Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Preparaty z żelazem na anemię, niedokrwistość w tabletkach i płynie

Znaleziono produktów: 24

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Preparaty z żelazem na anemię, niedokrwistość w tabletkach i płynie

(24)

-

Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie?

Możliwość szybkiego uzupełnienia żelaza w organizmie zależy od kilku czynników, takich jak:

  • poziom niedoboru,
  • indywidualne potrzeby organizmu i ewentualne schorzenia dodatkowe,
  • forma (żelazo w tabletkachżelazo w saszetkach lub w płynie) i dawka żelaza w suplemencie.

Przy dużych niedoborach i ich nasilonych objawach lekarz może przepisać lek z żelazem na receptę. Gdy poziom żelaza spada nieznacznie poniżej normy, specjalista może zalecić stosowanie preparatu o niższym stężeniu.

Chcąc szybko uzupełnić żelazo w organizmie, najlepiej suplementację połączyć z jadłospisem uwzględniającym produkty bogate w żelazo, takie jak:

  • podroby,
  • mięso,
  • żółtka jaj,
  • ryby,
  • szpinak,
  • natka pietruszki.

Warto zwrócić uwagę, że żelazo lepiej przyswaja się w obecności witaminy C. Lekarz może więc zalecić łączne suplementowanie tych dwóch składników. Produkty bogate w witaminę C dobrze jest też włączyć do codziennych posiłków. Witaminę C zawierają owoce (w tym cytrusowe) i warzywa (na przykład papryka).

Dla osób, które chcą szybko uzupełnić żelazo, istotne jest także regularne monitorowanie poziomu tego pierwiastka we krwi oraz konsultacja z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki i formy suplementu.

Dobre żelazo, czyli na co zwrócić uwagę szukając preparatu dla siebie?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na formę chemiczną żelaza w preparacie. Jest to ważne, gdyż różne związki żelaza mają różną biodostępność, czyli zdolność do wchłaniania się przez organizm.

Kolejnym aspektem jest wybór preparatu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek, dostępne są inne formy żelaza, np. żelazo w saszetkach czy płynach, które można łatwiej przyjąć. Dla osób ze współwystępującymi innymi niedoborami ważne jest także, aby preparaty zawierały dodatkowe składniki takie jak, jak witamina C, kwas foliowy czy witaminy z grupy B (gdyż anemia może wystąpić również na tle niedoboru tych składników). Najlepiej wykonać kompleksowe badania zlecone przez lekarza, które pomogą określić, których witamin i pierwiastków jest w organizmie zbyt mało.

Warto wiedzieć, że istnieją również suplementy diety z żelazem dla osób o specjalnych potrzebach, w tym dla wegan, a także formy żelaza łagodniejsze dla układu pokarmowego.



W jakiej postaci żelazo przyswaja się najlepiej?

Żelazo występuje w różnych postaciach, które mogą mieć różny wpływ na jego przyswajanie przez organizm. Żelazo hemowe, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, jest najlepiej przyswajalne, natomiast żelazo niehemowe, pochodzące głównie z roślin, wymaga wsparcia w postaci witaminy C lub innych substancji, które zwiększają jego biodostępność.

W suplementach diety żelazo występuje w formie między innymi:

  • siarczanu,
  • fumaranu,
  • glukonianu,
  • jako chelaty aminokwasowe.

Wybór odpowiedniej formy zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji, jednak warto zwrócić uwagę na preparaty o przedłużonym uwalnianiu. Zapewniają one stopniowe dostarczanie żelaza do organizmu, minimalizując ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Żelazo a anemia — jak może pomóc?

Tabletki na anemię, dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty, mogą skutecznie pomóc w leczeniu tego schorzenia. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a jego niedobór prowadzi do zmniejszenia ilości hemoglobiny. To z kolei ogranicza zdolność krwi do transportu tlenu.

Stosowanie preparatów z żelazem w przypadku jego niedoboru może przywrócić równowagę, poprawiając samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. W leczeniu anemii bardzo ważne jest również utrzymanie regularnych badań kontrolnych, aby monitorować poziom żelaza i skuteczność terapii. W przypadku zaawansowanej anemii lekarz może zalecić leki na anemię o wyższych stężeniach żelaza lub w formie dożylnej.


Żelazo to ważny dla zdrowia pierwiastek, który warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka. Znany jest przede wszystkim ze swojego udziału w produkcji hemoglobiny. Gdy więc pojawia się anemia z niedoboru żelaza, a wraz z nią osłabienie i zaburzenia koncentracji, konieczne jest uzupełnienie tego pierwiastka. Szeroki wybór suplementów z żelazem pozwala dobrać preparat dokładnie do potrzeb organizmu.

Preparaty z żelazem polecane przez Wapteka.pl

W Wapteka dostępnych jest wiele różnych preparatów z żelazem bez recepty, w tym:

    • Floradix - suplement diety w formie płynu o przyjemnym smaku (ze względu na dodatek ekstraktów z czarnej porzeczki, winogron, wiśni, jeżyn, pomarańczy i gruszek), przeznaczony zwłaszcza dla kobiet, zwłaszcza w stanach przemęczenia i osłabienia organizmu, ciąży, laktacji i w trakcie odchudzania; może być stosowany powyżej 3 roku życia; zawiera dawkę żelaza stanowiącą 107% Referencyjnej Wartości Spożycia (15 mg w 20 ml); oprócz żelaza zawiera dodatek witaminy C, B1, B2, B6, B12 i wyciągi ziołowe,

  • SOLGAR Żelazo (gentle Iron) - preparat w tabletkach o dawce 20 mg dwuglicynianu żelaza; jest łagodny dla przewodu pokarmowego, a w swoim składzie nie zawiera glutenu, soi, składników mlecznych, cukru, soli, konserwantów ani barwników; jest odpowiedni dla wegan,

Starpharma Żelazo Strong - 30 kapsułek o dawce żelaza 10 mg.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem