Znaleziono produktów: 6
(6)
Neomycyna preparat miejscowy jest antybiotykiem aminoglikozydowym. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne. Mechanizm jej działania polega na zaburzaniu biosyntezy białka w komórce bakteryjnej. Neomycyna wiąże się z 30S rybosomu, co prowadzi do nieprawidłowego odczytu mRNA w procesie translacji, syntezy nieprawidłowych białek i śmierci komórki bakteryjnej.
Antybiotyk neomycyna stosowana jest w celu wyjaławiania przewodu pokarmowego przed zabiegiem chirurgicznym w obrębie jelit. Z kolei antybiotyk miejscowy neomycyna wykorzystywany jest w ropnych zakażeniach skóry, takich które wywoływane są przez gronkowce. Leczenie neomycyną stosuje się w ropnych powikłaniach alergicznych chorób skóry. Neomycyna na infekcje skórne wykazuje skuteczne działanie. Neomycyny zastosowanie miejscowe jest odpowiednie także na niewielkie rany odmrożeniowe i oparzeniowe. Jakie jeszcze ma neomycyna działanie? Otóż wykorzystywana jest w ostrym zapaleniu spojówek, owrzodzeniu rogówki czy też na zapalenie brzegów powiek. Neomycyna może mieć postać maści na skórę, maści ocznej, ale i tabletek do stosowania doustnego czy aerozolu. Oczywiście maści ocznej nie można stosować na skórę i odwrotnie.
Neomycyna maść jest bezpieczna w leczeniu miejscowym na niewielkie rany. Neomycyny dawkowanie zależne jest od preparatu. Neomycyny nie należy stosować na dużych powierzchniach ze względu na ryzyko wchłaniania do krwi i wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy stosować maść cienką warstwą od dwóch do czterech razy na dobę w przypadku zawartości 5 mg siarczanu neomycyny w 1 g maści. Po nałożeniu maści miejsce można okryć opatrunkiem z gazy, choć lepiej pozostawić je nieosłonięte. Maści nie należy stosować dłużej niż 7 dni.
Nie należy stosować neomycyny na duże powierzchnie skóry, w jej ciężkich uszkodzeniach czy też długotrwale, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, łącznie z utratą słuchu. Maści i preparatów z neomycyną nie powinny stosować osoby z zaburzeniami czynności serca lub nerek, a także pacjenci z uszkodzeniem słuchu. Neomycyny maści Altabactin nie należy stosować na sączące się rany, głębokie czy kłute, a także ciężkie oparzenia czy do oczu. Dotyczy to także innych maści skórnych z neomycyną takich jak Unguentum Neomycyni, Polibiotic czy Tribiotic. Nie należy stosować maści z neomycyną w przypadku nadwrażliwości na ten składnik lub którykolwiek ze składników preparatu. Nie można stosować neomycyny łącznie z innymi lekami ototoksycznymi czy też nefrotoksycznymi. Nie można stosować maści u dzieci poniżej 12 roku życia. Nie mogą ich aplikować na skórę także kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Stosując preparaty z neomycyną w formie maści, należy stosować niewielką warstwę na drobną ranę, oparzenie czy też zadrapanie. Maść trzeba nakładać zawsze na uprzednio oczyszczoną i osuszoną skórę. Najlepiej suszyć skórę jednorazowym ręcznikiem. Po nałożeniu cienkiej warstwy maści można sięgnąć po gazę lub pozostawić skórę nieosłoniętą. Aplikację można powtarzać zwykle do 3 razy dziennie, choć oczywiście zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki dołączoną do opakowania maści.
W przypadku stosowania maści z neomycyną powinno się zauważyć rezultaty już po kilku dniach. Nie należy stosować maści z tym antybiotykiem zbyt długo, gdyż może mieć on działanie nefrotoksyczne i ototoksyczne. Wśród działań niepożądanych można wymienić zaburzenia układu immunologicznego, swędzenie, wysypkę, zaczerwienienie czy obrzęk w miejscu aplikacji. Należy unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do namnażania szczepów bakterii odpornych na neomycynę, a także alergii na neomycynę. Nie należy stosować miejscowo dwóch lub więcej leków, gdyż może to wpływać na stężenie substancji czynnych i wystąpienie działań niepożądanych.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl