożądane:

Najczęściej występują: zaburzenia żołądka i jelit (ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności) oraz zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (hepatotoksyczność, rzadkie przypadki śmierci, zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy alkalicznej oraz stężenia bilirubiny we krwi), ból głowy, wysypka skórna.

Ponadto obserwowano: napady padaczkowe, zaburzenia smaku, wypadanie włosów, niestrawność, wymioty, leukopenię z neutropenią i agranulocytozą, małopłytkowość, anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, niewydolność, zapalenie lub martwicę wątroby, żółtaczkę, hipercholesterolemię, hipertriglicerydemię, hipokaliemię, wydłużenie odstępu QT, arytmie torsade de pointes, zawroty głowy, nadmierne złuszczanie skóry (w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie naskórka), świąd, pokrzywkę.

Koniecznie należy odstawić preparat w przypadku pojawienia się: reakcji nadwrażliwości i ciężkich reakcji skórnych (m.in. wysypka skórna ze świądem i zmiany pęcherzowe na skórze), objawów niewydolności wątroby, silnych zawrotów głowy lub omdleń, bólu jamy ustnej i narządów płciowych.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny przyjmować tego leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat stosowany jest w leczeniu:- kandydozy pochwy, jamy ustnej i przełyku- kandydozy układowej, w tym kandydemii, kandydozy rozsianej i innej postaci kandydozy inwazyjnej (kandydoza płuc, otrzewnej, dróg moczowych)- kryptokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (także u chorych na AIDS)- grzybicy skóry.Lek podaje się również zapobiegawczo - profilaktyka kandydozy u pacjentów z grup zwiększonego ryzyka (pacjenci z nowotworami złośliwymi, poddawani chemio- lub radioterapii, po przeszczepach narządów).

Działanie

Jest to lek przeciwgrzybiczy, lochodna triazolu. Hamuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do syntezy błony komórkowej grzyba. Działa na Candida spp. (z wyjątkiem C. krusei i C. glabrata), Microsporum spp., Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Blastomyces dermatitidis, Cryptococcus neoformans, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum. Flukonazol nie wywiera wpływu na stężenie testosteronu u mężczyzn ani na stężenie steroidów u kobiet. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność >90%). Wiązanie z białkami osocza wynosi 11-12%. Bardzo dobrze przenika do tkanek i płynów ustrojowych, w tym do płynu mózgowo-rdzeniowego. W skórze i naskórku lek osiąga znacznie większe stężenia niż we krwi. Jest w niewielkim stopniu metabolizowany w wątrobie i wydalany w postaci niezmienionej z moczem (około 80%).
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem