Dostawa za 0 zł na zestawy chusteczek Panaceris Baby.  SPRAWDŹ ➡️

Filtry
Producenci, grupy i marki
Najczęściej wyszukiwane
Kapsułki Swanson Tauryna
Tauryna

Znaleziono produktów: 2

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Tauryna

(2)

-

Tauryna to aminokwas, występującym w organizmie człowieka. Jego źródło znajduje się w licznych produktach spożywczych, jest też jednym ze składników popularnych napojów izotonicznych. W naszej ofercie dostępne są produkty pozwalające na suplementację tauryny. Dlaczego i kiedy warto po nie sięgnąć oraz w jaki sposób tauryna działa na mózg i organizm człowieka?

Jak działa tauryna na mózg?

Tauryna ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jej odpowiednie stężenie wspiera walkę z otyłością, cukrzycą, poprawia pracę wątroby, ale dobrze wpływa również na mózg i układ nerwowy.

Białko to jest ważne dla prawidłowego rozwoju mózgu, nie tylko we wczesnym dzieciństwie, ale i w okresie prenatalnym. Tauryna odpowiada m.in. za dojrzewanie neuronów, tworzenia połączeń między nimi. W późniejszym okresie wpływa korzystnie na neurony, chroniąc je przed uszkodzeniami. Przypuszcza się, że białko może korzystnie wpływać na tworzenie się nowych komórek w mózgu, odpowiadających za pamięć i uczenie.

Wraz z wiekiem naturalna synteza tauryny obniża się, a organizm nie jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania, dlatego tak ważna jest właściwa suplementacja. Dzięki niej mózg może jeszcze dłużej zachować wysoką sprawność. Dzisiaj wiadomo, że działanie tauryny obserwuje się zarówno w kontekście ośrodku serotoninergicznego, jak i GABA-ergicznego. W przypadku tego pierwszego tauryna odpowiada za hamowanie działania neurotransmitera, dzięki czemu aktywność psychoruchowa zostaje wydłużona. Z kolei wpływ tauryny na układ GABA-ergiczny pozwala zredukować poziom lęku. Tauryna spowalnia neuroprzekaźniki, sprzyjając relaksacji, obniża poziom stresu, może też poprawić jakość snu.

Wyjątkowe właściwości tauryny sprawiają, że pomaga ona zwiększyć energię umysłową, tym samym wpływając korzystnie na koncentrację i czujność.

Czy tauryna pobudza?

Czy tauryna pobudza? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Mimo że tauryna jest jednym ze składników napojów energetycznych, to substancja nie działa pobudzająco. Wręcz przeciwnie, działa ona jak swego rodzaju hamulec na układ nerwowy, pomaga zrelaksować się, osiągnąć poziom stabilizacji układu nerwowego. Substancja nie działa pobudzająco, jednak wpływa korzystnie na poprawę metabolizmu energii w komórkach, w efekcie czego jest ona zdecydowanie lepiej spożytkowana przez organizm. Dodatkowo, działając na układ GABA, substancja pomaga w regulacji neuroprzekaźników, dzięki czemu realnie poprawia wydajność umysłową oraz koncentrację.

W przeciwieństwie do typowych substancji pobudzających tauryna hamuje aktywność neuronów, poprawia koncentrację i skupienie, ale nie powoduje wzrostu stresu i lęku, które to emocje są charakterystyczne dla klasycznych substancji pobudzających, jak np. kofeina. Więcej na temat działania kofeiny przeczytać można w artykule o wpływie energetyków na zdrowie.

Tauryna — dawkowanie, które jest najbardziej efektywne dla organizmu

Dostępne w sprzedaży preparaty tauryny należy dawkować zgodnie z informacjami, jakie znajdują się w ulotce preparatu. Zazwyczaj zaleca się, aby dawkowanie tauryny mieściło się w przedziale od 0,5 do 2 g na dobę. Dobierając właściwy poziom, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najczęściej wymienia się cel przyjmowania suplementu, indywidualne potrzeby organizmu, a także ogólny stan zdrowia danej osoby.

Wśród najczęstszych przyczyn przyjmowania tauryny wymienić należy:

  • wsparcie organizmu przez sportowców, ponieważ tauryna pomaga poprawić wydolność fizyczną;
  • wsparcie funkcji poznawczych i zdrowia mózgu;
  • wsparcie organizmu w terapii niektórych chorób, w tym np. cukrzycy, padaczki, problemów z sercem — wówczas dawka dobierana jest indywidualnie do stanu osoby, a lekarz może podjąć decyzję o jej zwiększeniu nawet do 2-6 mg dziennie.

Czy tauryna jest szkodliwa? Substancja nie jest dla organizmu szkodliwa. Jej nadmiar jest metabolizowany oraz usuwany przez nerki. W przypadku suplementacji tauryny najczęściej rozpoczyna się jej przyjmowanie od mniejszych dawek. Zwiększanie powinno odbywać się stopniowo, ponieważ umożliwia to obserwowanie organizmu.

W czym naturalnie występuje tauryna?

Aminokwas, jakim jest tauryna, do organizmu dostarczać można również w diecie. Głównym źródłem jest mięso i ryby, natomiast w produktach roślinnych występuje w niewielkiej ilości. Najwięcej jest jej w wołowinie, wieprzowinie, mięsie z kurczaka oraz rybach, a także w owocach morza, nieco mniej w produktach mlecznych i jajach.

Czy taurynę można brać codziennie?

W ulotkach, w części tauryna dawkowanie zaleca się codzienną suplementację aminokwasu. Substancja jest dla organizmu korzystna, a jej nadmiar jest usuwany. Przyjmując preparaty z tauryną zgodnie z zalecaną dawką, minimalizuje się ryzyko przedawkowania.

Tauryna suplement uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas. Mimo że jest obecna w wielu produktach spożywczych, to nie zawsze jej ilość jest odpowiednia. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie przyjmować odpowiednią dawkę, zarówno samej tauryny lub preparatów wielowitaminowych zawierających taurynę, jak np. AndroVit Plus witaminy i składniki mineralne + tauryna.

Produkty z tauryną polecane przez Wapteka.pl

W sprzedaży dostępne są różne warianty preparatów tauryny lub zawierających wspomniany aminokwas. Różnią się między sobą dawką, postacią, czy ilością kapsułek dostępnych w opakowaniu. Dużą popularnością cieszą się większe opakowania, w tym np. Now Foods Taurine 500 mg 100 kapsułek, lub Swanson tauryna 500 mg 100 kapsułek, a także Ostrovit tauryna smak naturalny 300 g, czy Allnutrition Taurine Body Support tauryna smak naturalny. Dzięki temu każdy może dobrać preparat dostosowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem