1 tabletka zawiera 2,5 mg chlorowodorku midodryny.
Preparat stosowany jest w:
- leczeniu ciężkiego niedociśnienia ortostatycznego spowodowanego zaburzeniami czynności autonomicznego układu nerwowego (wówczas, gdy nie ma możliwości leczenia przyczynowego).
Midodryna jest pro-lekiem, który po podaniu doustnym, przekształcany jest na drodze hydrolizy enzymatycznej do czynnego metabolitu - deglimidodryny, która pobudza wybiórczo obwodowe receptory α1-adrenergiczne. Nie działa natomiast na receptory β-adrenergiczne mięśnia sercowego. Po podaniu midodryny dochodzi do zwiększenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, jak również do odruchowej bradykardii. Deglimidodryna zmniejsza nieznacznie pojemność minutową serca i przepływ krwi przez nerki. Midodryna, działając na pęcherz moczowy zwiększa napięcie mięśniowe zwieracza pęcherza i tym samym opóźnia opróżnienie pęcherza. Po podaniu doustnym midodryna wchłania się szybko i niemal całkowicie. Maksymalne stężenie osiąga w ciągu 30 min. Natomiast maksymalne stężenie deglimidodryny występuje w ciągu ok. 1 h. Midodryna i jej metabolity są niemal całkowicie wydalane z moczem w ciągu 24 h, ok. 40-60% w postaci aktywnego, głównego metabolitu, 2-5% w postaci niezmetabolizowanej midodryny, reszta jako farmakologiczne nieaktywne metabolity.
Dorośli i młodzież (powyżej 12 lat): początkowo 1/2 tabl. 1-2 razy na dobę. W przypadku braku efektów leczenia dawkę można zwiększyć do 1 tabl. 2-3 razy na dobę.
U chorych z niedociśnieniem w trakcie terapii preparatami psychotropowymi: 1 tabl. 2 razy na dobę. Przy braku dostatecznego działania dawkę można zwiększyć do 2 tabl. 2-3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 30 mg.
Preparat należy przyjmować w ciągu dnia, kiedy pacjent znajduje się w pozycji stojącej i wykonuje codzienne zajęcia. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami powinna wynosić 3-4 h (pierwszą dawkę należy przyjąć krótko po porannym wstaniu, następną w porze obiadowej i ewentualnie trzecią późnym popołudniem).
Nie należy podawać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- ciężkich organicznych schorzeń serca i układu krwionośnego, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca
- ciężkich chorób naczyniowych (np. niedrożność i skurcz naczyń mózgowych)
- ostrego zapalenia nerek, ciężkiej niewydolności nerek, przerostu gruczołu krokowego z zaleganiem moczu, zatrzymania moczu
- cukrzycowej retinopatii proliferacyjnej
- guza chromochłonnego nadnerczy (phaeochromocytoma)
- nadczynności tarczycy
- jaskry z wąskim kątem przesączania
- kobiet w ciąży i kamiących piersią.
Działania niepożądane:
Bardzo często: bolesne oddawanie moczu, jeżenie się włosów (gęsia skórka).
Często: świąd, dreszcze, wysypka, nudności, zgaga, zatrzymanie moczu, parestezje, nadciśnienie tętnicze w pozycji leżącej, uderzenia gorąca, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
Niezbyt często: odruchowa bradykardia, nagłe parcie na mocz, ból głowy, niepokój, pobudliwość, rozdrażnienie, zaburzenia snu, bezsenność, kołatanie serca.
Rzadko: zaburzenia rytmu pochodzenia komorowego, tachykardia, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Częstość nieznana: ból brzucha, wymioty, biegunka, lęk, stan splątania.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl