Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Formetic tabl.powl. 1 g 90 tabl. (9 blist.po 10 szt.)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Wskazania

Preparat stosowany jest w:

- leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii. U dorosłych lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Natomiast u dzieci powyżej 10 lat i młodzieży lek może być podawany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną

- stanie przedcukrzycowym: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG) i (lub) nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT), gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii

- zespole policystycznych jajników (PCOS).

Działanie

Jest to doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidu. Preparat zmniejsza stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny i dlatego też nie powoduje hipoglikemii. Substancja czynna zawarta w preparacie działa na drodze trzech mechanizmów: zmniejsza wątrobowe wytwarzanie glukozy, hamując glukoneogenezę i glikogenolizę, zwiększa wrażliwość na insulinę komórek w mięśniach, zwiększając obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Metformina pobudza wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu, zwiększa zdolność do transportu przez błonę wszystkich typów transporterów glukozy, wywiera korzystny wpływ na metabolizm lipidów - zmniejsza stężenie frakcji LDL, cholesterolu całkowitego i triglicerydów.

W zespole policystycznych jajników zmniejsza nasilenia zmian skórnych (trądzik, hirsutyzm), normalizuje występowanie i regularność cyklów miesięcznych oraz indukuje owulację i zwiększa częstości owulacji.

Biodostępność wynosi 50-60%. Stężenie maksymalne we krwi występuje 2,5 h po podaniu. Pokarm zmniejsza i w niewielkim stopniu opóźnia wchłanianie leku. Metformina przenika do erytrocytów. Wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem, ok. 20-30% dawki z kałem.

Dawkowanie

Leczenie cukrzycy typu 2. zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii

Dorośli z prawidłową czynnością nerek (GFR ≥90 ml/min). Monoterapia lub leczenie skojarzone z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi: zwykle dawka początkowa wynosi 500-850 mg 2-3 razy na dobę podczas lub po posiłku (po 10-15 dniach należy ustalić dawkę na podstawie stężenia glukozy we krwi), Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 g w 3 dawkach podzielonych. Leczenie skojarzone z insuliną: dawka początkowa wynosi 500-850 mg 2-3 razy na dobę, a dawkę insuliny ustala się na podstawie wyników badania stężenia glukozy we krwi.

Wartość GFR należy oznaczyć przed rozpoczęciem leczenia, a następnie co najmniej raz na rok. W przypadku pacjentów ze zwiększonym ryzykiem dalszego pogorszenia czynności nerek oraz u osób w podeszłym wieku czynność nerek należy oceniać częściej, np. co 3-6 mies. Pacjenci z GFR 60-89 ml/min: całkowita maksymalna dawka dobowa 3000 mg w 2-3 dawkach podzielonych; GFR 45-59 ml/min: całkowita maksymalna dawka dobowa 2000 mg w 2-3 dawkach podzielonych; GFR 30-44 ml/min: całkowita maksymalna dawka dobowa 1000 mg w 2-3 dawkach podzielonych; GFR <30 ml/min - metformina jest przeciwwskazana.

Młodzież i dzieci powyżej 10 lat. Monoterapia lub leczenie skojarzone z insuliną: zwykle dawka początkowa wynosi 500-850 mg raz na dobę podczas lub po posiłku (po 10-15 dniach należy ustalić ostateczną dawkę na podstawie stężenia glukozy we krwi). Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 g w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Stan przedcukrzycowy: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG) i (lub) nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT). Zwykle dawka początkowa wynosi 500 mg (1 tabl. 500 mg lub 1/2 tabl. 1000 mg) na dobę. W zależności od efektów terapii dawkę można zwiększać do 1700 mg na dobę, podawanej w dawkach podzielonych. 

Zespół policystycznych jajników (PCOS). Zwykle dawka wynosi 500 mg (1 tabl. 500 mg lub 1/2 tabl. 1000 mg) 3 razy na dobę.

Przeciwwskazania

Nie należy podawać leku w przypadku:

- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

- ostrej kwasicy metabolicznej (takiej jak kwasica mleczanowa, cukrzycowa kwasica ketonowa)

- stanu przedśpiączkowego w cukrzycy

- ciężkiej niewydolności nerek (GRF <30 ml/min)

- ostrych stanów, które mogą prowadzić do zaburzeń czynności nerek, takie jak: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs

- ostrych i przewlekłych chorób, które mogą spowodować ostre niedotlenienie tkanek, takie jak: niewydolność serca lub niewydolność oddechowa, świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs

- niewydolności wątroby, ostrego zatrucia alkoholem, alkoholizmu.

Działania niepożądane:

Bardzo często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, ból brzucha, utrata apetytu, nudności, wymioty (najczęściej na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie; aby im zapobiec, zaleca się podawanie metforminy 2 lub 3 razy na dobę, w czasie posiłków lub bezpośrednio po posiłku).

Często: zaburzenia smaku.

Bardzo rzadko: kwasica mleczanowa, zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i zmniejszenie jej stężenia w surowicy u pacjentów stosujących długotrwale metforminę, nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych lub zapalenie wątroby ustępujące po odstawieniu metforminy, reakcje skórne (takie jak rumień, świąd, pokrzywka).

Podczas leczenia pacjenci powinni przestrzegać zaleceń diety cukrzycowej.

Metformina stosowana w monoterapii nie wywołuje hipoglikemii w związku z czym nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn. Należy jednak poinformować pacjenta, że istnieje możliwość wystąpienia hipoglikemii w przypadku jednoczesnego stosowania metforminy z innymi preparatami przeciwcukrzycowymi.

U kobiet z cukrzycą planujących ciążę lub będących w ciąży nie należy stosować chlorowodorku metforminy, tylko insulinę (w celu utrzymania stężeń glukozy we krwi jak najbardziej zbliżonych do wartości prawidłowych, pozwalających zmniejszyć ryzyko wad rozwojowych płodu).

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat stosowany jest w:- leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii. U dorosłych lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Natomiast u dzieci powyżej 10 lat i młodzieży lek może być podawany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną- stanie przedcukrzycowym: nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG) i (lub) nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT), gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwej kontroli glikemii- zespole policystycznych jajników (PCOS).

Działanie

Jest to doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidu. Preparat zmniejsza stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny i dlatego też nie powoduje hipoglikemii. Substancja czynna zawarta w preparacie działa na drodze trzech mechanizmów: zmniejsza wątrobowe wytwarzanie glukozy, hamując glukoneogenezę i glikogenolizę, zwiększa wrażliwość na insulinę komórek w mięśniach, zwiększając obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Metformina pobudza wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu, zwiększa zdolność do transportu przez błonę wszystkich typów transporterów glukozy, wywiera korzystny wpływ na metabolizm lipidów - zmniejsza stężenie frakcji LDL, cholesterolu całkowitego i triglicerydów.W zespole policystycznych jajników zmniejsza nasilenia zmian skórnych (trądzik, hirsutyzm), normalizuje występowanie i regularność cyklów miesięcznych oraz indukuje owulację i zwiększa częstości owulacji.Biodostępność wynosi 50-60%. Stężenie maksymalne we krwi występuje 2,5 h po podaniu. Pokarm zmniejsza i w niewielkim stopniu opóźnia wchłanianie leku. Metformina przenika do erytrocytów. Wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem, ok. 20-30% dawki z kałem.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem