1 tabletka dojelitowa zawiera 40 mg pantoprazolu. Lek zawiera również maltitol, lecytynę (uzyskaną z oleju sojowego) i sód.
Preparat stosowany jest w:
- eradykacji Helicobacter pylori w skojarzeniu z dwoma antybiotykami i zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy u pacjentów z owrzodzeniem wywołanym przez H.pylori
- umiarkowanej i ciężkiej postaci refluksowego zapalenia przełyku
- długotrwałym leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona i innych zaburzeń związanych z patologicznie zwiększonym wydzielaniem kwasu solnego
- chorobie wrzodowej dwunastnicy
- chorobie wrzodowej żołądka.
Preparat ten to inhibitor pompy protonowej (H+/K+- ATP-azy) w komórkach okładzinowych żołądka. Hamuje wydzielanie kwasu solnego zarówno podstawowe, jak i stymulowane. Substancja czynna zawarta w leku szybko wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w czasie 2 h. Biodostępność wynosi około 77%, a wiązanie się z białkami osocza - 98%. Jest metabolizowany w wątrobie. Głównym szlakiem metabolicznym jest demetylacja przez CYP2C19 a następnie sprzężenie z siarczanem, inne szlaki metaboliczne obejmują utlenienie przez CYP3A4. Metabolity pantoprazolu wydalane są głównie przez nerki (około 80%), a reszta wydalana jest z kałem.
Dorośli i młodzież w wieku ≥12 lat
Objawowa postać choroby refluksowej przełyku: 1 tabl. 20 mg raz na dobę. Objawy ustępują zwykle po 2-8 tyg. stosowania.
Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: dawka podtrzymująca 1 tabl. 20 mg raz na dobę. Jeśli wystąpi nawrót choroby, dawkę można zwiększyć do 1 tabl. 40 mg na dobę. Natomiast po ustąpieniu objawów dawkę można ponownie zmniejszyć do 1 tabl. 20 mg na dobę.
Refluksowe zapalenie przełyku: 1 tabl. 40 mg raz na dobę.
Dorośli
Eradykacja H. pylori w skojarzeniu z dwoma odpowiednimi antybiotykami - w zależności od wzorca oporności w celu eradykacji H. pylori zalecane są następujące schematy leczenia skojarzonego:
1. 1 tabl. 40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny 2 razy na dobę + 500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę
2. 1 tabl. 40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tinidazolu) 2 razy na dobę + 250-500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę
3. 1 tabl. 40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny 2 razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tinidazolu) 2 razy na dobę.
Zespół Zollingera-Ellisona i inne chorobowe stany będące wynikiem nadmiernego wydzielania: początkowo 80 mg na dobę (2 tabl. po 40 mg). Następnie dawkę można zwiększyć lub zmniejszyć wg potrzeb na podstawie pomiarów wydzielania soku żołądkowego. Dawki dobowe >80 mg należy podawać w 2 dawkach podzielonych.
Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: 1 tabl. 40 mg raz na dobę. W poszczególnych przypadkach dawka może zostać podwojona (zwiększona do 80 mg/dobę), zwłaszcza, gdy brak odpowiedzi na inne leczenie. Wrzody dwunastnicy goją się zwykle w ciągu 2-4 tyg.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka: 1 tabl. 40 mg raz na dobę. W poszczególnych przypadkach dawka może zostać podwojona (zwiększona do 80 mg/dobę), zwłaszcza, gdy brak odpowiedzi na inne leczenie. Do wyleczenia wrzodów żołądka niezbędny jest zwykle okres 4-8 tyg.
Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem NLPZ u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, u których konieczne jest długotrwałe leczenie NLPZ: 1 tabl. 20 mg raz na dobę.
Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek.
U chorych z ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować dawki dobowej >20 mg.
Nie powinno się przyjmować pantoprazolu w terapii skojarzonej w celu eradykacji H. pylori u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.
Nie należy podawać leku dzieciom <12 lat.
Tabletki powinno się połykać w całości 1 h przed posiłkiem, popijając wodą. Tabletek nie wolno rozgryzać ani rozgniatać.
Leku nie powinno się podawać w przypadku:
- nadwrażliwości na pantoprazol, podstawione benzoimidazole, na orzeszki ziemne lub soję, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane:
Często: polipy dna żołądka (łagodne).
Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, uczucie pełności i wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, złamanie kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, ból i dyskomfort brzucha, wysypka, wykwity, wypryski, świąd, astenia.
Rzadko: nadwrażliwość, zmiany masy ciała, depresja, zwiększenie stężenia bilirubiny, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ginekomastia, wzrost temperatury ciała, obrzęk obwodowy, agranulocytoza, hiperlipidemia i zwiększenie stężenia lipidów, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, ból stawów, ból mięśni.
Bardzo rzadko: trombocytopenia, dezorientacja, leukopenia, pancytopenia.
Częstość nieznana: hipokaliemia, hiponatremia, hipomagnezemia, hipokalcemia, mikroskopowe zapalenie jelita grubego, skurcze mięśni, omamy, splątanie, parestezje, uszkodzenie komórek wątroby, żółtaczka, niewydolność komórek wątroby, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy, wrażliwość na światło, podostra postać tocznia rumieniowatego skórnego (SCLE), śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół Stevensa-Johnsona.
Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest unikanie stosowania pantoprazolu w okresie ciąży.
Ze względu na zawartość maltitolu, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.
Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w 1 tabletce dojelitowej, to znaczy, że lek uznaje się za "wolny od sodu".
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl