Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Harmonet tabl.powl. 0,02mg+0,075mg 21 tabl.


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 tabletka drażowana zawiera 20 µg etynyloestradiolu i 75 µg gestodenu. Preparat zawiera również laktozę i sacharozę.

Wskazania

Jest to preparat antykoncepcyjny.

Działanie

Preparat powoduje zahamowanie owulacji oraz zmiany składu śluzu szyjkowego. Lek zawiera dwie substancje czynne:

- gestoden, który jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność wynosi ok. 99%. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest po ok. 1 h od podania. Gestoden wiąże się w 50-70% z globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG) i w mniejszym stopniu z albuminami osocza. Jedynie 1-2% całkowitego stężenia gestodenu we krwi stanowi wolna postać hormonu. Metabolity gestodenu wydalane są w większej ilości z moczem niż z kałem. 

- etynyloestradiol, który poprzez zwiększenie stężenia SHBG powoduje zwiększenie frakcji związanej z SHBG i zmniejszenie frakcji związanej z albuminami. Jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność wynosi ok. 40-60%. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest w ciągu 1-2 h. Silnie wiąże się z albuminami osocza (ok. 98%) i indukuje zwiększenie stężenia SHBG we krwi. Metabolity etynyloestradiol wydalane są w większej ilości z kałem niż z moczem.

Dawkowanie

Tabletki należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze, przez 21 kolejnych dni. Krwawienie z odstawienia pojawia się zwykle po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej aktywnej tabletki.

Brak antykoncepcji hormonalnej w poprzednim miesiącu: przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w 1. dniu cyklu. Możliwe jest również rozpoczęcie przyjmowania tabletek w 2-7 dniu cyklu (w tym przypadku należy przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowe niehormonalne metody zapobiegania ciąży). 

Zmiana z innego złożonego doustnego preparatu antykoncepcyjnego: przyjmowanie preparatu należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki z dotychczasowego opakowania CHC, ale nie później niż następnego dnia po zwykle stosowanej przerwie lub po okresie stosowania nieaktywnych tabletek dotychczasowego CHC. 

Zmiana z preparatu zawierającego tylko progestagen (tabletki zawierające tylko progestagen. implant podskórny, wkładka domaciczna, iniekcja.): przyjmowanie tabletek zawierających tylko progestagen można przerwać w dowolnym dniu, zażywanie preparatu należy rozpocząć następnego dnia. Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć tego samego dnia, w którym usunięto implant zawierający tylko progestagen lub wkładkę domaciczną zawierającą tylko progestagen. Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w dniu planowanej kolejnej iniekcji zawierającej tylko progestagen (we wszystkich tych przypadkach wskazane jest stosowanie dodatkowych niehormonalnych metod zapobiegania ciąży przez pierwsze 7 dni przyjmowania preparatu).

Po poronieniu w I trymestrze ciąży: przyjmowanie preparatu można rozpocząć natychmiast (dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne nie jest potrzebne).

Po porodzie: stosowanie preparatu można rozpocząć nie wcześniej niż 28 dni po porodzie u kobiet niekarmiących piersią lub po poronieniu w II trymestrze ciąży (zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych w czasie pierwszych 7 dni przyjmowania preparatu).

Postępowanie w przypadku pominięcia tabletek

Lek może być mniej skuteczny w momencie, gdy nastąpi pominięcia aktywnych tabletek. Jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest mniejsze niż 12 h, to należy przyjąć ją możliwie jak najszybciej (kolejne tabletki powinno się przyjmować o zwykłej porze). Jeżeli jednak opóźnienie jest większe niż 12 h lub pominięto 2 lub więcej aktywnych tabletek, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Ostatnią pominiętą tabletkę należy przyjąć możliwie jak najszybciej, co może oznaczać przyjęcie 2 tabletek tego samego dnia. Kolejne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze (dodatkowo przez kolejnych 7 dni należy stosować niehormonalne metody zapobiegania ciąży). Jeżeli ostatnią aktywną tabletkę przyjęto przed zakończeniem 7-dniowego okresu, w którym należy stosować niehormonalne metody zapobiegania ciąży, to kolejne opakowanie należy rozpocząć natychmiast, bez stosowanej zwykle 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Zapobiegnie to wydłużeniu przerwy w przyjmowaniu tabletek, a zarazem zmniejszy ryzyko wystąpienia owulacji.

Postępowanie w przypadku wystąpienia wymiotów i (lub) biegunki

W przypadku, gdy w ciągu 4 h od przyjęcia tabletki wystąpiły wymioty lub biegunka, wówczas tabletka mogła nie zostać całkowicie wchłonięta (należy przyjąć tabletki z zapasowego opakowania).

Postępowanie w celu opóźnienia krwawienia

Aby opóźnić wystąpienie krwawienia należy pominąć przerwę i zacząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania. Regularne przyjmowanie preparatu należy wznowić po zwykłej 7-dniowej przerwie w przyjmowaniu tabletek.

Przeciwwskazania

Nie należy zażywać leku w przypadku:

- nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu

- występowania lub ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)

- rozległego zabiegu operacyjnego związanego z długotrwałym unieruchomieniem

- chorób naczyń mózgowych - czynny udar, przebyty udar lub objawy prodromalne w wywiadzie

- migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie

- zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub występowania jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak: cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia

- wady zastawkowej serca 

- zaburzenia rytmu serca 

- nowotworu złośliwego piersi albo innego nowotworu zależnego od estrogenów

- gruczolaków lub nowotworów złośliwych wątroby lub czynnych zaburzeń czynności wątroby

- krwawienia z pochwy o nieustalonej etiologii

- zapalenia trzustki

- kobiet w ciąży

- jednoczesnego stosowania z preparatami zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir.

Działania niepożądane:

Istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic i żył, ryzyko raka śródnabłonkowego szyjki macicy lub raka szyjki macicy, z częstszym diagnozowaniem raka piersi, ryzyko wystąpienia łagodnych nowotworów wątroby.

Bardzo często: ból głowy (w tym migrenowy), krwawienia śródcykliczne i (lub) plamienie.

Często: zmiana masy ciała, zmiany nastroju, nerwowość, zawroty głowy, ból brzucha, trądzik, ból piersi, tkliwość piersi, powiększenie piersi, wydzielina z piersi, zmiana nasilenia krwawienia miesiączkowego, zmiana obrazu nadżerki, brak miesiączki, retencja płynów i (lub) obrzęk, zapalenie pochwy, w tym zakażenie drożdżakowe, zmiany libido, nudności, wymioty, bolesne miesiączki, zmiana wydzieliny z pochwy.

Niezbyt często: zmiana apetytu, zwiększenie ciśnienia tętniczego, wzdęcia, wysypka, mogąca się utrzymywać ostuda, hirsutyzm, łysienie, zmiany stężenia lipidów w osoczu, skurcze żołądka.

Rzadko: zmniejszenie stężenia folianów we krwi (co może mieć znaczenie, jeżeli kobieta zajdzie w ciążę w krótkim czasie po odstawieniu CHC), nietolerancja glukozy, nietolerancja szkieł kontaktowych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, żółtaczka cholestatyczna, rumień guzowaty, reakcje anafilaktyczne i (lub) rzekomoanafilaktyczne, w tym bardzo rzadkie przypadki pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego i ciężkie reakcje z objawami ze strony układu oddechowego i krążenia.

Bardzo rzadko: nasilenie tocznia rumieniowatego układowego, nasilenie pląsawicy, zapalenie nerwu wzrokowego, powiększenie żylaków, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, choroby pęcherzyka żółciowego, rumień wielopostaciowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pierwotny rak wątrobowokomórkowy, nasilenie porfirii, zakrzepica siatkówki, zapalenie trzustki.

Częstość nieznana: uszkodzenie komórek wątroby, zapalna choroba jelita (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy).

Preparat zawiera laktozę i sacharozę, dlatego też nie powinien być stosowany przez pacjentki z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, nietolerancją fruktozy, brakiem laktazy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Jest to preparat antykoncepcyjny.

Działanie

Preparat powoduje zahamowanie owulacji oraz zmiany składu śluzu szyjkowego. Lek zawiera dwie substancje czynne:- gestoden, który jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność wynosi ok. 99%. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest po ok. 1 h od podania. Gestoden wiąże się w 50-70% z globuliną wiążącą hormony płciowe (SHBG) i w mniejszym stopniu z albuminami osocza. Jedynie 1-2% całkowitego stężenia gestodenu we krwi stanowi wolna postać hormonu. Metabolity gestodenu wydalane są w większej ilości z moczem niż z kałem. - etynyloestradiol, który poprzez zwiększenie stężenia SHBG powoduje zwiększenie frakcji związanej z SHBG i zmniejszenie frakcji związanej z albuminami. Jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność wynosi ok. 40-60%. Maksymalne stężenie we krwi osiągane jest w ciągu 1-2 h. Silnie wiąże się z albuminami osocza (ok. 98%) i indukuje zwiększenie stężenia SHBG we krwi. Metabolity etynyloestradiol wydalane są w większej ilości z kałem niż z moczem.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem