Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Helicid 20 kaps.dojel.twarde 0,02 g 90 kaps. (butelka)


Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji

Skład

1 kapsułka zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera także laktozę i sacharozę.

Wskazania

Preparat wskazany jest:

U dorosłych:

- w długoterminowym leczeniu podtrzymującym pacjentów po wygojeniu refluksowego zapalenia przełyku

- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń żołądka

- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem NLPZ

- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń dwunastnicy

- w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku

- w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona

- w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami

- w leczeniu objawowej choroby refluksowej przełyku

Dzieci w wieku >1 roku oraz o mc. ≥10 kg

- w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku

- w leczeniu zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej w chorobie refluksowej przełyku

Dzieci i młodzież w wieku >4 lat

- w skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy wywołanego przez H. pylori.

Działanie

Jest to inhibitor pompy protonowej. Substancja czynna zawarta w leku jest mieszaniną dwóch enancjomerów, zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Osiąga duże stężenie w kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych komórek okładzinowych błony śluzowej żołądka, gdzie przekształcany jest do postaci czynnej i powoduje hamowanie aktywności pompy protonowej - H+/K+- ATP-azy. Doustne podawanie omeprazolu raz na dobę zapewnia szybkie i skuteczne hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku przez całą dobę (maksymalne działanie osiągane jest po 4 dniach podawania leku). Wchłanianie omeprazolu jest szybkie, a maksymalne stężenie występuje po ok. 1-2 h od podania. Biodostępność po podaniu jednorazowym wynosi ok. 40%, a po wielokrotnym ok. 60%. Wiąże się z białkami osocza w ok. 97%. Prawie 80% podanej doustnie dawki wydalane jest w postaci metabolitów z moczem, pozostała część z kałem, głównie z żółcią.

Dawkowanie

Dorośli

Długotrwałe leczenie pacjentów po przebytym refluksowym zapaleniu przełyku: 10 mg raz na dobę, w razie konieczności 20-40 mg raz na dobę. 

Leczenie choroby wrzodowej żołądka20 mg raz na dobę, przez 4-8 tyg. U pacjentów z chorobą wrzodową żołądka oporną na leczenie, stosuje się dawkę 40 mg raz na dobę przez 8 tyg. 

Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka20-40 mg raz na dobę. 

Leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem NLPZ20 mg raz na dobę, przez 4-8 tyg. 

Zapobieganie powstawaniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem NLPZu pacjentów z grupy ryzyka (wiek > 60 lat, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie) 20 mg raz na dobę. 

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy20 mg raz na dobę, przez 2-4 tyg. U pacjentów z chorobą wrzodową oporną na leczenie, stosuje się dawkę 40 mg raz na dobę przez 4 tyg. 

Zapobieganie nawrotom owrzodzeń dwunastnicy (pacjenci niezakażeni H. pylori lub gdy eradykacja H. pylori nie jest możliwa): zwykle 20 mg raz na dobę. U niektórych osób dawka 10 mg może być wystarczająca (w przypadku niepowodzenia terapii dawkę można zwiększyć do 40 mg). 

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku: 20 mg raz na dobę, przez 4-8 tyg. U chorych z ciężkim refluksowym zapaleniem przełyku, stosuje się 40 mg raz na dobę przez 8 tyg. 

Leczenie zespołu Zollingera-Ellisonadawkowanie należy ustalić indywidualnie, zalecana dawka początkowa to 60 mg raz na dobę, a dawka podtrzymująca 20-120 mg na dobę (dawki większe niż 80 mg należy podawać w dawkach podzielonych).

Eradykacja H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicyzalecane schematy - 20 mg omeprazolu, 500 mg klarytromycyny, 1000 mg amoksycyliny, podawane 2 razy na dobę przez 1 tydz.; lub 20 mg omeprazolu, 250 mg klarytromycyny (alternatywnie 500 mg), 400 mg metronidazolu (alternatywnie 500 mg lub 500 mg tynidazolu), podawane 2 razy na dobę przez 1 tydz.; lub 40 mg omeprazolu raz na dobę, 500 mg amoksycyliny i 400 mg metronidazolu (lub 500 mg lub 500 mg tynidazolu) 3 razy na dobę przez 1 tydz.; w przypadku utrzymywania się zakażenia H. pylori schemat leczenia można powtórzyć.

Leczenie objawowej choroby refluksowej przełyku10-20 mg raz na dobę, przez 4 tyg.(jeśli objawy nie ustąpią po 4 tyg. zaleca się przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych). 

Dzieci >1 rż. oraz o mc. ≥10 kg

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku oraz leczenie objawowe zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej w chorobie refluksowej przełyku: ≥1 rż., mc. 10-20 kg - 10 mg raz na dobę, w razie konieczności 20 mg na dobę; ≥2 lat, mc. >20 kg - 20 mg raz na dobę, w razie konieczności 40 mg na dobę. Czas leczenia w refluksowym zapaleniu przełyku wynosi 4-8 tyg., a leczenie objawowej zgagi i zarzucania kwaśną treścią żołądkową w chorobie refleksowej przełyku trwa 2-4 tyg.

Dzieci >4 lat i młodzież

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej przez H. pylori: mc. 15-30 kg - terapia skojarzona 10 mg omeprazolu, 25 mg/kg mc. amoksycyliny, 7,5 mg/kg mc. klarytromycyny, wszystkie leki podawane razem 2 razy na dobę przez 1 tydz.; mc. 31-40 kg - terapia skojarzona 20 mg omeprazolu, 750 mg amoksycyliny, 7,5 mg/kg mc. klarytromycyny, wszystkie leki podawane razem 2 razy na dobę przez 1 tydz.; mc. >40 kg - terapia skojarzona 20 mg omeprazolu, 1000 mg amoksycyliny, 500 mg klarytromycyny, wszystkie leki podawane razem 2 razy na dobę przez 1 tydz.; czas trwania leczenia wynosi 1-2 tyg. 

Nie jest konieczna modyfikacja dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i z niewydolnością nerek.

Lek należy przyjmować rano. Kapsułki powinno się połykać w całości, popijając szklanką wody (nie należy ich żuć ani kruszyć). W przypadku osób z zaburzeniami połykania oraz dzieci kapsułkę można otworzyć, a zawartość połknąć bezpośrednio, popijając połową szklanki wody lub np. sokiem owocowym albo musem jabłkowym lub po wymieszaniu z wodą niegazowaną. Przygotowaną zawiesinę należy wypić natychmiast.

Przeciwwskazania

Leku mie należy stosować:

- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną, podstawione benzoimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą

- w połączeniu z nelfinawirem. 

Działania niepożądane:

Często: wzdęcia, polipy dna żołądka (łagodne), biegunka, ból brzucha, ból głowy, zaparcie, nudności i wymioty.

Niezbyt często: senność, świąd, nadgarstka lub kręgosłupa, złe samopoczucie, bezsenność, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego i ośrodkowego, zapalenie skóry, obrzęki obwodowe, parestezje, złamanie kości biodrowej, wysypka, pokrzywka.

Rzadko: obrzęk naczynioruchowy i reakcja anafilaktyczna/wstrząs, hiponatremia, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, bóle stawów i mięśni, zwiększona potliwość, leukopenia, pobudzenie, splątanie, depresja, nadwrażliwość na światło, reakcje nadwrażliwości, łysienie, śródmiąższowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby z żółtaczką i bez żółtaczki, kandydoza przewodu pokarmowego, gorączka, skurcz oskrzeli, trombocytopenia, mikroskopowe zapalenie jelita grubego.

Bardzo rzadko: rumień wielopostaciowy, ginekomastia, niewydolność wątroby, pancytopenia, osłabienie siły mięśniowej, agresja, omamy, agranulocytoza, zespół Stevensa-Johnsona, encefalopatia u pacjentów z istniejącą wcześniej chorobą wątroby, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka.

Częstość nieznana: podostra postać skórna tocznia rumieniowatego, hipomagnezemia (ciężka hipomagnezemia może powodować hipokalcemię, hipomagnezemia może być również związana z hipokaliemią).

Preparat może być podawany kobietom w ciąży. Omeprazol przenika do mleka matki, lecz nie ma zagrożenia niekorzystnego oddziaływania na dziecko podczas stosowania leku w dawkach terapeutycznych. 

Ze względu na obecność laktozy i sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z niedoborem laktazy typu Lapp, z nietolerancją galaktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Preparat wskazany jest:U dorosłych:- w długoterminowym leczeniu podtrzymującym pacjentów po wygojeniu refluksowego zapalenia przełyku- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń żołądka- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem NLPZ- w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeń dwunastnicy- w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku- w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona- w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami- w leczeniu objawowej choroby refluksowej przełykuDzieci w wieku >1 roku oraz o mc. ≥10 kg- w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku- w leczeniu zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej w chorobie refluksowej przełykuDzieci i młodzież w wieku >4 lat- w skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy wywołanego przez H. pylori.

Działanie

Jest to inhibitor pompy protonowej. Substancja czynna zawarta w leku jest mieszaniną dwóch enancjomerów, zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Osiąga duże stężenie w kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych komórek okładzinowych błony śluzowej żołądka, gdzie przekształcany jest do postaci czynnej i powoduje hamowanie aktywności pompy protonowej - H+/K+- ATP-azy. Doustne podawanie omeprazolu raz na dobę zapewnia szybkie i skuteczne hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku przez całą dobę (maksymalne działanie osiągane jest po 4 dniach podawania leku). Wchłanianie omeprazolu jest szybkie, a maksymalne stężenie występuje po ok. 1-2 h od podania. Biodostępność po podaniu jednorazowym wynosi ok. 40%, a po wielokrotnym ok. 60%. Wiąże się z białkami osocza w ok. 97%. Prawie 80% podanej doustnie dawki wydalane jest w postaci metabolitów z moczem, pozostała część z kałem, głównie z żółcią.
Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem