Krótkie daty  SPRAWDŹ ➡️

Testy na helicobacter

Znaleziono produktów: 4

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Testy na helicobacter

(4)

-

Helicobacter pylori to bakteria, która jako jeden z niewielu patogenów jest w stanie bytować i funkcjonować w wysoce niesprzyjającym środowisku, jakim jest żołądek wypełniony kwasami. Jej specyficzną właściwością jest fakt, że potrafi przetrwać w śluzówce nawet kilkadziesiąt lat. Czym objawia się zakażenie tą bakterią?


Czym jest Helicobacter pylori?

Odkrycie Helicobacter pylori zrewolucjonizowało wiedzę medyczną. Okazało sie, że bakterie mogą bytować nie tylko w warunkach neutralnego pH, ale również w bardzo trudnym środowisku. Helicobacter pylori jest w stanie przetrwać w żołądku ludzkim nawet kilkadziesiąt lat, stawiając opór zarówno kwasom żołądkowym, jak i innym enzymom trawiennym.

Helicobacter pylori po wniknięciu do organizmu ludzkiego szybko kolonizuje warstwę mucyny, która pokrywa nabłonek śluzowy tego narządu. W ten sposób chroniona jest przed działaniem kwasów i enzymów, ale jednocześnie zyskuje pożywkę w postaci cukrów i aminokwasów, które są niezbędne do namnażania bakterii. A następuje to bardzo szybko - z czasem pojawia się stan zapalny śluzówki, który powoduje ubytki w jej powierzchni. Nieleczone zakażenie bakterią Helicobacter pylori prowadzi do powiększenia tego stanu zapalnego i zaniku błony śluzowej, co w konsekwencji skutkuje powstania wrzodu. Niekontrolowane namnażanie Helicobacter pylori może doprowadzić do rozwinięcia się raka żołądka oraz nowotworów tkanki limfatycznej wyścielającej przewód pokarmowy.

Interesuje Cię ten temat? Dowiedz się więcej, jak leczyć zarażenie Helicobacter pylori

Wskazania do diagnostyki Helicobacter pylori

Nie każdy zarażony odczuwa dolegliwości związane z Helicobacter pylori, dlatego profilaktycznie zaleca się co kilka lat wykonać domowy test na obecność tej bakterii w kale. U 20% pacjentów zakażonych bakterią obserwuje się występowanie takich objawów jak szeroko rozumiane "problemy żołądkowe". Zaliczamy do nich zgagę, wzdęcia, odbijanie, nawracający ból brzucha, zaburzenia związane z apetytem, a także odczuwanie mdłości i ucisku w żołądku. Jak widać, zakażenie Helicobacter pylori często daje podobne objawy do wrzodów żołądka - jeszcze przed tym, kiedy rozwiną się one u pacjenta. Z tego względu nie należy bagatelizować żadnych utrzymujących się dłuższy czas objawów związanych z układem pokarmowym.

Doskwiera Ci ból brzucha? Sprawdź, czy nie jest to ból żołądka po antybiotyku - jak sobie radzić z tą dolegliwością?


W jaki sposób można zdiagnozować zakażenie bakterią?

Diagnostyka Helicobacter pylori jest bardzo prosta - obecnie możliwa jest także w warunkach domowych. Test oznaczający antygen bakterii H. pylori w kale dostępny jest w aptekach. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest jedynie próbka kału, dlatego ta metoda jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna - sprawdza się także u małych dzieci. Test na H. pylori w warunkach domowych można wykonać profilaktycznie, jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie lub aby sprawdzić przebieg zaleconej przez lekarza kuracji.


Jak zrobić test na obecność Helicobacter pylori?

Do wykonania domowego testu oznaczającego obecność H. pylori w kale potrzeba niewielkiej próbki kału - powinien być nie zanieczyszczony, dlatego należy go oddać do czystego pojemnika. Następnie za pomocą dołączonej do testu szpatułki pobrać próbkę. Jeśli decydujemy się na test laboratoryjny, w aptece powinniśmy zakupić specjalny pojemnik do dostarczania próbek kału (również posiadają szpatułki zapewniające higienę). W Polsce diagnostykę Helicobacter pylori przeprowadza się również za pomocą testu oddechowego z mocznikiem, serologicznego z krwi i szybkiego testu urazowego (w trakcie gastroskopii). Jednak oznaczenie obecności Helicobacter pylori w kale jest pierwszym wyborem, ze względu na nieinwazyjność metody i jej dużą skuteczność.


Czy są testy na Helicobacter pylori?

Testy na Helicobacter pylori mogą być wykonane przez pacjenta w domu - sprawdzone, certyfikowane testy dostępne są w każdej aptece. Aby mieć pewność poprawności wyniku, należy stosować się do instrukcji załączonej do testu. Pamiętajmy, że pozytywny wynik jest zawsze wskazaniem do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu.


Jak się pozbyć bakterii?

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori zawsze powinno być prowadzone przez lekarza pierwszego kontaktu lub gastrologa. Leczenie w większości przypadków odbywa się w warunkach domowych i polega na łączeniu antybiotyków z dwóch różnych grup, których zadaniem jest zlikwidowanie ognisk występowania bakterii. W czasie leczenia stosuje się także farmaceutyki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. Naturalne sposoby leczenia Helicobacter pylori obejmują stosowanie oleju z czarnuszki i nasion tej rośliny - wykazują one działanie przeciwwirusowe i antybiotyczne. Oprócz tego dobre rezultaty przynosi spożywanie imbiru, aloesu i lukrecji. Pamiętajmy jednak, że wybór rodzaju terapii, jak i farmaceutyków wspomagających leczenie Helicobacter pylori należy pozostawić lekarzowi.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem