System w kształcie pierścienia, zawiera 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu.
Jest to preparat antykoncepcyjny, stosowany przez kobiety w wieku rozrodczym.
W systemie znajdują się dwie substancje czynne:
- etonogestrel (syntetyczny progestagen o wysokim powinowactwie do receptorów progesteronowych w narządach docelowych) jest szybko i całkowicie wchłaniany przez błonę śluzową pochwy (biodostępność wynosi prawie 100%). Maksymalne stężenie we krwi (1700 pg/ml) występuje po tygodniu od założenia systemu. Natomiast po 3 tyg. stężenie zmniejsza się do około 1400 pg/ml. Etonogestrel wiąże się albuminami i globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG). Ulega przemianom metabolicznym wspólnym dla związków steroidowych. Etonogestrel i jego metabolity są wydalane z moczem i żółcią.
- etynyloestradiol (syntetycznym estrogen, wykazujący właściwości naturalnego estrogenu) szybko wchłania się przez błonę śluzową pochwy (biodostępność wynosi 56%). Maksymalne stężenie we krwi (35 pg/ml) występuje po 3 dniach od założenia systemu i zmniejsza się po 3 tyg. do około 18 pg/ml. Etynyloestradiol wiąże się w znacznym stopniu, lecz niespecyficznie z albuminami osocza. Jest metabolizowany głównie na drodze hydroksylacji aromatycznej, choć tworzy się również szereg innych pochodnych hydroksylowych i metylowych. Jest wydalany z moczem i żółcią, w postaci metabolitów.
Pacjentka umieszcza system w pochwie samodzielnie na okres 3 tygodni. Po tym czasie system należy usunąć, w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze dnia, o której był założony. Przerwa w stosowaniu systemu wynosi 7 dni - w tym czasie, zazwyczaj po upływie 2-3 dni powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po 7 dniach należy założyć kolejny system.
Rozpoczęcie stosowania systemu
Jeżeli przez ostatni miesiąc pacjentka nie stosowała żadnej hormonalnej metody antykoncepcyjnej, system należy założyć 1. dnia naturalnego cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Można również rozpocząć stosowanie systemu między 2. a 5. dniem cyklu (w tym przypadku przez pierwsze 7 dni zaleca się jednoczesne stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji).
Jeżeli wcześniej pacjentka przyjmowała inny złożony preparat antykoncepcyjny, stosowanie systemu należy rozpocząć najpóźniej w dniu następującym po przerwie w stosowaniu tabletek lub systemu transdermalnego, lub po okresie stosowania tabletek zawierających placebo stosowanego wcześniej złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.
W przypadku poronienia w I trymestrze ciąży można natychmiast rozpocząć stosowanie systemu.
W przypadku porodu lub poronienia w II trymestrze ciąży, stosowanie systemu należy rozpocząć w 4. tyg. po porodzie lub po poronieniu (w razie późniejszego rozpoczęcia stosowania systemu należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcyjne przez pierwsze 7 dni stosowania systemu).
Postępowanie w przypadku wydłużenia przerwy w stosowaniu systemu
Przerwa pomiędzy okresami stosowania systemu nie powinna być dłuższa niż 7 dni. W przeciwnym wypadku działanie antykoncepcyjne może być nieskuteczne. Należy jak najszybciej założyć system (konieczne jest również zastosowanie dodatkowej niehormonalnej metody antykoncepcji przez 7 dni). Jeśli w czasie przerwy w stosowaniu systemu pacjentka odbyła stosunek należy wykluczyć ciążę.
Postępowanie w przypadku wypadnięcia systemu
W przypadku samoistnego wypadnięcia systemu, należy go umyć w zimnej lub letniej wodzie i jak najszybciej założyć ponownie. Jeśli system znajdował się poza pochwą przez czas krótszy niż 3 h, skuteczność antykoncepcyjna została zachowana. Jeśli jednak minęło więcej niż 3 h wówczas skuteczność działania może być zmniejszona, należy wówczas postępować w niżej opisany sposób.
Postępowanie w wypadku przedłużonego stosowania systemu
Jeżeli system znajdował się w pochwie dłużej niż 3 tyg., ale nie dłużej niż 4 tyg., skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. W tej sytuacji należy zrobić 1-tygodniową przerwę w jego stosowaniu, a następnie założyć nowy system. Jeśli system stosowano dłużej niż 4 tyg., skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona, dlatego też przed założeniem nowego systemu należy wykluczyć ciążę.
Postępowanie w przypadku uszkodzenia systemu
W tym przypadku uszkodzony system należy usunąć i jak najszybciej założyć nowy (dodatkowo przez następnych 7 dni należy stosować mechaniczne metody antykoncepcji).
Postępowanie w celu opóźnienia lub zmiany terminu krwawienia
Aby opóźnić wystąpienie krwawienia, można założyć nowy system opuszczając 7-dniową przerwę i stosować przez kolejne 3 tyg. (w tym czasie może występować krwawienie śródcykliczne lub plamienie). Po tygodniowej przerwie w stosowaniu systemu należy powrócić do normalnego stosowania.
Nie należy stosować preparatu w przypadku:
- nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
- rozległego zabiegu chirurgicznego związanego z długotrwałym unieruchomieniem
- wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych
- migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
- zapalenia trzustki, jeżeli przebiegało z ciężką hipertrójglicerydemią
- ciężkiej choroby wątroby
- łagodnego bądź złośliwego nowotworu wątroby
- nowotworów hormonozależnych (np. nowotworów narządów płciowych lub piersi)
- krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
- stosowania leków zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dasabuwir.
Działania niepożądane:
Często: depresja, zmniejszenie popędu płciowego, ból brzucha, nudności, trądzik, świąd żeńskich narządów płciowych, ból w obrębie miednicy, upławy, zwiększenie masy ciała, dyskomfort związany z użytkowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego, wypadnięcie systemu terapeutycznego dopochwowego, zapalenie pochwy, ból głowy, migrena, tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie.
Niezbyt często: zakażenia dróg moczowych, zwiększenie apetytu, nagłe zmiany nastroju, zawroty głowy, niedoczulica, uderzenia gorąca, wzdęcia, biegunka, wymioty, zaparcia, łysienie, wyprysk, świąd, wysypka, ból pleców, skurcze mięśni, ból kończyn, brak miesiączki, dyskomfort w obrębie piersi, powiększenie piersi, guzek w piersi, polip szyjki macicy, nadżerka szyjki macicy, dysplazja włóknistotorbielowata piersi, krwotoczne miesiączki, krwotok maciczny, dyskomfort w obrębie miednicy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, skurcz macicy, ból w pochwie, dyskomfort sromu i pochwy, suchość sromu i pochwy, uczucie zmęczenia, drażliwość, obrzęk, uczucie obecności ciała obcego, zwiększenie ciśnienia krwi, powikłania związane ze środkiem antykoncepcyjnym, uszkodzenie systemu terapeutycznego dopochwowego, zapalenie szyjki macicy, zapalenie pęcherza moczowego, zmienny nastrój, chwiejność nastroju, zaburzenia widzenia, zaburzenia w oddawaniu moczu, parcie na mocz, częstomocz, krwawienie w trakcie stosunku, ból w trakcie stosunku, uczucie pieczenia w pochwie, nieprzyjemny zapach z pochwy, złe samopoczucie.
Rzadko: tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, mlekotok, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.
Częstość nieznana: ostuda, pokrzywka, dolegliwości prącia, obrośniecie systemu terapeutycznego dopochwowego przez tkankę pochwy, uszkodzenie ściany pochwy związane z uszkodzeniem systemu terapeutycznego dopochwowego, reakcje nadwrażliwości.
Lek jest przeciwwskazany w ciąży.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl