1 ml roztworu do wstrzyknięć zawiera 5 mg haloperydolu.
Roztwór podawany jest:
- w celu szybkiej kontroli objawów ciężkiego, ostrego pobudzenia psychoruchowego w przebiegu zaburzeń psychotycznych lub w epizodach manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej, gdy nie można zastosować leczenia doustnego
- doraźnie w leczeniu majaczenia, po niepowodzeniu leczenia niefarmakologicznego
- w leczeniu pląsawicy o nasileniu łagodnym i umiarkowanym w chorobie Huntingtona, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane, a leczenia doustnego nie można zastosować
- w zapobieganiu wymiotom i nudnościom pooperacyjnym, jako jedyny lek lub w skojarzeniu, u pacjentów z umiarkowanym lub wysokim ich ryzykiem, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane
- leczeniu (skojarzonym) nudności i wymiotów pooperacyjnych, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane.
Lek wykazuje silne działanie przeciwpsychotyczne oraz uspokajające. Zmniejsza niepokój, skłonność do omamów i urojeń, agresję, pobudzenie psychoruchowe. Haloperydol jest silnym antagonistą ośrodkowych i obwodowych receptorów dopaminergicznych. Wykazuje właściwości antycholinergiczne, wiąże się z receptorami opioidowymi. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po 3-6 h od podania. W około 92% wiąże się z białkami osocza. Haloperydol przenika przez barierę krew-mózg. Preparat wydalany jest w około 40% z moczem i 15% z kałem.
Szybka kontrola objawów ciężkiego, ostrego pobudzenia psychoruchowego w przebiegu zaburzeń psychotycznych lub w epizodach manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej, gdy nie można zastosować leczenia doustnego: 5 mg. Dawkę można powtarzać co godzinę, aż do osiągnięcia odpowiednich efektów leczenia. Dawka maksymalna wynosi 20 mg/dobę. Roztwór do wstrzykiwań powinno się odstawić tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeżeli natomiast konieczne jest dalsze leczenie, należy rozpocząć stosowanie haloperydolu w postaci doustnej.
Doraźne leczenie majaczenia, po niepowodzeniu leczenia niefarmakologicznego: 1-10 mg. Leczenie należy rozpoczynać od najniższej możliwej dawki. Dawka maksymalna to 10 mg/dobę.
Leczenie pląsawicy o nasileniu łagodnym i umiarkowanym w chorobie Huntingtona, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane, a leczenia doustnego nie można zastosować: 2-5 mg. Dawkę można powtarzać co godzinę, aż do osiągnięcia odpowiednich efektów leczenia lub do osiągnięcia dawki maksymalnej wynoszącej 10 mg/dobę.
Zapobieganie wymiotom i nudnościom pooperacyjnym, jako jedyny lek lub w skojarzeniu, u pacjentów z umiarkowanym lub wysokim ich ryzykiem, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane: 1-2 mg, w momencie wprowadzenia do znieczulenia lub na 30 min. przed wybudzeniem.
Skojarzone leczenie nudności i wymiotów pooperacyjnych, gdy inne leki nie są skuteczne lub nie są tolerowane: 1-2 mg.
Dawka dla pacjentów w podeszłym wieku to połowa najmniejszej zalecanej dawki dla dorosłych (,dawka maksymalna dla tej grupy osób to 5 mg/dobę).
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania leku u chorych z zaburzeniami czynności nerek.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek mogą wymagać zastosowania mniejszej dawki początkowej, a kolejne dawki należy dostosować w zależności od skuteczności leczenia.
W przypadku osób z ciężkimi zaburzeniami wątroby, zaleca się stosowanie dawki początkowej zmniejszonej o połowę, a następnie łagodniejsze zwiększanie dawki w dłuższych odstępach czasu, niż u chorych z prawidłową czynnością wątroby.
Leku nie powinno się podawać w przypadku:
- nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- niewyrównanej niewydolności serca
- zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego
- stanu śpiączki
- postępującego porażenia nadjądrowego
- komorowego zaburzenia rytmu lub torsade de pointes w wywiadzie
- choroby Parkinsona
- niedawno przebytego ostrego zawału mięśnia sercowego
- stwierdzonego wydłużenia odstępu QTc lub wrodzonego zespołu wydłużonego QT
- stosowania innych leków wydłużających odstęp QT
- otępienia z ciałami Lewy'ego
- niewyrównanej hipokaliemii.
Działania niepożądane:
Bardzo często: objawy zespołu pozapiramidowego, bezsenność, hiperkinezja, ból głowy, pobudzenie.
Często: wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie mięśni, niedociśnienie tętnicze, zaparcia, nadmierne wydzielanie śliny, zaburzenia psychotyczne, senność, depresja, bradykinezja, hipokinezja, zatrzymanie moczu, zwiększenie masy ciała, dyskinezy późne, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia widzenia, zaburzenia erekcji, akatyzja, dyskinezy, dystonia, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby, wymioty, nudności, wysypka, zawroty głowy.
Niezbyt często: parkinsonizm, sedacja, niewyraźne widzenie, częstoskurcz, duszności, nadwrażliwość na światło, kręcz szyi, brak miesiączki, mlekotok, wysoka gorączka, leukopenia, mimowolne skurcze mięśni, zapalenie wątroby, żółtaczka, ból piersi, tkliwość piersi, pokrzywka, świąd, zesztywnienie mięśniowo-szkieletowe, utrata libido, obniżone libido, sztywność mięśni, skurcze mięśni, stan splątania, niepokój, drgawki, bóle menstruacyjne, zaburzenia chodu, nadmierne pocenie się, nadwrażliwość.
Rzadko: szczękościsk, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia funkcji motorycznej, obfite miesiączkowanie, oczopląs, zaburzenia seksualne, wydłużenie odstępu QT w EKG, drżenie pęczkowe mięśni, skurcz oskrzeli, złośliwy zespół neuroleptyczny, hiperprolaktynemia.
Częstość nieznana: hipoglikemia, bezruch, skokowa sztywność mięśni, twarz maskowata, częstoskurcz komorowy, cholestaza, rabdomioliza, priapizm, ginekomastia, hipotermia, pancytopenia, skurcze dodatkowe, ostra niewydolność wątroby, zespół odstawienia u noworodka, agranulocytoza, zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego, trombocytopenia, reakcja anafilaktyczna, nagły zgon, obrzęk twarzy, migotanie komór torsade de pointes, złuszczające zapalenie skóry, neutropenia, obrzęk naczynioruchowy, leukocytoklastyczne zapalenie naczyń, obrzęk krtani, skurcz krtani.
Lek wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Zaleca się unikanie stosowania preparatu przez kobiety w ciąży.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl