Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Fostimon pr.i rozp.do sp.rozt.do wstrz. 75 j.m./fiol. 1 fiol. (+1amp.rozp.)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 fiolka zawiera 75 j.m. urofolitropiny.

Wskazania

Preparat stosowany jest w przypadku:

- braku owulacji (w tym zespół policystycznych jajników PCOS) u kobiet, u których brak było efektów leczenia cytrynianem klomifenu

- stymulacji wielopęcherzykowej u pacjentek poddawanych wspomaganiu rozrodu, jak np. zapłodnienie in vitro, transfer gamety do jajowodu i transfer zygoty do jajowodu.

Działanie

Jest to hormon folikulotropowy (FSH), który uzyskany jest z ludzkiej menopauzalnej gonadotropiny (HMG). Pobudza rozwój i dojrzewanie pęcherzyków Graafa. Biodostępność po podaniu domięśniowym lub podskórnym  wynosi ok. 70%.

Dawkowanie

Terapia powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu niepłodności. 

Brak owulacji (w tym PCOS)

Celem leczenia jest doprowadzenie do rozwoju pojedynczego, dojrzałego pęcherzyka Graafa, z którego po podaniu hCG zostanie uwolniona komórka jajowa. Terapię ustala się w zależności od indywidualnej reakcji pacjentki, ocenianej na podstawie badania USG i (lub) stężenia estradiolu. U kobiet miesiączkujących leczenie należy rozpocząć się w ciągu 7 pierwszych dni cyklu. Zwykle dawka początkowa wynosi 75-150 j.m. FSH na dobę, w razie konieczności dawkę można zwiększać o 37,5 j.m. (do 75 j.m.) co 7-14 dni, preparat powinien być podawany raz na dobę do momentu aż zostaną osiągnięte warunki przed jajeczkowaniem, zwykle jest to 7-14 dni leczenia. Następnie podawanie preparatu należy przerwać i można indukować owulację przez podanie hCG. Jeśli liczba odpowiadających pęcherzyków jest zbyt duża albo stężenie estradiolu zwiększa się zbyt szybko należy zmniejszyć dawkę dobową preparatu. Pacjentka powinna stosować mechaniczne metody antykoncepcji aż do wystąpienia następnej miesiączki. Leczenie należy ponownie rozpocząć w następnym cyklu od mniejszej dawki. Maksymalna dawka dobowa FSH wynosi zwykle 225 j.m. W przypadku gdy pacjentka nie reaguje odpowiednio po 4 tyg. terapii, należy przerwać leczenie i rozpocząć je ponownie w następnym cyklu od większej dawki początkowej. Po uzyskaniu odpowiedzi na leczenie, po 24-48 h od ostatniego wstrzyknięcia FSH, należy wstrzyknąć jednorazowo 5 000-10 000 j.m. hCG. Pacjentka powinna odbyć stosunek w dniu wstrzyknięcia hCG oraz w dniu następnym.

Stymulacja wielopęcherzykowa u pacjentek poddawanych wspomaganiu rozrodu

Najczęściej podawanie preparatu rozpoczyna się po ok. 2 tyg. od rozpoczęcia podawania hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), oba leki podaje się jednocześnie do czasu uzyskania odpowiednio rozwiniętego pęcherzyka. Zwykle dawka nie jest większa niż 450 j.m. na dobę. Odpowiedni rozwój pęcherzyków następuje zwykle ok. 10. dnia leczenia (od 5. do 20. dnia). Po uzyskaniu optymalnej odpowiedzi na leczenie, po 24-48 h od ostatniego wstrzyknięcia FSH, należy wstrzyknąć jednorazowo 5 000-10 000 j.m. hCG. Owulacja występuje 34-35 h od podania hCG.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku:

- nadwrażliwości na składniki preparatu

- powiększenia jajników lub torbiele jajnika (niezwiązane z zespołem policystycznych jajników)

- krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie

- nowotworu jajników, macicy i piersi

- nowotworu podwzgórza lub przysadki mózgowej

- pacjentek, u których odpowiednia reakcja na leczenie nie może być osiągnięta z powodu: pierwotnej niewydolności jajników, wad rozwojowych narządów płciowych lub guzów macicy uniemożliwiających prawidłowy przebieg ciąży.

Działania niepożądane:

Często: zaparcie, wzdęcia brzucha, ból głowy, zespół hiperstymulacji jajników,

Niezbyt często: zaburzenia nastroju, letarg, duszność, krwawienia z nosa, niestrawność, rumień, świąd, zapalenie pęcherza moczowego, ból piersi, uderzenia gorąca, zmęczenie, wydłużony czas krwawienia, nadczynność tarczycy, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, przerost piersi.

Rzadko: reakcje w miejscu podania (ból, zaczerwienienie i krwiaki), zakrzep tętniczy z zatorami.

Zaobserwowano nieznacznie częstsze występowanie ciąży pozamacicznej, ciąży mnogiej i poronień.

Częstość występowania wad wrodzonych po zastosowaniu technologii wspomagania rozrodu może być nieco większa niż po zapłodnieniu naturalnym.

Nie należy stosować leku w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat stosowany jest w przypadku:- braku owulacji (w tym zespół policystycznych jajników PCOS) u kobiet, u których brak było efektów leczenia cytrynianem klomifenu- stymulacji wielopęcherzykowej u pacjentek poddawanych wspomaganiu rozrodu, jak np. zapłodnienie in vitro, transfer gamety do jajowodu i transfer zygoty do jajowodu.

Działanie

Jest to hormon folikulotropowy (FSH), który uzyskany jest z ludzkiej menopauzalnej gonadotropiny (HMG). Pobudza rozwój i dojrzewanie pęcherzyków Graafa. Biodostępność po podaniu domięśniowym lub podskórnym  wynosi ok. 70%.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem