1 kapsułka zawiera 10 mg fluoksetyny w postaci chlorowodorku. Lek zawiera także laktozę.
Preparat stosowany jest w leczeniu:
W przypadku dorosłych: epizodów dużej depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, bulimii (fluoksetyna jest wówczas wskazana jako uzupełnienie psychoterapii w celu zahamowania napadów żarłoczności i częstego prowokowania wymiotów).
U dzieci ≥8 lat oraz młodzieży: umiarkowanych do ciężkich epizodów dużej depresji, jeżeli depresja nie ustępuje po 4-6 sesjach psychoterapii. W przypadku tej grupy osób z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego leczenie przeciwdepresyjne należy połączyć z psychoterapią.
Jest to lek przeciwdepresyjny, będący selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów: serotoninowych, dopaminergicznych, α1-, α2- i β-adrenergicznych, histaminowych H1 i receptorów GABA. Po podaniu doustnym fluoksetyna dobrze (niezależnie od spożycia pokarmu) wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając w ciągu 6-8 h maksymalne stężenie. W około 95% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu - norfluoksetyny (demetylofluoksetyny) i wydalana przez nerki (w ok. 60%), w postaci metabolitów.
Dorośli
Epizody dużej depresji: dawka dobowa to 20 mg. Po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia należy ocenić skutki terapii i odpowiednio dostosować dawkowanie. W przypadku osób, które nie reagują na tą dawkę, dawka może być zwiększona stopniowo do maksymalnej - 60 mg. Pacjenci z depresją powinni być leczeni przez co najmniej 6 miesięcy.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: dawka dobowa to 20 mg. Jeżeli po 2 tyg. Nie widać efektów leczenia dawka może być zwiększana stopniowo do maksymalnej - 60 mg. Jeżeli nie obserwuje się poprawy w ciągu 10 tyg., należy ponownie rozważyć zasadność leczenia fluoksetyną.
Bulimia: dawka dobowa to zwykle 60 mg.
Dzieci i młodzież
Umiarkowany i ciężki epizod depresji u młodzieży i dzieci ≥8 lat: leczenie należy rozpocząć pod nadzorem specjalisty, dawka początkowa to 10 mg/dobę. Po 1-2 tyg. leczenia można ją zwiększyć do 20 mg/dobę. Należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną.
Należy unikać nagłego przerywania leczenia fluoksetyną - dawka powinna być zmniejszana przez okres co najmniej 2 tygodni.
W przypadku pacjentów w podeszłym wieku: dawka dobowa nie powinna przekraczać 40 mg, maksymalną dawką jest 60 mg/dobę.
U osób z zaburzeniami czynności wątroby należy rozważyć zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami (np. 20 mg co drugi dzień).
Preparat można przyjmować w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych, z posiłkiem lub bez posiłku.
Nie należy podawać leku w:
- przypadku nadwrażliwości na fluoksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- skojarzeniu z nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami MAO (np. iproniazyd) - leczenie fluoksetyną można rozpocząć po upływie 2 tyg. od zakończenia stosowania nieodwracalnych inhibitorów MAO. Leczenie nieodwracalnym, nieselektywnym inhibitorem MAO można rozpocząć co najmniej 5 tyg. po odstawieniu fluoksetyny.
- skojarzeniu z metoprololem stosowanym w leczeniu niewydolności serca.
Działania niepożądane:
Bardzo często: biegunka, nudności, zmęczenie, bezsenność, ból głowy.
Często: lęk, nerwowość, niepokój ruchowy, napięcie, zmniejszenie libido, zaburzenia snu, nietypowe sny, zaburzenia uwagi, zawroty głowy, zaburzenia smaku, letarg, drżenie, zamazane widzenie, nagłe zaczerwienienie skóry, ziewanie, wymioty, niestrawność, suchość w ustach, wysypka, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, ból stawów, krwawienia z dróg rodnych, zaburzenia wzwodu, zaburzenia wytrysku, uczucie rozchwiania, dreszcze, zmniejszenie masy ciała, zmniejszony apetyt, kołatanie serca, wydłużenie odcinka QT w obrazie EKG, częste oddawanie moczu.
Niezbyt często: podwyższony nastrój, euforia, nieprawidłowe myślenie, zaburzenia orgazmu, bruksizm, myśli i zachowania samobójcze, nadaktywność psychoruchowa, dyskineza, ataksja, drgawki kloniczne mięśni, zaburzenia pamięci, szumy uszne, niedociśnienie tętnicze, duszność, krwawienie z nosa, utrudnione połykanie, łysienie, zwiększona podatność na siniaczenie, zimne poty, tiki mięśniowe, trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia seksualne, złe samopoczucie, nietypowe samopoczucie, uczucie zimna, uczucie gorąca, zwiększenie aktywności aminotransferaz, wzrost stężenia GGT, depersonalizacja, rozszerzenie źrenic, zaburzenia równowagi, krwawienia z przewodu pokarmowego.
Rzadko: neutropenia, leukopenia, reakcja anafilaktyczna, choroba posurowicza, nieprawidłowe wydzielanie hormonu antydiuretycznego, hiponatremia, hipomania, mania, omamy, pobudzenie, napady paniki, splątanie, jąkanie się, agresja, drgawki, zespół serotoninowy, zespół policzkowo-językowy, arytmia komorowa, zapalenie naczyń, rozszerzenie naczyń, zapalenie gardła, zdarzenia płucne, ból w przełyku, idiosynkratyczne zapalenie wątroby, obrzęk naczynioruchowy, wybroczyny, plamica, rumień wielopostaciowy, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, ból mięśni, mlekotok, hiperprolaktynemia, priapizm, krwawienia ze skóry lub błon śluzowych, małopłytkowość, zespół pobudzenia ruchowego, nadwrażliwość na światło, zespół Stevensa-Johnsona, zatrzymanie moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu.
Odstawienie fluoksetyny często prowadzi do wystąpienia takich objawów jak: zaburzenia czuciowe, zaburzenia snu, osłabienie, nudności oraz (lub) wymioty, drżenia, ból głowy, zawroty głowy, pobudzenie lub niepokój.
Dzieci i młodzież: reakcje maniakalne (w tym mania i hipomania - u tych pacjentów nie opisywano poprzednich epizodów), krwawienia z nosa, zachowania samobójcze (próby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość (gniew, rozdrażnienie, agresja, pobudzenie, zespół aktywacji).
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania fluoksetyny w czasie ciąży i karmienia piersią.
Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl