1 tabletka zawiera 20 mg hydrokortyzonu.
Preparat wskazany jest w leczeniu:
- substytucyjnym niewydolności kory nadnerczy różnej etiologii (choroba Addisona)
- niedoczynności przysadki z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy (zespół Sheehana)
- zespołu Nelsona po adrenalektomii
- zespołu nadnerczowo-płciowego
- choroby o podłożu autoimmunologicznym.
Substancja czynna zawarta w leku ma właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwstrząsowe i immunosupresyjne. Przenika przez błonę komórkową wiążąc się ze swoistymi receptorami obecnymi w cytoplazmie komórki. W takiej postaci przenika do jądra komórkowego i łączy się z DNA (pobudza ekspresję genów i procesy transkrypcji i translacji, warunkując syntezę swoistych białek i enzymów regulujących przebieg procesów metabolicznych). Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zmniejsza obrzęk, przyspiesza rozpad i hamuje syntezę białek, zwiększa stężenie glukozy, osłabia odporność organizmu na zakażenia. Zatrzymuje sód i wodę w organizmie, a powoduje wydalanie potasu. Nasila resorpcję wapnia z kości, co sprzyja rozwojowi osteoporozy. Preparat blokuje wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego przez przysadkę mózgową, co może spowodować niedoczynność kory nadnerczy. Zmniejsza liczbę limfocytów, monocytów i granulocytów kwasochłonnych. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Osiąga maksymalne stężenie w surowicy po ok. 1 h. Metabolizowany jest w wątrobie i w postaci metabolitów wydala się z moczem.
Dorośli i dzieci powyżej 14 lat: 20-30 mg na dobę.
Dzieci do 14 lat: 36 mg/m2 pc. na dobę, w 3 dawkach podzielonych.
Jeśli podczas długotrwałej terapii pacjent znajdzie się w sytuacji stresowej, może być konieczne zwiększenie dawki.
Podawanie leku powinno odbywać się zgodnie z rytmem dobowym wydzielania nadnerczowego (dawkę podtrzymującą podaje się między godziną 6. a 8. rano).
Po długotrwałej terapii lek należy odstawiać stopniowo.
Nie należy podawać preparatu w przypadku:
- nadwrażliwości na składniki preparatu
- układowego zakażenia grzybiczego.
Działania niepożądane: zastoinowa niewydolność krążenia, alkaloza hipokaliemiczna, nadciśnienie tętnicze, hipokalcemia, jałowa martwica głowy kości udowej i ramiennej, osłabienie mięśni, miopatia posteroidowa, utrata masy mięśniowej, osteoporoza, nudności, wymioty, utrata łaknienia, zwiększony apetyt, biegunka lub zaparcia, wzdęcie brzucha, wrzód żołądka, perforacja jelita cienkiego i grubego, zaburzone gojenie się ran, rumień na twarzy, rozstępy skórne, hirsutyzm, wykwity trądzikopodobne, alergiczne zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, napady drgawek, retencja sodu, utrata potasu, pieczenie i mrowienie, samoistne złamania łącznie z kompresyjnymi złamaniami kręgosłupa i patologicznymi złamaniami kości długich, podrażnienie żołądka i zapalenie przełyku z owrzodzeniami.
W związku z odstawieniem glikokortykosteroidu może dojść do zapalenie nerwów, parestezje, bezsenność, objawy zespołu Cushinga, zahamowanie wzrostu u dzieci, wtórne zahamowanie czynności osi przysadkowo-nadnerczowej, ujawnienie się utajonej cukrzycy, wzrost zapotrzebowania na insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe u chorych na cukrzycę, zwiększone ciśnienie śródgałkowe, jaskra wtórna, wytrzeszcz, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zaćma podtorebkowa tylnej części soczewki, zawroty i bóle głowy, omamy, psychozy, euforia, zmiany nastroju, zakrzepy z zatorami, zatory tłuszczowe, hipercholesterolemia, martwicze zapalenie naczyń, zakrzepowe zapalenie żył, arytmie lub zmiany EKG związane z niedoborem potasu, omdlenia, nasilenie nadciśnienia tętniczego, nasilenie lub maskowanie objawów zakażenia, reakcje anafilaktyczne, zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego z tarczą zastoinową (rzekomy guz mózgu), zaburzenia miesiączkowania, zmniejszenie tolerancji węglowodanów, nieostre widzenie o nieznanej częstości występowania, przyspieszona miażdżyca naczyń, leukocytoza, trombocytopenia, limfopenia.
Zespół z odstawienia występuje po szybkim odstawieniu hydrokortyzonu po długotrwałym stosowaniu. Spowodowany jest ostrą niedoczynnością nadnerczy i może powodować zagrożenie życia. W zespole z odstawienia może również wystąpić: bóle stawów, zapalenie śluzówki nosa, bolesne guzki skóry i utrata masy ciała, gorączka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek.
Preparat może być podawany kobietom w ciąży jedynie w przypadkach, gdy spodziewana korzyść przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Hydrokortyzon wydzielany jest z mlekiem matki i może u dziecka karmionego piersią zmniejszać wytwarzanie endogennych glikokortykosteroidów, hamować wzrost dziecka (dlatego też zaleca się zaprzestanie karmienia piersią w okresie przyjmowania leku).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl