1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).
Preparat wskazany jest u:
Dorosłych i młodzież ≥12 lat:
- w objawowej postaci choroby refluksowej przełyku
- w długotrwałym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku.
Dorosłych:
- w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, wymagających długotrwałego stosowania NLPZ.
Substancja czynna zawarta w leku jest selektywnym inhibitorem pompy protonowej, zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Pantoprazol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po ok. 2-2,5 h. Biodostępność całkowita wynosi ok. 77%. Wiązanie z białkami surowicy wynosi ok. 98%. Pantoprazol jest niemal całkowicie metabolizowany w wątrobie. Głównym szlakiem metabolicznym jest demetylacja przez CYP2C19 z późniejszym sprzęganiem z siarczanem, zaś inne szlaki metaboliczne obejmują utlenienie przez CYP3A4. Lek wydalany jest głównie przez nerki (w ok. 80%) w postaci metabolitów, a pozostała część wydalana jest z kałem.
Dorośli i młodzież w wieku ≥12 lat
Objawowa postać choroby refluksowej przełyku: 20 mg raz na dobę przez 2-4 tyg.. W przypadku gdy brak jest efektów leczenia preparat należy przyjmować przez kolejne 4 tyg.
Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: dawka podtrzymująca wynosi 20 mg na dobę, a w przypadku nawrotu choroby, można ją zwiększyć do 40 mg na dobę (zalecane jest stosowanie tabl. 40 mg).
Dorośli
Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem NLPZ u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, wymagających długotrwałego stosowania NLPZ: 20 mg raz na dobę.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną, podstawione benzoimidazole lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane:
Często: polipy dna żołądka (łagodne).
Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (aminotransferaz, GGT), biegunka, nudności i (lub) wymioty, zaparcia, ból i dyskomfort w nadbrzuszu, wysypka skórna/wyprysk/wykwity skórne, świąd, złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa, osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie, suchość w jamie ustnej.
Rzadko: nadwrażliwość, zmiany masy ciała, depresja, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, zwiększenie stężenia bilirubiny, obrzęk naczynioruchowy, ginekomastia, podwyższenie temperatury ciała, obrzęki obwodowe, agranulocytoza, hiperlipidemie i zwiększone stężenie lipidów, pokrzywka, bóle stawów, bóle mięśni.
Bardzo rzadko: leukopenia, pancytopenia, dezorientacja (i wszystkie agrawacje), małopłytkowość.
Częstość nieznana: hiponatremia, hipomagnezemia, omamy, splątanie (szczególnie u pacjentów predysponowanych, jak również nasilenie tych objawów w przypadku ich wcześniejszego występowania), uszkodzenia komórek wątroby, żółtaczka, niewydolność komórek wątroby, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość na światło, śródmiąższowe zapalenie nerek.
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży oraz karmienia piersią jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl