1 tabletka zawiera 1 mg glimepirydu. Preparat zawiera również laktozę.
Preparat stosowany jest w:
- leczeniu cukrzycy typu 2, gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.
Substancja czynna zawarta w leku stymuluje wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę oraz zmniejsza wychwyt insuliny przez wątrobę. Biodostępność preparatu jest całkowita. W ciągu ok. 2,5 h po podaniu osiągane jest maksymalne stężenie leku w surowicy krwi. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi >99%. Lek jest wydalany w 58% z moczem oraz w 35% z kałem.
W zależności od wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu ustala się dawkę leku. Początkowo glimepiryd podaje się w dawce 1 mg na dobę. W przypadku braku efektu leczenia dawkę należy stopniowo zwiększać w odstępach 1-2 tyg., do osiągnięcia dawki dobowej 2 mg, 3 mg lub 4 mg. Maksymalna zalecana dawka dobowa 6 mg.
U pacjentów, u których po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej metforminy nie uzyskano zadowalającej skuteczności, można zastosować leczenie skojarzone z glimepirydem.
U chorych, u których po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej glimepirydu nie uzyskano zadowalającej skuteczności, można w razie konieczności, rozpocząć jednoczesne leczenie insuliną.
Wystąpienie u pacjenta hipoglikemii po przyjęciu 1 mg glimepirydu na dobę, oznacza możliwość kontrolowania glikemii wyłącznie za pomocą samej diety.
Zaleca się przyjmowanie leku na krótko przed lub w trakcie śniadania lub (gdy pominięto śniadanie) na krótko przed lub podczas pierwszego głównego posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na glimepiryd, inne pochodne sulfonylomocznika lub sulfonamidu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- cukrzycy typu 1 (insulinozależna)
- śpiączki cukrzycowej
- kwasicy ketonowej
- ciężkich zaburzeń czynności nerek lub wątroby (w takim przypadku konieczna jest zmiana leku na insulinę)
- kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane:
Rzadko: zmiany w obrazie krwi, hipoglikemia.
Bardzo rzadko: łagodne reakcje nadwrażliwości, ucisk lub uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby mogące prowadzić do niewydolności wątroby, hiponatremia, leukoklastyczne zapalenie naczyń, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka.
Częstość nieznana: przemijające zaburzenia widzenia, objawy alergii skórnej, nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowa na pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy lub pokrewne substancje, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
W przypadku nieregularnego spożywania posiłków lub pomijania posiłków leczenie glimepirydem może prowadzić do hipoglikemii.
Preparat zawiera laktozę, dlatego też nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl