1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 2,5 mg desloratadyny. Lek zawiera także mannitol i aspartam.
Lek stosowany jest w:
- łagodzeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką.
Lek jest długo działającym antagonistą histaminy, który wykazuje selektywną antagonistyczną aktywność w stosunku do obwodowych receptorów H1. Przeciwalergiczne właściwości preparatu obejmują hamowanie uwalniania cytokin indukujących reakcję zapalną (tj. IL-4, IL-6, IL-8 i IL-13) z ludzkich komórek tucznych i granulocytów zasadochłonnych oraz hamowanie ekspresji białka adhezyjnego selektyny P na powierzchni komórek śródbłonka. U chorych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa desloratadyna skutecznie łagodzi takie objawy, jak: świąd podniebienia, kichanie, wydzielina z nosa, świąd nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu. U osób z pokrzywką preparat zmniejsza liczbę i rozmiar zmian pokrzywkowych oraz łagodzi świąd skóry. Dzięki temu, że desloratadyna praktycznie nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego nie wywołuje senności, nie działa uspokajającego ani nie wpływa na aktywność psychomotoryczną. Desloratadyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (ok. 30 min), osiągając po 3h maksymalne stężenie. Działanie leku utrzymuje się przez 24 h. Wiązanie z białkami osocza wynosi 83-87%.
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i więcej: zalecana dawka to 5 mg (1 tabl. 5 mg lub 2 tabl. 2,5 mg lub 10 ml roztworu) raz na dobę.
Dzieci w wieku 6 do 11 lat: 2,5 mg (1 tabl. 2,5 mg lub 5 ml roztworu) raz na dobę.
Dzieci w wieku od 1 do 5 lat: 1,25 mg (2,5 ml roztworu) raz na dobę.
Terapię należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić w momencie ich ponownego wystąpienia. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występują przez co najmniej 4 dni w tygodniu i dłużej niż 4 tyg.) można zalecić choremu kontynuowanie leczenia w okresach narażenia na alergen.
Preparat można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy umieścić w jamie ustnej, gdzie ulega ona natychmiastowemu rozpadowi (woda lub inny płyn nie są potrzebne).
Nie należy zażywać leku w przypadku:
- nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane:
Często: ból głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.
Bardzo rzadko: nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, tachykardia, kołatanie serca, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, zawroty głowy, senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, ból mięśni, reakcje nadwrażliwości (takie jak: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka i pokrzywka), bóle brzucha, drgawki, zwiększenie stężenia bilirubiny.
Częstość nieznana: nadwrażliwość na światło, astenia, nietypowe zachowanie, zachowanie agresywne, wydłużenie odstępu QT, zwiększenie masy ciała, żółtaczka, zwiększone łaknienie.
Desloratadyna nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Preparat zawiera:
- aspartam, który może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl