Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Gliclada tabl.ozmodyf.uwal. 0,06g 30 tabletek


Brak ocen

Producent
Krka Polska

ul. Równoległa 5 02-235 Warszawa

Pojemność
30 szt.
Postać

Skład

1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 60 mg gliklazydu. Lek zawiera również laktozę.

Wskazania

Tabletki stosowane są w leczeniu:

- cukrzycy insulinoniezależnej (typu 2) u dorosłych, w przypadkach, gdy właściwego stężenia glukozy we krwi nie można uzyskać za pomocą diety, aktywności fizycznej i zmniejszenia masy ciała.

Działanie

Jest to lek przeciwcukrzycowy, z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Preparat ten stosuje się w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Substancja  czynna zawarta w leku zwiększa uwalnianie insuliny przez komórki beta trzustki. Mechanizm działania polega na wiązaniu gliklazydu z białkiem błonowym komórek beta, co powoduje zamknięcie kanału potasowego i depolaryzację błony komórkowej. Depolaryzacja prowadzi do otwarcia kanałów wapniowych  i napływu jonów wapnia do wnętrza komórki. Zwiększenie stężenia wewnątrzkomórkowego wapnia staje się sygnałem do uwalniania insuliny. 

Preparat ten ma również wpływ na naczynia:

- hamuję agregację płytek krwi 

- przyspiesza proces fibrynolizy, poprzez nasilenie przekształceń nieczynnego plazminogenu do aktywnej plazminy.

Po podaniu doustnym lek wchłania się całkowicie. Stężenie leku w osoczu stopniowo się zwiększa w ciągu pierwszych 6 h, a następnie pozostaje na niezmienionym poziomie między 6. a 12. h po podaniu. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 95%. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie, a wydalany z moczem. Jednorazowa dawka dobowa preparatu umożliwia utrzymanie skutecznego stężenia gliklazydu w osoczu przez 24 h.

Dawkowanie

Dawka dobowa dla dorosłych to 30-120 mg, podawana jednorazowo w czasie śniadania. Gdy dojdzie do pominięcia jednej dawki nie należy jej zwiększać w dniu następnym. Dawka powinna być dostosowana w zależności od stężenie glukozy we krwi. Zalecana dawka początkowa to 30 mg na dobę.

Jeśli stężenie glukozy we krwi jest prawidłowo kontrolowane to dawka ta może być stosowana jako leczenie podtrzymujące.

Natomiast gdy stężenie glukozy we krwi nie jest odpowiednio kontrolowane, dawkę można stopniowo zwiększyć do 60, 90 lub 120 mg na dobę (odstęp pomiędzy każdym zwiększeniem dawki powinien wynosić co najmniej 1 miesiąc). Maksymalna, zalecana dawka dobowa to 120 mg.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu 60 mg jest równoważna 2 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu 30 mg. Tabletkę o zmodyfikowanym uwalnianiu 60 mg można podzielić na dwie równe dawki. 

Leczenie skojarzone z innymi preparatami przeciwcukrzycowymi: preparat może być łączony z biguanidami, inhibitorami alfa-glukozydazy lub insuliną. U pacjentów, u których stężenie glukozy we krwi nie jest odpowiednio kontrolowane za pomocą preparatu, można rozpocząć leczenie skojarzone z insuliną, pod ścisłym nadzorem lekarza.

Zamiana innego, doustnego preparatu przeciwcukrzycowego na preparat Glicladapodczas zamiany należy wziąć pod uwagę dawkę oraz T0,5 uprzednio stosowanego leku przeciwcukrzycowego. Dawka początkowa to 30 mg i należy ją tak modyfikować, aby była dostosowana do reakcji stężenia glukozy we krwi danego pacjenta.

Zamiana leczenia gliklazydem w tabletkach 80 mg (postać o natychmiastowym uwalnianiu) na preparat Gliclada1 tabl. gliklazydu o mocy 80 mg jest porównywalna z 1 tabletką preparatu w postaci tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu 30 mg - zmiana może być przeprowadzona pod warunkiem kontrolowania parametrów krwi.

W przypadku pacjentów niedożywionych, z ciężkimi chorobami tętnic (choroba wieńcowa, ciężka niewydolność tętnicy szyjnej, choroba naczyń obwodowych), z zaburzeniami endokrynologicznymi (niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy) zaleca się stosowanie minimalnej dawki początkowej 30 mg.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki leku u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) oraz u osób z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek.

Tabletki należy połykać w całości bez rozgniatanania i żucia. Tabletkę możną podzielić ręcznie wzdłuż linii podziału. Posiłek nie wpływa na szybkość ani na stopień wchłaniania.

Przeciwwskazania

Leku nie należy podawać:

- w przypadku nadwrażliwości na gliklazyd lub którąkolwiek substancję pomocniczą lub inne pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy

- w cukrzycy typu 1

- jednocześnie z mikonazolem

- w stanie przedśpiączkowym i śpiączce cukrzycowej, kwasicy ketonowej (związanej z cukrzycą)

- w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby (w tych przypadkach zaleca się stosowanie insuliny)

- kobietom karmiącym piersią.

Działania niepożądane:

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia (możliwe objawy: zaburzenia widzenia i mowy, zmęczenie, pobudzenie, agresja, zawroty głowy, uczucie bezsilności, drgawki, płytki oddech, zaburzenia czucia, nudności, wymioty, majaczenie, osłabiona koncentracja, zaburzenia świadomości, depresja, splątanie, afazja, drżenie, niedowłady, utrata samokontroli, bradykardia,  spowolnienie reakcji, zaburzenia snu, ból głowy, silny głód, senność i utrata świadomości, co może prowadzić do śpiączki i zgonu). Oprócz tego mogą wystąpić objawy pobudzenia adrenergicznego (nadciśnienie, pocenie się, kołatanie serca, dławica piersiowa i zaburzenia rytmu serca, tachykardia, wilgotność skóry, niepokój).

Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak: bóle brzucha, nudności, biegunka i zaparcia, wymioty, niestrawność.

Rzadziej: wykwity plamkowo-grudkowe, przemijające zaburzenia widzenia, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wysypka, świąd, pokrzywka, zmiany w obrazie hematologicznym krwi (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, granulocytopenia), obrzęk naczynioruchowy, odczyny pęcherzowe, rumień, zapalenie wątroby.

Ze względu na ryzyko hipoglikemii należy zachować ostrożność w czasie prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, zwłaszcza na początku leczenia.

Ze względu na obecność laktozy, preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów z niedoborem laktazy typu Lapp, zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy lub z dziedziczną nietolerancją galaktozy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Postać

Stosowanie

Tabletki stosowane są w leczeniu:- cukrzycy insulinoniezależnej (typu 2) u dorosłych, w przypadkach, gdy właściwego stężenia glukozy we krwi nie można uzyskać za pomocą diety, aktywności fizycznej i zmniejszenia masy ciała.

Działanie

Jest to lek przeciwcukrzycowy, z grupy pochodnych sulfonylomocznika. Preparat ten stosuje się w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Substancja  czynna zawarta w leku zwiększa uwalnianie insuliny przez komórki beta trzustki. Mechanizm działania polega na wiązaniu gliklazydu z białkiem błonowym komórek beta, co powoduje zamknięcie kanału potasowego i depolaryzację błony komórkowej. Depolaryzacja prowadzi do otwarcia kanałów wapniowych  i napływu jonów wapnia do wnętrza komórki. Zwiększenie stężenia wewnątrzkomórkowego wapnia staje się sygnałem do uwalniania insuliny. Preparat ten ma również wpływ na naczynia:- hamuję agregację płytek krwi - przyspiesza proces fibrynolizy, poprzez nasilenie przekształceń nieczynnego plazminogenu do aktywnej plazminy.Po podaniu doustnym lek wchłania się całkowicie. Stężenie leku w osoczu stopniowo się zwiększa w ciągu pierwszych 6 h, a następnie pozostaje na niezmienionym poziomie między 6. a 12. h po podaniu. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 95%. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie, a wydalany z moczem. Jednorazowa dawka dobowa preparatu umożliwia utrzymanie skutecznego stężenia gliklazydu w osoczu przez 24 h.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem